Ergen Mutant Topluluğu Ninja Kaplumbağalar'ın Ortaya Çıkış Hikayesi

Teenage Mutant Ninja Turtles, yani Ninja Kaplumbağalar nasıl ortaya çıktı? Neden kendilerine Rönesans dönemi sanatçıları isimleri verildi? Kısaca açıklayalım.
Ergen Mutant Topluluğu Ninja Kaplumbağalar'ın Ortaya Çıkış Hikayesi

pizza paraları nerden geldiği belli olamayan bu mutantlar kimdir böyle?

çizgi roman sanatçıları olan ve sık sık birlikte takılan kevin eastman ve peter laird bir gece yine bir iş üzerinde çalışıyorlarken, kevin arkadaşının dikkatini dağıtmak amaçlı iki yağının üzerinde duran eli nunçakulu ve maskeli bir kaplumbağa çizdi. bunun üzerine peter aşıkların atışması gibi karşılık verdi ve bir kaplumbağa daha çizdi. şevke gelmiş olacaklar ki kevin iki tane daha çizdi ve konu üzerine konuşmaya daldılar, ardından peter çizilen logoya teenage mutant ibaresi ekledi.

Peter Laird, Jack Kirby ve Kevin Eastman.

ertesi gün uyandıklarında ninja kaplumbağaları için bir hikaye yazdılar ve bir çizgi roman yarattılar. çizgi roman ve çizgi filmlerde kaplumbağalar, mutajenik balçık tarafından bir sıçana (splinter lakaplı) dönüştürülen sanatsever ninjitsu ustası olan hamato yoshi'nin "sensei"leri tarafından adlandırılır.

İlk sayının kapağı.

hikayenin tam burasında iki ortak ilk önce japonca isimler düşünüyorlardı çünkü karakterler birer ninjaydı. fakat beğenebildikleri bir isim bulamadılar, bunun üzerine favori sanatçılarının isimlerini vermeye karar verdiler. ancak isimlerden biri gian lorenzo bernini, sorunsa bu ismin diğerleriyle (leonardo-michelangelo-raffaello) bir kafiyeye oluşturmamasıydı. sonrasında bernini adını rönesans döneminden bir başka büyük heykeltıraş olan donatello için terk ettiler ve bir efsane haline gelen teenage mutant ninja turtles takımı yaratılmış oldu.

1984 yılına gelindiğinde yaratılan bu çizgi romandan ilk 1.000 kopya üretildi ve daha sonradan da bu çizgi roman, çizgi film dizisine, filme, video oyunlara, oyuncaklara dönüşerek multi-milyon dolarlık bir franchising başlangıcı olacaktı.

şimdi isimleri verilen bu sanatçıları ve ninja olan muadillerini kısaca bir tanıyalım

leonardo: leonardo da vinci, 1452'de floransa yakınlarındaki doğdu. yalnızca çizim ve resimde değil, anatomi, mekanik ve mühendislik gibi dallarda mükemmel olan saf bir dahidir kendisi; aynı zamanda mucittir. sanatta en ünlü eseri elbette mona lisa'dır, ancak son akşam yemeği ve vitruvius adamı da dünya çapında ünlüdür.

kaplumbağa leonardo ise mavi bir maskeye sahiptir ve iki kılıç kullanır; taktiksel, sağduyulu ve cesurdur ayrıca takımın liderdir, çoğu zaman kardeşlerinin sorumluluğunu üstlenir ayrıca dördünün içerisinde en vicdanlısıdır.

donatello: 1386'da floransa'da dünyaya gelen bu sanatçı rönesans stilinde geliştirdiği klasik heykeltıraşlık eğitimi aldı; taş, bronz, ahşap, kil, sıva ve balmumu ile çalışarak italya'nın her yerinde uzun ve verimli bir kariyer yaşadı. donatello, rönesansın çıplak figürlerini üreten ilk heykeltıraşıydı. en ünlü eseri, şu anda bargello müzesinde bulunan bronz david heykeli, antik çağlardan beri bilinen ilk gerçek boyutlu çıplak heykeldir.

kaplumbağa meslektaşı olan donatello ise mor bir maske takıyor ve bir bo( sopa) kullanıyor. şiddeti en az seven kaplumbağadır kendisi, çatışmaları çözmek için bilgiyi kullanmayı tercih eder. barışçıl olmasına rağmen kardeşlerini savunmaktan asla çekinmez ve takımın bir bilim adamı, mucitti, mühendisi ve teknolojik dehasıdır.

michelangelo: 1475 doğumlu michelangelo, da vinci'nin çağdaşlarından biri ve belki de en büyük rönesans sanatçısı idi. da vinci'den 13 yıl sonra doğan michelangelo, bir rönesans adamı olarak onun izinden gitti. başarılı bir sanatçı, şair, mimar ve mühendisti. en ünlü eserleri david heykeli, piet à heykeli ve vatikan'daki sistine şapeli'nin tavanıdır.

onun muadili olan michelangelo ise turuncu bir maske takıyor ve bir çift nançaku kullanır. parti ve pizza sevgisi arşa değen ve iyi kalpli doğasıyla bilinen dört kaplumbağa arasında en az olgun olanıdır.

raffaello: raffaello , 1483'te orta italya'da doğdu, 37 yaşında genç yaşta ölmesine rağmen inanılmaz derecede üretkendi ve umbria, floransa ve roma'da çalıştı, diğerlerinin aksine çok büyük bir öğrenci ve asistan atölyesi yönetti. ünlü eserleri, bugün vatikan'daki raphael odalarındaki fresklerdir ve atina okulu adlı eserleridir.

raphael'in kaplumbağa muadili ise kırmızı bir maske takıyor ve bir çift sai kullanıyor. son derece agresif, sert ve alaycı bir yapıya sahip olmasına rağmen kardeşlerine ve sensei'ye son derece sadıktır.