Erkeklerdeki Penisin Kadınlardaki Karşılığı: Klitoris

Klitoris nedir? Klitoris nerededir? Klitoris ile penis birbirine neden bu kadar benziyor? Klitorise dair merak edilenler.
Erkeklerdeki Penisin Kadınlardaki Karşılığı: Klitoris
Klitoris ve penisin yapısı (İllüstrasyon: Hilde Atalanta)

Klitoris nedir?

vajina üstünde bulunan küçük bir noktacıktır klitoris. erkekteki penisin kadınlardaki karşılığıdır. penisten hemen hemen 2 kat daha fazla sinir sonlanmasına sahip bir cinsel organdır.

işlevi, cinsel ilişkiden zevk alınmasını sağlamaktır. (zevkin artmasını sağlamaktır keza vajina kanalında da sinir uçları bulunur ancak rahim ağzına gittikçe bunların sayısı azılır.) penisten farkı gelişmemiş olması ve içinde bir idrar kanalının olmayışıdır. bu tanımı ile penisin homologu şeklinde açıklanır.

boyutu mu, işlevi mi konusuna klitoris de dahildir. belirli mr ile yapılan araştırmalar sonucunda boyutunun daha büyük olması alınan zevki aynı oranda etkilediği görülmüştür.

Klitoris nasıl oluşur?

klitoris, embriyodaki genital tüberkül isimli bir çıkıntıdan gelişir. başlarda iki cinste de aynı olan bu çıkıntı, androjenlere maruz kalırsa uzar ve penise dönüşür; kalmazsa klitoris oluşur. klitoris, penisin başını (glans) ve boynunu (şaft) oluşturan kısımlardan meydana gelir. bu ortak köken nedeniyle iki organ homolog, yani aynı yapının farklı versiyonları kabul edilir.

Klitorisin büyüklüğü

klitoris ömür boyu büyümeye devam eder. 20'li yaşlarda doğumdaki halinden iki kat, 40'lı yaşlarda yedi kat büyük olur. ama bu durum sizi korkutup, şaşırtmasın; dışarıda gördüğünüz kısım buz dağının görünen tarafı; dışarıda 1 cm falan gibi duran klitoris, içeride 20 cm'e uzanıyor.

klitoris aşırı büyüyorsa bunun nedenleri; erkek hormonlarının fazlalığı, hormon tedavisi ya da uzun süreli klitoris mastürbasyonlarıdır. bir de klitorisin büyüklüğü ile vajinaya uzaklığı kadın orgazmında etkili olduğu iddia ediliyor araştırmalara göre. küçük ve/ya vajinaya uzaksa kadın daha zor orgazm oluyor.

klitorise cinsel uyarılma olmadan dokunursanız acı duyar, acı verirsiniz. ön sevişme önemli ve ön sevilmeye de çat diye klitoristen başlamamalısınız, yoksa hayalleriniz yıkılır.

Cinsiyet dönüştürme ameliyatında klitoris

cinsiyet dönüştürme ameliyatlarında dahi unutulmayan bir organ klitoris. eğer erkek birey ameliyat ile dişi birey olmak istiyorsa cinsel organ değişim ameliyatında penis derisi ve üretrasından ayrılır. çıkarılan deri ters çevrilir ve üst tarafı dikilip boş bir kese şekline sokulur. bu boş kese penisin çıkarıldığı yerden içeri doğru itilerek, neşter ile anatomi de dikkate alarak boşluklar oluşturulup içeri dikilir. sonuç olarak ucu kapalı bir kese şeklinde vajina oluşturulmuş olunur. 

penisin çıktığı yerdeki deri de kıvrımlaştırılarak vulva dudakları oluşturulur, üretra da olması gereken yere ağızlaştırılır. bunlar yapılırken ilişki sırasında zevk alması için de üretra ve derisinden arındırılmış penis, makaslarla sadece klitoris kadar başı kalacak şekilde küçültülür ve normalde klitorisin olduğu yere minikleştirilmiş penis başı dikilir. penisin ucu çok sayıda sinir içerdiğinden bu değişim ameliyatından sonra kişi artık ilişkiden de zevk alır hale gelir.