Engizisyon Tarafından Kullanılan Acımasız İşkence Aleti: İspanyol Eşeği

12. yüzyılda Fransa'da Engizisyon mahkemelerince kullanılmak üzere tasarlanan ceza aleti olan İspanyol Eşeği, tarihin en acımasız işkence aletlerinden biri.
Engizisyon Tarafından Kullanılan Acımasız İşkence Aleti: İspanyol Eşeği

ispanyol eşeği, 12. yüzyılda fransa'da engizisyon mahkemelerince kullanılmak üzere tasarlanan bir ceza yöntemiydi. uç kısmı olabildiğince sivriydi ve üçgen yapıdaydı. kurbanlarının sadece üzerine oturarak işkence görmesi amacı ile tasarlandı.

bu ceza, inançsız olanlara veya kötü hristiyanlara uygulandı. cezanın uygulanma şekli netti: kurban, artık dayanamayacak duruma gelene kadar bu sivri yapıda çıplak şekilde oturmaya zorlanıyordu.


ispanyol eşeği, kurbanlarını yorgunluktan bayılana kadar günlerce kırıyor, sakat kalmanın eşiğine gelene kadar işkence yapıyordu. kurbanlarının hayatları asla eskisi gibi olmadı, hiçbiri asla eskisi gibi yürüyemedi. genital hasarlar ve kırık kuyruk sokumu kemiği (sacrum) ile baş başa kaldılar.

mahkumlara verilen zarar en yüksek düzeye çıkarılmak amacıyla sıklıkla gıdıklanıyorlardı. kurbanın ayaklarına ağırlıklar bağlanıyor, bazen kurbanlar, aletin sivri kenarı boyunca ileri geri sürükleniyordu. çoğu kurban bu işkenceden kurtulamıyor, işkence sırasında kan kaybından ölüyordu. aletten canlı olarak inmeyi başaranların bazılarıysa daha sonra enfeksiyon nedeniyle ölüyordu. kalanlar kalıcı olarak sakat kalıyor, tekrar yürüyemiyor ya da çocuk sahibi olamıyorlardı.


bir dönem fransa ve italya gibi ülkelerde, üst kısmına sivri çıkıntılar yerleştirilen yeni bir ispanyol eşeği türü kullanıldı. işkence aleti abd de dahil olmak üzere birçok ülkede kullanıldı. amerikan iç savaşı sırasında yakalanan konfederasyon birlikleri mensupları ispanyol eşeği ile cezalandırıldı.

ispanyol eşeğinin "wooden pony" adlı zararsız bir türü bugün halen bdsm uygulamaları sırasında kullanılmaktadır.

kaynak: 1, 2