En Basit Örnekle: Kara Para Nasıl Aklanır?

Tabii ki umarız böyle bir şeyi asla yapmazsınız ancak yapanların nasıl yaptığını öğrenmek de suç konusunda iyi bir bilgi olabilir. Buyrun.
En Basit Örnekle: Kara Para Nasıl Aklanır?
iStock

ilker canikligil'in sahibi olduğu flu tv kanalındaki suç ekonomisi videosundan geliyorum, ilgili abla çok donanımlıydı ama para aklamayı ilker'e açıklayamadı. "sanat eseri" falan dedi de tam olmadı. ilker, "ben 1 milyon dolara gittim tablo aldım, nasıl aklanmış oluyor, bana sormuyorlar mı o 1 milyon dolar nereden geldi" diye sorunca kıymetli ablamız lafı dolandırdı.

ilker'ciğim, ozark bilgilerimle sana money laundering'i açıklamaya çalışayım. diyelim eline illegal yollardan 10 milyon dolar geçti. nakit dönüşünün fazla olduğu bir sektör bulup mekan açıyorsun. örneğin striptiz kulübü. burada kendine sanal ciro ve gelir yaratıyorsun. örneğin günlük hasılatın 10.000 dolar, bunu sanal bir şekilde 25.000 dolara çıkartıyorsun. ayda 300k dolar yerine 750k dolar gelir gösterip bunun vergisini ödeyerek bu kadar parayı aklamış oluyorsun. kabaca %30-40 arası vergi ödemeyi göze alman lazım.

uzaklara gitmeden örnek verecek olursak

ultra deluxe bir otel açıyorsun, odalarını gecelik 50-150 k $ arası gösteriyorsun, odalarını sahte bir şekilde satmış göstererek milyonlarca dolar cebine yasal yollardan girmiş gibi oluyor.