En Sevilen Seks Pozisyonlarının Cinsiyete, Yönelime ve Coğrafyaya Göre Dağılımı

Birleşik Krallık, Avrupa ve ABD'den 2 bin katılımcı ile yapılan çalışmada katılımcılara en sevdikleri seks pozisyonu ve fırsat olursa denemek istedikleri pozisyonlar sorulmuş.
En Sevilen Seks Pozisyonlarının Cinsiyete, Yönelime ve Coğrafyaya Göre Dağılımı

ankete katılanların genelinin favori pozisyonunun %35'ten biraz daha fazla oranla doggy style olduğu, bir sonraki favori pozisyonun ise %23'lük oranla misyoner pozisyonu olduğu görüldü.

doggy style'ın tercih edilmesinin en büyük sebebi daha derin penetrasyona olanak vermesi ve g noktasına ulaşma şansının daha yüksek olmasıdır.


ankete katılanların %20'si cowgirl pozisyonuna zaafı olduğunu belirtmiştir. bu pozisyon da doggy style'da olduğu gibi daha derin penetrasyon sağlarken, seksin kontrolünün daha çok kadında olmasını sağlamaktadır.

favori pozisyonların cinsiyetlere göre dağılımı farklılık göstermiştir.


ankete katılan kadın ve erkekler favori pozisyonu doggy style iken, erkeklerin ikinci favori pozisyonu cowgirl, kadınlarınkinin ise misyoner pozisyonu olduğu görüldü. erkeklerin ve kadınların üzerinde uzlaşamadığı pozisyonlar ise anal seks ve kneeling wheelbarrow (wheelbarrow pozisyonu kadar efor istemese de erkekler açısından zorlu olabilir) oldu.

cinsel yönelimlere göre ayrıldıklarında doggy style, heteroseksüel, gay ve biseksüel katılımcıların ortak favori pozisyonu oldu. misyoner pozisyonu da üç grup için tercih edilen bir pozisyon oldu.


anal seksin, biseksüel ve gay katılımcılar tarafından tercih edildiği, 69 pozisyonu ve oral seks sadece, kendini gay veya lezbiyen olarak tanımlayanlar için ilk beşte yer aldı.

ülkelere göre favori seks pozisyonları ayrıştırıldığında abd, birleşik krallık, fransa, romanya, ispanya, almanya ve avusturya'da favori pozisyonun doggy style, isviçre, italya ve belçika'da cowgirl, macaristan ve portekiz'de bacak omza (misyoner), hollanda'da misyoner, polonya'da ise spooning olduğu görüldü.


katılımcıların genelinin denemek istediği pozisyonlara bakıldığında %19.9'unun tabletop (masaüstü), %16.1'inin ayakta 69, %13'ünün kneeling wheelbarrow, %12.1'inin anal seks, %9'unun ise reverse cowgirl pozisyonunu denemek istediği görüldü.


denemek istenen pozisyonlar cinsiyetlere göre ayrıştırıldığında, kadınların ilk beş tercihinin sırasıyla; tabletop, kneeling weelbarrow, ayakta 69, ayakta ve reverse cowgirl olduğu, erkeklerin ilk beş tercihinin ise sırasıyla; ayakta 69, anal seks, tabletop, kneeling wheelbarrow ve reverse cowgirl olduğu görüldü.


cinsel yönelimlere göre denenmek istenen pozisyonlara bakıldığında benzer sonuçlar görüldü. heteroseksüellerin ise anal seksi biseksüel ya da gaylere göre daha çok merak ettiği görüldü.


ülkelere göre denenmek istenen pozisyonlara bakıldığında; abd, birleşik krallık, almanya, portekiz ve italya'da en çok merak edilen pozisyon tabletop oldu. fransa'da ayakta seks merak edilirken, hollanda ve ispanya'da ayakta 69, avusturya'da anal seks, belçika'da kneeling wheelbarrow, macaristan'da reverse cowgirl ve romanya'da bacak omuzanın merak edildiği görüldü.


erkeklerin %75.3'ü yeni pozisyonları kendilerinin teklif ettiğini belirtirken, kadınlarda bu oran %41.7 çıktı.


kaynak