Erasmus'a Gittiği İtalya'da Adı Grup Seks Cinayetine Karışıp Aklanan Kadın: Amanda Knox

Erasmus programı için 2007'de İtalya'ya giden Amerikalı Amanda Knox'un, iki erkek arkadaşıyla birlikte İngiliz Meredith Kercher'i grup seks tekliflerini reddettiği için öldürdüğü iddia edilmişti. Amanda'nın önce mahkum edilip sonra beraat ettiği bu olaya yakından bakalım.
Erasmus'a Gittiği İtalya'da Adı Grup Seks Cinayetine Karışıp Aklanan Kadın: Amanda Knox

öğrenci değişim programıyla (erasmus) 2007 yılında italya’ya giden amerikalı amanda knox, ev arkadaşı ingiliz meredith kercher ile yakın arkadaş olmuşlar. 

-iddialara göre- bir gün amanda, erkek arkadaşları rafael sollecito ve guede ile birlikte evde grup seks partisi düzenlemek istemiş. amanda'nın ev arkadaşı kercher grup sekse karşı çıkmış ve olaylar gelişmiş. bunun üzerine amanda knox, erkek arkadaşları rafael sollecito ve guede ile birlikte zor kullanarak meredith kercher'i odaya hapsetmişler ve öldürmüşler.

Sollecito, Kercher, Knox

2009'daki duruşmada cinayet aleti bıçağın sapında kendisinin, ucunda sevgilisinin dna'sı bulununca 26 yıl hapse mahkum edildi amanda knox. daha sonra ailesinin istemiyle temyize gidildi ancak dıdısının dıdısı (cinayet zanlılarından birinin hapishaneden oda arkadaşı) gelip "amanda ve sevgilisi masummuş, oda arkadaşım bana öyle dediydi o vakit" gibisinden bir açıklaması ile jüri, amanda hakkındaki düşüncelerini değiştirdi. 

Kercher

italyan polisi de "yeaa zati biz o bıçağa bakarken yanlış bakmışız, iyi standartta bakmamışız, galoş giymemişiz, yanlışlıklan bulaşmış bunların dna'sı ona" diyerek delilleri yok saydı. ve hatta daha sonra "madem öyle bir daha kontrol edin şu bıçağı" denmesine rağmen hakim "gerek yok bebişm, yorma o güzel kafanı seen" moduna girdi ve aniden masum olduğu iddia edildi amanda knox'un. 2011'de tahliye edilen knox, 2015'te beraat etti.

cinayetten mahkum edilen tek kişi olan rudy guede ise 30 yıl ceza aldığı olaydan 2021 yılında erken tahliye edildi.

olay günü hala kesin olarak neler olduğu bilinmiyor. knox ve ailesi işkence, kötü davranış konularında yaptıkları açıklamalar yüzünden iftira ile yargılanıyor. demem odur ki italya bu işi yüzüne gözüne bulaştırmıştır. o j. simpson davasında olayın delillerden çok yargılanan kişinin siyahi olması ve polisin taraflı olduğu gibi iddialara dayandırılması ve gerçekten sağlam olan delillerin yok sayılmasına benzetiyorum bu olayı. italya'nın sicili kabarık olduğundan ve zanlı gayet sevimli hanım hanımcık bir kızcağız portresi çizdiğinden bazı noktalar gözden kaçabiliyor. özellikle ardında bu kadar büyük bir medya desteği varken bazı şeylerden hiç bahsedilmiyor. belki gerçekten suçsuzdur. bilemiyoruz ama hakkındaki iddialardan bahsederken italya beceriksiz, zavallı amanda demek yanında aleyhine olan kanıtlara da bir göz atın derim. sonuçta mahkeme akladı ve amanda masum bulundu. mahkeme kararını uygulamak ve saygı göstermek gereklidir kesinlikle. ama düşünmekte de özgürüz.


üzerinde knox'un dna'sı bulunan sütyen kopçası (polis şunu doğru düzgün saklayamamış bile), sollecito'nun dna'sının tecavüze uğrayan meredith üzerinde bulunması, cinayetin işlendiği oda ve knox'un odasında gözle görülmeyen ancak kullanılan kimyasallarla ortaya çıkan ve knox'a ait olan kanlı ayak izi, bir yastık üzerinde bulunan kanlı el izi, hırsızlık süsü verilen odada cam parçalarının dağıtılan eşyaların üzerinde olması (cam oda dağıtıldıktan sonra kırılmış belki de), knox ve sollecito'nun o gece bilgisayarda saatlerce film izlediklerini ifade etmesi ama bilgisayarın o gece hiç açılmadığının kanıtlanması, sollecito'nun dna'sının evde sadece o bıçakta bulunması, knox'a ait parmak izlerinin cinayetin işlendiği oda yanında kendi odasında da bulunamaması  (o gece fazla iyi bir temizlik yapıldı belki de) ve daha niceleri... bunların çoğu italyan polisinin özensizliği yüzünden yok sayılan deliller. hani amerikan filmlerinde hakları tam olarak okunmadığı için serbest kalan katillere şaşırırdık ya çocukken izlediğimiz filmlerde. onun gibi. işini doğru yapsana be adam.


zamanında o. j. simpson davasında yer alan sanırım bir jüri üyesi şöyle demiş eğer doğruysa: "suçlu olduğu belliydi ama iddia makamı o kadar kötü saçmaladı ki suçsuz bulmaktan başka çare bulamadık."