Elektrikli Testerenin Orijinalinde Doğum Sırasında Kullanmak İçin İcat Edilmesi

İlginç ama gerçek: Bir zamanlar elektrikli testere bayağı bayağı kadın vücudu üzerinde kullanılıyordu. Nasıl mı? Buyrun içeriğe...
Elektrikli Testerenin Orijinalinde Doğum Sırasında Kullanmak İçin İcat Edilmesi

türkçeye elektrikli testere olarak geçen bu aletin asıl adı "zincirli testere" (chainsaw) şeklindedir.

john aitken ve james jeffray adlı iki iskoç doktor tarafından 1780'li yıllarda doğumlarda kullanılmak üzere üretilmiştir. (oha dediğinizi duyar gibiyim...)

ilk örnekleri şu şekildedir


doğum sırasında nasıl kullanıyorlarmış bu aleti derseniz açıklayalım

1597'de popüler hale gelen senfizyotomi adlı çağdışı kalmış cerrahi operasyon sırasında doğum kanalını genişletmek ve çocuğu mümkün olan en kısa sürede doğurtmak için pubik simfizini keserek pubisi ayırmak amacıyla kullanılırmış. önceleri bu iş bıçak ile yapılır ve çoğu zaman hatalı işlemlere sebep olur ve oldukça ağrılı geçermiş.

Görseldeki 5 numara.

bu iki doktorumuz bu işe bir standart getirmek ve acıyı azaltmak için elektrikli testerenin atası olan bu aleti icat etmişlerdir. sayelerinde o dönem için riskli olan sezaryen ve ölüm riski azalmıştır.

ilk başlarda itip çekilen bir kıl testereyi andıran icat, bernhard heine adlı ortopedistin tekniği geliştirmesi ile çark ile dönen kesici bir zincir formunu almış ve bugünkü modern elektrikli testereler ile benzer çalışma şekline kavuşmuştur.


anestezi konusundaki gelişmeler sayesinde bu yöntemin kullanımı yaygın hale gelmiş ve 300 yıl kadar doğumlarda kullanılmaya ve tavsiye edilmeye başladı.

hastanelerin hijyen sorunlarının aşılması ve genel anestezinin profesyonelleşmesi ile birlikte sezaryen doğum tercih edilmeye başladı ve senfizyotomi çağ dışı olarak tıp tarihindeki yerini aldı.

1905'de bir san franciscolu bu aletlerin ağaç kesmekte de kullanabileceği fikriyle patent başvurusu yaptı ve sonrasında fikri geliştirenler sayesinde bugünkü elektrikli testerelere kadar ulaşıldı.

kaynak: 1 - 2 - 3