Dünyaca Ünlü Şefler ve Kendileriyle Özdeşleşen İmza Yemekleri

Dünyaca ünlü şefleri biraz daha yakından tanımamızı sağlayan yemeklerine dair güzel bir liste.
Dünyaca Ünlü Şefler ve Kendileriyle Özdeşleşen İmza Yemekleri
José Andrés

ünlü şeflerin katıldığı yemek programlarından duyduğumuz bir kelime vardır hep: imza yemeği... ben de dünyada önemli otoriteler tarafından kabul edilmiş dünyaca ünlü şeflerin imzası sayılan yemekleri paylaşıyorum.

massimo bottura / spagetti

üç michelin yıldızlı osteria francescana’da çalışan italyan şef, kariyerine avukat olarak başlamış ancak yemeğe duyduğu ilgi nedeni ile çalışmalarına ara verip şefliğe yönelmiş. bottura’nın imzası olarak sayılabilecek yemek ise: ragu ve cetarese soslu spagetti.

michel bras / mantar çorbası

kardeşi ile birlikte çalıştığı restaurant bras'ya 3 adet michelin yıldızı kazandırmış. kendisinin özel bıçak tasarımları da var. michel bras'nın imza yemeği ise: kızarmış ekmekli mantar çorbası

joan roca / veal tartar

katalan mutfağının içinde doğan ve çocukluğunu burada geçiren joan roca, aynı zamanda damıtma ve vakumda pişirme gibi teknikler ile öne çıkıyor. dünyaca ünlü restoranı el celler de can roca dünyanın en iyi restoranları listesinde iki sene önce birinci olmuş. türk yemeklerinden en sevdiği yemek ise kuyu kebabıymış. roca'nın imza yemeği ise: veal tartar

grant achatz / pretzel

28 ödülü ile dünyanın en iyi şefleri arasına giren amerikalı grant achatz'ın özellikle bir şefin asla başına gelmesini istemediği bir hastalık atlattı: dil kanseri. hastalığının başında dişindeki beyaz lekeyi doktoruna sorduğunda "gece uyurken dilini ısırmışsındır" cevabını aldıktan sonra dilindeki beyaz lekenin büyüklüğü zamanla artmaya devam etmiş ve sonunda dil kanseri teşhisi konmuş. yaptığı leziz yemeklerin hiçbir tadınını alamamış ve sonunda doktoru dilinin kesilip vücudun başka bir uzvundan parça alınarak dil ömrünün iki sene daha uzatılabileceğini söylemiş. achatz ise tad almadan yaşamanın boşa olduğunu söyleyerek özel tedavi yöntemlerine başlamış ve sonunda yavaş yavaş tat alma duyusuna yeniden kavuşmuş ve ilk tadına vardığı şey şeker tadıymış. grant achatz'ın dünya mutfağına sunduğu imza yemeği ise: alman usülü pretzeller.


andoni aduriz / çikolata baloncukları

andoni aduriz san sebastian, ramón roteta, hilario arbelaitz, jean louis neichel, juan mari arzak gibi dünyaca ünlü şeflerle vakit geçirip onlardan öğrenme fırsatı bulan ispanyol şef andoni aduriz, uluslararası gastronomi yayınlarında “son zamanların en iyi gastronomi fenomeni” olarak adlandırılmış. aduriz’in imza tatlısı ise: çikolata baloncukları.

josé andrés / ton balığı

küçük porsiyon yemek konseptini amerika ile tanıştıran şef olarak da bilinen ispanyol amerikan josé andrés; 8 ödül, 11 restoranın sahibi. harvard üniversitesi’nde ferran adrià ile mutfak fiziği dersi veren andres, modern ve geleneksel ispanyol mutfağının öncülerinden. andres’nin imza yemeği: piquillo biberli ve ton balığı.

juan mari arzak / berlam balığı

çocukluğunun büyük bir bölümünü büyükbabasının restoranında geçiren arzak, evrensel bask ve 3 michelin yıldızının sahibi. arzak’ın kendi imzası olan yemek ise: çıtır sarımsaklı berlam balığı.

diğer önemli şefler ve imzalı tabakları ise

brezilyalı şef alex atala imza yemeği olan yemek ise: limon ve muzlu priprioca.


isviçreli şef daniel humm imza yemeği: lavanta ve ballı kavurma ördek.


amerikalı şef anthony bourdain en bilinen imza yemeği: etli fasulyeli türlü.


fransız mutfağının önde gelen isimlerinden bir tanesi olan şef michel guérard imza yemeği ise: havyarlı çırpılmış yumurta.


ingiliz şef jamie oliver imza yemeği olarak kabul edilebilecek yemek ise: muz yaprağında balık buğulama.


ispanyol şef ferran adria imza yemeği: fıstık parçalı kuzu kaburgası


ve hepimizin az çok tanıdığı iskoçya doğumlu gordon james ramsay... dünya genelinde 33 adet restorana sahip olan ramsay’in imzası: wellington biftek.