Dünya Sıralamasındaki En Kötü İki Ülkenin Oynadığı Özel Maç: The Other Final

2002 yılında FIFA dünya sıralamasında en sonda yer alan iki ülke Bhutan ve Montserrat, özel bir maçta karşı karşıya geldi.
Dünya Sıralamasındaki En Kötü İki Ülkenin Oynadığı Özel Maç: The Other Final

şimdi euro 2020 zamanı; futbol, rekabet, güzel oyun, taraftar derken müthiş bir olay var, biraz ondan bahsedelim. altın ahududu ödüllerini çoğu kişi duymuştur. bu da onun gibi bir şey.

yıl 2002. fifa dünya kupası başlayacak ama başka bir yerde başka bir heyecan var. fifa sıralamasında son iki sırada olan iki ülke için hazırlık maçı organize ediliyor:

30 haziran 2002: bhutan - montserrat maçı


maçı hollandalı iki reklam ajans ortağı organize ediyor. hollanda o sene dünya kupası'na katılamadığı için başka eğlence bulmuş hollandalılar. maçı çok zor organize etmişler, federasyonlar ayarlamakta güçlük çekmişler, hatta bunun bir şaka olduğunu düşünmüşler. ki biri diğerini daha önce duymamış. maçı ayarlayan hollandalılardan biri yapmış bhutan'ın antrenörlüğünü, maçtan önceki 4 hafta çalıştırmış takımı.


maç öncesi iki takım da çok iddialıymış, demeç falan vermiş oyuncular. maçı bhutan 4-0 kazanıyor. bhutan'ın tarihinde kazandığı ilk maç. (daha önce tibet'i yenmişler ama fifa, tibet'i tanımadığı için resmi bir galibiyet değil o.) bu galibiyetle sondan ikinci sıradaki yerini garantiliyor bhutan.

fifa maçı ciddiye alıyor. öyle ki gözlemci gönderdiğine dair duyumlar var.


goller: dorji 4', 67', 78'. chhetri 76'

maçı 15.000'e yakın kişi izliyor. maçın hakemi ingiliz steve bennett.

the other final adı verilen bu maç, aynı zamanda aynı adlı bir belgesele konu ediliyor.

futbol asla sadece futbol değildir.