Dünyanın En Başarılı Kadın Keskin Nişancısı: Lyudmila Pavliçenko

2. Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu'da savaşan Sovyet keskin nişancı Lyudmila Pavliçenko (Lyudmila Pavlichenko), 309 Alman askerini öldürerek adından sıkça söz ettirmişti.
Dünyanın En Başarılı Kadın Keskin Nişancısı: Lyudmila Pavliçenko

lyudmila pavliçenko, 12 temmuz 1916'da doğmuştur ve tam adı lyudmila mikhailovna pavlichenko'dur. kiev üniversitesi'nde tarih bölümünde okumaktayken nişancılık yeteneğini geliştirmek için bir atıcılık kulubüne girmiştir. 


almanya, 1941'de sovyetler birliği'ne saldırdığında gönüllü olarak orduya katılmıştır. manikürlü tırnakları, giysileri ve bakımlı saçıyla model gibi görünen pavlichenko'yu karşınında gören kayıt subayı gözlerine inanamamış ve pavlichenko'dan orduya hemşire olarak hizmet etmesini istemiştir. atıcılık belgesini gösteren ve cepheye asker olarak gitmek istediğini belirten pavlichenko, 1891/30 model mossin-nagant tüfeğiyle birlikte 25. piyade bölüğü'ne verilmiştir. 


cephedeki ilk 2.5 ayında odessa yakınlarında görev yapmış ve 187 confirmed kill'e (onaylanmış zayiat) ulaşmıştır. 1942 haziranında sivastopol yakınlarında bir şarapnel parçasıyla yaralandığında 309 confirmed kill'e sahiptir ve yaralanmasının ardından komutanının emriyle sivastopol'dan ayrılan bir denizaltıya bindirilmiştir. 

sovyetler birliği'nin 1943'te savaş kahramanlarına ithafen çıkardığı 5 pulluk serinin birini fotoğrafıyla süsleyen pavlichenko, 1974'te hayatını kaybetmiştir.

pavlichenko'nun hayatını anlatan, bitva za sevastopol adlı bir de film bulunuyor.

Beyaz Ölüm Lakaplı, Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Keskin Nişancısı: Simo Hayha

Stalingrad'daki Mücadelesiyle Enemy at the Gates Filmine Konu Olan Keskin Nişancı: Vassili Zaitsev