Elon Musk'ın, Olay Yaratan Facebook Hesaplarını Silme Mevzusunun Dayandığı Mazi

Geçtiğimiz hafta Türk bir Twitter kullanıcısının "Adamsan Facebook hesaplarını silersin" mention'ına kayıtsız kalamayan Elon Musk, bu reste restle karşılık vererek SpaceX ve Tesla Motors'un Facebook sayfalarını silmişti. Cambridge Analytica skandalının ortaya çıktığı günlerde bu hareket sosyal medyada oldukça büyük alkış topladı ancak mevzu görünenden eskiye dayanıyor.
Elon Musk'ın, Olay Yaratan Facebook Hesaplarını Silme Mevzusunun Dayandığı Mazi


spacex, 2016'da facebook'un kiraladığı bir uyduyu yollama işini aldı. uydu havada patladı.


zuckerberg, bu olayın üstüne "spacex'in başarısızlığından büyük hayalkırıklığı yaşadım" içerikli pasif agresif bir mesaj yayınladı.

As I'm here in Africa, I'm deeply disappointed to hear that SpaceX's launch failure destroyed our satellite that would...

Posted by Mark Zuckerberg on Thursday, 1 September 2016


bir yıl sonra zuckerberg, elon musk'ın "yapay zeka konusuna regülasyon gelmeli" görüşlerine "sorumsuzca" diye bir açıklama yaptı.


elon musk bunun üstüne "mark'la konuştum, o konudaki bilgisi kıt" diye bir tweet attı.


bir yıl sonra da whatsapp kurucusunun #deletefacebook çağrısı üzerine elon musk "feysbuk ney? aha varmış sildim gitti" tarzı tweetler attı.


sildiği şahsi hesabı hiç kullanmadığı bir hesap. aşırı kullandığı instagram'ı silmemiş çünkü "göreceli daha bağımsız"mış. alakası yok. resmen feysbukun malı. 2012'den beri feysbukla veri paylaşımı da yapıyor. yani yaptığının bilgi gizliliği, özel yaşama saygı gibi konularla alakası yok. o yüzden pek kıymeti de yok.

bu sürtünmeyi başlatan zuckerberg'in saldırgan iletişimi olsa da musk'ın yaptığında da alkışlanacak bir şey yok. filler tepişiyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir