Erkek Onayı Alabilmek İçin Hemcinslerini Aşağılayan Kadın: Pick Me Girl

Son zamanlarda sosyal medyada sık duyduğumuz pick me girl kavramına yakından bakış. Pick me girl nedir, ne değildir?
Erkek Onayı Alabilmek İçin Hemcinslerini Aşağılayan Kadın: Pick Me Girl
İllüstrasyon: Lucia Thorne

erkek onayı alabilmek için hemcinslerini aşağılayan, kendini hemcinslerinden farklı ve üstün gören kadınları ifade etmek için kullanılan bir kavram "pick me girl."

bir zamanlar ben de böyleydim. ergenliğin son zamanlarından üniversite 1'e kadar "ay ben ne kadar farklıyım yaa" diye dolaştım durdum. lakin insan ilişkilerinde biraz deneyim kazanınca insan o dönemi atlatıyor. ve bence herkes ergenken az da olsa "pick me girl" triplerine giriyor, girmesi de doğal. çünkü kişiliğin, karakterin ağırlıklı olarak bu dönemde gelişiyor. bir dönüşüm yaşayıp kendini toplumdan farklı bir yerde tutmaya başlıyorsun. bireysellik, anne babadan bağımsızlık kazanma, toplum içindeki yerini sorgulama gibi kavramlarla boğuşuyorsun. o meşhur "ergen isyankarlığı" da devreye girince "pick me girl" bilinci de tavan yapıyor. grunge ve heavy metalin de pek bi yardımı olmuyor tabii.

lakin sorun, bu evreyi sağlıklı atlatamayıp bu davranışı bir elbise gibi giyince başlıyor. orta yaşta bir insanın kendini bu şekilde övmesi gerçekten üzüntü verici ve acıklı oluyor.

benim gördüklerim birkaç ana başlıkta toplanabilir

1. doğalcılar

bunlar makyaj, cilt bakımı, manikür filan uğraşmayan tipler. kısacası o kadar muhteşemler ki, bu tarz şeylere başvurmadan da güzel olabiliyorlar. çok su içersen cildinin pürüzsüzleşeceğine, düzenli uyursan gözlerinin berraklaşacağına, düzenli spor yaparsan allığa ihtiyaç duymayacağına inanıyorlar. saçını mı boyadın, ne gerek vardı, doğal beyaz saç kadar güzeli yok. botoks mu yaptırdın, çok saçma, her gün 3 dakika gua sha yaparak çok daha genç ve doğal görünebilirdin. burun estetiği yaptıranın kendine saygısı yoktur çünkü kemerli burun çok karakteristiktir. dudak dolgusu mu? ıyyy ne o öyle herkes aynı kalıptan çıkmış gibi. hele boyananları hiç anlamıyorum, halbuki benim yüzümde sadece şeffaf rimel, renkli nemlendirici, incecik bir kahverengi kalem ve renkli parlatıcı var... e daha ne olsun be ablacım, daha ne olsun.

2. kafa kızlar

cinsiyet rollerinin gereklerini ters yüz ederek erkeklere yaranmaya çalışmaca. kızlar topuklu giyiyor, ben giymem. kızlar pembe sever, ben görmeye bile tahammül edemem. kızlar yapmacık konuşuyor, ben gerekirse küfrederim. kızlar futboldan anlamaz, ben fenerin maçını kaçırmam. kızlar abuk sabuk şekerli kokteyller içer, ben rakı severim. kızlar seksten kaçar, ben açık açık seks konuşurum. offf ne sıkıcı bi cinsiyet bu yaaa. zaten ben iyi erkeklerle anlaşıyorum. o malum karikatürde işi 'biz orospu çocuğuyduk'a kadar getiren adama dendiği gibi "yürü beeee!!!!" diye gazlayasınız gelir. (bkz: irem derici)

3. entel kızlar

bunların giyimi kuşamı, ilgi alanları hepten acayiptir. geek takılır genele hitap etmezler. mangacılık, animecilik, frp, gamer girl'lük, ağır felsefe ve edebiyat, dibine kadar sinema, grunge müzik, gotiklik, siyaset-miyaset derken trt-2 gibi kadına dönerler. buraya kadar bi sıkıntı yok. sıkıntı "hiçbir hemcinsimle oturup adam gibi konuşamıyiiiiim. hemcinslerim çok boş. ben biraz farklı olduğum için çok kız arkadaşım da yok. allah'ım neden hiç kimse oborodono ile gennosukesama'nın ölümüne benim kadar üsülmüyorrrr" diye sızlandıklarında başlıyor. şeytan kulağına kurşun.

4. kadın düşmanları

bunlar en tehlikeli grup. çoğu böyle yanlış fikirlere kapılıp kolay kolay iflah olmazlar. toplumda yanlış giden her şeyin sorumlusu olarak 'feminizm'i görürüler. aytengilin kocası onu aldatırsa, sebebi muhtemelen ayten'in kadınlık görevlerini yerine getirmemesidir. bir kadın becerikli, hamarat, hünerli olmadıkça kocasını eve bağlayamaz. yaprak sarmayı bilmeyene kadın denmez. doğurmuyorsa yuva çürük olur, yıkılır. bir kadın kocasına karşı affedici, sabırlı, böyle rehabilitasyon merkezi gibin bir şey olmalıdır. erkek yanlış yaparsa kadın onu uyarmamalıdır, yoksa dırdır etmiş olur ve adamı uzaklaştırır. ben diğer kadınların aksine annemden bütün bu meziyetleri öğrenmiş, faziletli bir kadınım. o yüzden erkek ilgisi en çok benim hakkım olmalı. 'kadın dediğin istanbul gibi olmalı'ya kadar gider bu, rabbim şerrinden korusunagsjagshs

ben ergenlik "pick me girl"lüğümü 3. numarada tanımladığım şekilde yaptım ve bitirdim

acemiliğim 18 ay falan sürdü. ve sakın ola ki "e ben rakı seviyorum diye şimdi pick me girl mü oluyorum, vay efendim anime izledim diye suçlu mu oldum" demeyin. bir kadın tabii ki futbol sevip, doğal bir yaşama kendini adayabilir. sorun, bu ilgi alanlarını hemcinslerini aşağılamak ya da onlardan daha iyi olduğunu kanıtlamak amacıyla milletin burnuna sokunca başlıyor. yoksa hepinizin çok minnoş fıstıklar olduğunuzu biliyorum. öperim gözlerinizden.