Ekonominin İyi Olup Olmadığını Anlamanın İlginç Yolu: Erkek İç Giyim İndeksi

Bir ülkede ekonominin iyi olup olmadığının erkek donları üzerinden anlaşılabileceğini biliyor muydunuz?
Ekonominin İyi Olup Olmadığını Anlamanın İlginç Yolu: Erkek İç Giyim İndeksi

geleneksel olmayan ekonomik göstergelerden biri: "erkek iç giyim endeksi" (men's underwear index - mui)

türkçeye iç giyim (iç çamaşır) endeksi olarak çevrilmiş ama daha türkçe olması için "erkek don endeksi" şeklinde çevrilse daha akılda kalıcı ve ingilizceyi tam olarak karşılar sanırım. çünkü iç giyim deyince işin içine atlet, fanila gibi iç giyim ürünleri de giriyor.

bu endeks, ekonomik bir çöküş sırasında toparlanmanın başlangıcını tespit edebildiği varsayılan ekonomik bir endekstir. temel varsayımı ise, erkek iç çamaşırlarının normal ekonomik zamanlarda bir ihtiyaç olduğu ve satışların sabit kaldığıdır. ciddi bir durgunluk döneminde ise, yeni alımlar ertelendiği için bu ürünlere olan talep değişir. bu nedenle, erkeklerin ve onlar adına eşlerinin iç çamaşırı satın alma alışkanlıklarının, özellikle toparlanma dönemlerinde genel olarak tüketim için isteğe bağlı harcamaların iyi bir göstergesi olduğu düşünülmekteymiş. bu gösterge, eski fed başkanı alan greenspan tarafından takip edilmesiyle daha bilinir hale gelmiş. greenspan’in 1970’lerde geliştirmeye başladığı bu teoriye göre, kötü performans gösteren bir ekonomi, erkek iç çamaşırlarında satışların azaldığını gösterirken, gelişen bir ekonomide ise iç çamaşır satışlarında artış görülecektir. mesela abd'de erkek iç çamaşırı satışları büyük durgunluk döneminde 2007'den 2009'a kadar önemli ölçüde düşmüş, ancak 2010'da ekonominin toparlanmasıyla birlikte yeniden hız kazanmış.

bu teorinin arkasındaki temel varsayım, erkeklerin iç çamaşırlarını lüks mal yerine bir zorunlu mal olarak görme eğiliminde olmaları. npr muhabiri robert krulwich 2008 yılında, "greenspan bir keresinde bana, evdeki tüm giysileri düşünürseniz, en özel giysinin erkek iç çamaşırı olduğunu, çünkü soyunma odasındaki insanlar dışında kimsenin görmediğini ve bunun kimsenin umurunda olmadığını söylemişti" demiş. haklılık payı da yok değil sanki

(bkz: tüm erkek boxerlarının alt kısımdan çürümesi)

tabii geleneksel olmayan ekonomik göstergeler erkek don endeksi ile sınırlı değil. kadınlar için ruj endeksi (bkz: lipstick index), yine ilginç bir endeks olan hemline endeksivar. ancak onları da yazarak konuyu uzatmayalım.

kaynakcnn makalesifortune makalesi