Etsy'de Vergi ve Kargo Hakkında Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

Ek gelirin daha çok önem kazandığı şu günlerde alternatif bir ekmek kapısı haline gelen Etsy'deki vergi ve kargo işlemleri hakkında sık sorulan sorular ve cevapları.
Etsy'de Vergi ve Kargo Hakkında Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

etsy'de en çok problem yaşanılan konulara değineceğim. en öncelikli konu sanırım vergi konusu:

etsy'de satış yaparsam vergi vermek zorunda mıyım? esnaf muafiyeti nedir?

sonda diyeceğimi başta diyerek başlarsam; etsy'de satış yapıyorsanız ve ev ekonomisine katkı yapmak dışında bir amacınız yoksa yani yıllık asgari ücret karşılığını geçmeyen miktarda satış yapıyorsanız vergi vermenize gerek yok. fakat bu ha deyince vergi vermediğiniz anlamına gelmiyor. etsy'e herhangi bir belge sunmazsanız etsy sizden devletin istediği vergileri kesecektir. bu yaptığınız her satış başına etsy'nin kendi için yaptığı kesintileri haricinde "vat" "vergi" kesintisi yapacağı anlamına gelir.

buna nasıl engel olacaksınız?

bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek 9/6 vergi muafiyeti belgesine başvurmak istediğinizi belirteceksiniz. eğer koşulları sağlıyorsanız, herhangi bir işyerine sahip olmadan evde patik, sanat v.s üretiyorsanız bu belgeyi alabiliyorsunuz. böylece size gelen belgede bir "vat" "vergi" kimlik numarasına sahip oluyorsunuz. bu kimlik numarasının başına !tr! ibaresini koyarak etsy sisteminize girdiğinizde etsy size son bir ayda ödediğiniz vergileri geri ödüyor ve o andan sonraki satışlarınızdan vergi kesintisini yapmıyor. fakat misal; yıllık geliriniz asgari ücret toplamını aştı ama siz hala ufak işletmesiniz yani asgari ücreti çok da geçmiyorsunuz.

ne yapacaksınız?

aynı şekilde vergi dairesine gidip 9/10 esnaf muafiyet belgesine başvuracaksınız. bu belgenin diğerinden farkı nedir? bunun da belirli bir sınırı olmakla beraber artık kısmen de olsa vergi mükellefi olduğunuzu ifade eden belgedir. bu belgeyi alıp ziraat bankasına giderek ticari bir hesap açtırıyorsunuz ve satışlarınızdan gelen para bu hesaba her aktarıldığında ziraat bankası bu paradan %4 kesinti yaparak devlete aktarıyor.

etsy reklamlarıyla birlikte instagram, pinterest gibi kanallar önemli midir?

bu konu çok çetrefilli. kolay olandan başlarsak etsy'nin kendi içerisinde reklamlar şu şekilde işler (örnek); siz günlük bir dolarlık bir yatırımla etsy içinde reklam verirsiniz
ve etsy'de müşteri sizin ürününüzle eşleşen bir arama yaptığında ilk sayfada çıkacağınız garantilenir. eğer müşteri sizin ürününüze, etsy ads olarak etiketlenmiş ürününüze tıklarsa bu bütçenizden kesinti yapılacağı anlamına gelir. günlük bir dolarlık bir yatırım 3 kere reklam tıklama hakkınız olduğu anlamına gelir. satış olup olmaması önemli değildir (40 cente yakın bir ücret tık başına). tık başına sizin bütçenizden para kesilir. bir dolar tamamlandığında reklam otomatik durdurulur.

etsy'nin bir diğer reklam seçeneği offsite-ads nedir?

offsite-ads etsy'nin kurumsal olarak verdiği reklamlardır. etsy facebook google gibi platformlar için bir reklam bütçesi ayırır (ek bilgi olarak amerika ve avrupa'da tv reklamı da verir) ve buralarda ilgili kişilere sizin ürünlerinizi gösterebilir. eğer sizin müşteriniz bu reklamı tıklayarak sizden sipariş verirse etsy ürün başına %15 ek kesinti yapar. eğer dükkanınız on bin dolar üzeri satış yapmış bir dükkansa bu kesinti %12 ye iner. ek olarak; bu kesinti hiçbir şekilde 100 doları geçemez. pahalı ürünler satıyorsanız 100 dolardan fazlası için endişelenmeniz gerekmiyor. tekrar ek olarak; son bir yılda on bin dolardan az satış yaptıysanız ya da tabii ki yeni bir dükkana sahipseniz bu seçenek tercihinize bağlıdır. istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. eğer aksi durumdaysanız kapatamazsınız ama yukarıda da belirtildiği gibi ödediğiniz oran düşer.


instagram, pinterest gibi platformlarınızın aktif olması işe yarar mı?

çok açık olarak işe yarar fakat bunlara vakit ayırıp ayıramayacağınız önemlidir. emek - fayda ön plana çıkar. ben zaten bu ilişkiden kurtulmak için etsy'i tercih ediyorum yoksa gider shopier falan kullanırdım. instagram "kasacağıma" etsy'e reklam vermek daha avantajlı geliyor.


etsy'de satışları dolarla mı yoksa tl ile mi yapıyoruz?

buna en kısa cevap; dolara endeksli tl ile satış yapıyorsunuz olur. nasıl? siz ürününüzü dolarla fiyatlandırıyorsunuz fakat fiyatınızı tl olarak giriyorsunuz elinize geçen para yine tl oluyor. dolarla satış yapabilir misiniz? evet. hızla artan kurlar dükkanınızda ürün sayısı fazlaysa sürekli fiyat güncellemesi yapmanızı gerektirir. doğrudan dolar fiyat belirleyebilirsiniz. fakat bu durumda ek olarak %1.1 "kur çevirimi" kesintisini kabul etmeniz gerekir. ben şahsi olarak bunu kabul ediyorum. dolar arttığında ürün fiyatlarının tl değerinin düşmesinden ve sürekli fiyat güncellemekten bıktım. (dolara geçseniz de elinize tl geçecek, etsy satış anındaki kurdan paranızı tl'ye çevirecek!)

kargo?

burada size türkiye'deki kargo seçeneklerini, fiyat değerlendirmelerini sunacağım en son olarak denk gelebileceğiniz ptt kargo tartışmasını detaylandıracağım. sonuç olarak siz karar vereceksiniz.

öncelikli olarak kendi kullandığım firmayı yazacağım ve bunun üzerinden işleyişi detaylandırarak çeşitli firmaların linklerini bırakacağım. hayır, indirim ya da teşvik almıyorum ama olsa da hayır demem: iyziship

bütün firmalarda benzer sistem işler; ürünün gideceği adresi, paket boyutlarını, mal değerini içerik bilgisini sisteme girersiniz ve sistem size çeşitli firmaları sunar, fiyat tekliflerini sıralar. en başı tnt ve fedex çeker fiyat-hız performansı en iyi firmalar da bunlardır. siz bu firmalardan istediğinizi seçersiniz ödemeyi yaparsınız. ödemeyi yaptıktan sonra paketinizin tanınması için size bir kod verilir. bu kodu paketin üzerine yazarsınız ve anlaşmalı kargolar ile ücretsiz olarak paketinizin firmaya ulaşmasını sağlarsınız.

paketiniz firmaya ulaştıktan sonra otomatik kantar, x-ray ve boyut ölçüm cihazına girer. burada sizin verdiğiniz bilgiler ile uyuşmazlık olursa (içerik, ölçü, ağırlık gibi) size bilgi verilir ve ek ödeme yapılması gerekirse ek ödeme yapmanız beklenir ya da kargosu sakıncalı ürün varsa aksiyon almanız beklenir. iyziship'te var, diğer firmalarda var mı bilmiyorum ama verdiğiniz ölçülerden daha ufak ölçülerde çıkarsa paketiniz para iadesi yapılır.

eğer paket ölçüleriniz küçükse 1 hafta kadar süren kargo seçenekleri bulunur ve daha ucuza gider. genelde 1-2 desi aralığında paketleriniz amerika'ya fedex-tnt ile 400 lira (ağustos 2022) civarına ulaşır. 1 desi altı paketleriniz 120-130 liraya kadar düşebilir fakat gidiş süresi 1 haftaya kadar uzar bu hizmet genelde amerika için usps ile sağlanır. fedex ve tnt aksilik olmadığı sürece çıkışı yapıldıktan sonra 3-4 iş günü içerisinde amerika'ya adrese teslimatı gerçekleştirir.

desi nedir?

desi sizin paketinizin hacimsel ağırlığıdır. 20x25x10 ölçülerindeki bir paketin desisi 1 kg olur. yani siz bu paketin içerisine 100 gram da koysanız 1 kg fiyatı biçilir. eğer bu paketin içerisine 2 kg bir ürün koyarsanız bu sefer 2 kg üzerinden fiyat biçilir.

ptt nedir?

ptt'nin iki kargo seçeneği vardır. birisi turpex denen hızlı ama pahalı diğeri "küçük paket posta" olarak adlandırılan mektup gönderisinin paket biçimidir. aliexpress'ten yüzyılda gelen kargolarınız da benzer mantıkla çalışır.

küçük paket posta toplamda iki kiloyu ve boyutlarının toplamı 90cm geçmeyen paketlerinizi gönderebileceğiniz bir seçenektir. fiyatı oldukça ucuzdur, yavaştır ve takip edilmesi sorunlu bir hizmettir. ptt size bir takip kodu verse de tüm aşamaları kontrol edemezsiniz. ülkeden çıktıktan sonra 1 ay güncelleme almayan paketlerim olmuştu. bu paketler ülkeden çıkıp ilgili ülkeye vardığında oranın posta hizmetinin sorumluluğuna girer. ptt devreden çıkar. ek olarak bu bilgiyi başka yerde bulamazsınız; avustralya, kanada, almanya, israil ülkelerine paket geldikten sonra kesinlikle takip kodunu güncellemez. paketiniz ulaştı mı ulaşmadı mı ancak müşteriden öğrenebilirsiniz.

turpex?

turpex ptt'nin hızlı alternatifidir. dhl firmasıyla çalışırlar. 3-4 gün içerisinde teslim yapılır fakat eskiden avantajlı olsa da artık değildir. hızlı artan enflasyon nedeniyle fiyatlandırması sdr ile belirlenir. bu nedenle diğer firmalarla kafa kafaya gider fiyatları. fiyat avantajı yoktur. sorun yaşamanız halinde iletişim zaten hak getire. tek avantajı ücretsiz kargo kutularıdır.

doğrudan firmadan hizmet almak

yani doğrudan bir ups, aras, fedex kargo şubesine giderek yurtdışı gönderi yapmak. boşa vakit kaybıdır. diğer firmalardaki 350 liralık kargoya beş bin lira fatura çıkarırlar.

navlungo
shipentegra

gümrük nedir?

gümrük sizin ürününüze girdiğiniz bilgilerle içeriğinin uyuşup uyuşmadığını, müşteri tarafından vergisinin ödenip ödenmediği gibi noktaları inceler. amerika için bin dolara kadar endişelenmeniz gerekmez. etsy zaten vergilendirmeleri yapar ve herhangi bir bilgilendirme yapmanız gerekmez. ürüne fatura koymanız da hiçbir ülke için zaruri değildir. ürünün seri üretim veya benzeri olmadığını varsayıyorum. avrupa haricinde diğer ülkelerde vergilendirme memurların inisiyatifine bağlıdır. bunlara bağlı olarak avrupa için ioss ingiltere için "vat" bilgilendirme numaraları vardır.

ioss ve vat nedir?

ioss avrupa ülkelerinin uyguladığı, benim tanımımla; ödenmiş vergi bilgilendirme sistemidir. etsy 200 euro kadar fiyata avrupa'ya satılan ürünlerden otomatik olarak vergi kesintisini müşteriye yapar ve sizi bu konuda bilgilendirir. etsy bu satış sonucunda sizin panelinizde sizi uyarır ve der ki; bu ürünün vergisi ödenmiştir müşteri gümrükte tekrar vergi ödemesin diye sana bir kod veriyorum, bu kodu kargo firmanla paylaş. firmalar size bu kodu girebileceğiniz bir alan sunar ve oraya girersiniz böylece ilgili ülkeye giren paketiniz gümrük ücretlerinden muaf tutulur. eğer etsy size böyle bir bilgilendirme yapmadıysa ürünün fiyatı vergilendirme diliminde değildir. gümrük memurunun inisiyatifine kalır.

lucid nedir?

almanya'nın çöp vergisidir. almanya'ya belirli firmalar üzerinden çöp verginizi ödersiniz ve gönderdiğiniz ürününüzün paketinin geri dönüşüm ücretini ödendiğini ve ülkeye girişinin uygun olduğunu kanıtlarsınız. yapmazsanız ürününüz ülkeye girmez ya da etsy aracılığıyla iki yüz bin euro'ya kadar ceza alabilirsiniz. önce lucid kayıt bu siteye girerek resmi olarak bu sisteme kişisel ya da firma olarak kaydolursunuz ve size verilen lucid numarasıyla herhangi bir geri dönüşüm firmasından yıllık gönderdiğiniz çöp ne kadarsa ona uygun bir para ödersiniz ve gönderdiğiniz paketlerinize bu firmanın stickerını yapıştırıp kargolarsınız. en uygun fiyatı 2-3 kg çöpe kadar 7-8 euro gibi bir fiyatla bu firma vermektedir.

şimdilik bu kadar, bol satışlar.