EURO 2024 Ev Sahipliği Konusunda Türkiye'nin Şansı Neden Az?

EURO 2024 ev sahipliği için iki aday bulunuyor: Türkiye ve Almanya. Kazanan ise yarın (27 Eylül) belli olacak. Peki kim kazanacak? Hangi konularda iyi, hangi konularda Almanya'dan gerideyiz?
EURO 2024 Ev Sahipliği Konusunda Türkiye'nin Şansı Neden Az?
Görsel: Erhan Yalur

türkiye'nin takriben 1200 sayfalık dosyasını, uefa'nın bid evaluation report'unu ve almanların başvuru kitapçığını üstünkörü, hızlı hızlı okudum.

türkiye'nin dosyası almanların açık ara önünde

türkiye 2.5 milyon biletin satımı ve gerekirse yeniden satımı için federasyon bazında garanti vermiş. türkiye'deki tüm bakanlıklar, onlarca sivil toplum kuruluşu, aday şehir valilikleriyle beraber belediyeler, yazılı niyet mektubu ve taahhütnâme vermişler. devlet; otoyollar, hızlı tren hatları, sağlık, aday şehir altyapıları (metro vs) ve 3 stadyumun yenilenmesi için 70 milyar euro civarında yatırım yapılacağını taahhüt ediyor. uefa ile koordinasyon için federasyon büyük bir tesis yaptıracak, tesislerini büyütecek. türkiye'deki hemen hemen tüm yeni statlar, bir turnuva takımının kamp merkezi yapılacak. diyarbakır, adana, kayseri, vodafone park, malatya, saraçoğlu, tff tesisleri ve daha niceleri... 

türkiye'ye gelen misafirler biletleriyle birlikte şehir içi ücretsiz taşımacılıktan yararlanacak. cumhurbaşkanlığı ve federasyon işbirliği ile turnuva güvenliği için tam garanti sağlanacak ve insan haklarını korumak için bir gözetim kurulu kurulacak. türkiye aynı zamanda pek çok geliri uefa'ya bırakıyor; eğer türk dosyası seçilirse vergi muafiyetleri ve statlar için para alınmamasından dolayı uefa, bu güne kadarki en kârlı organizasyonunu düzenleyecek. fikrî mülkiyet hakları tamamen uefa'ya ait olacak. olimpiyat stadı 92 bin kişilik olacak şekilde yeniden yapılacak. ankara'ya 65 bin kişilik yeni bir stadyum inşa edilirken, antalya stadı da yenilenecek; projeleri hazır.

dosyada her şey muazzam ama uefa, raporunda türk tarafı ile ilgili bazı çekinceler koymuş:

- türkiye'nin insan hakları konusunda almanya'nın aksine bir aksiyon planı yok .

- olimpiyat stadyumunda 2020'de şampiyonlar ligi finali varken 2021'de temeli atılan bir stadın 2024 yazına yetişmesi kolay görünmüyor.

- türkiye'nin dosyasında var olan 11 tren hattı, konya metrosu vesaire gibi pek çok şehir içi raylı sistem ve 1000 kilometre otoyol halihazırda yok, üstelik yaşanan ekonomik kriz bu yatırımları riske atabilir.

- almanların tüm statları hazır, türkiye'nin 2 stadı sıfırdan yapılacak.

- almanya'nın otel kapasitesi türkiye'nin üç katı. (71 bin - 230 küsür bin mi ne)

bonus: euro 2024, kurban bayramı'na denk geliyor.

sonuç olarak

akıl almanya, para türkiye diyor. uefa parayı seçerdi ama kriz sebebiyle risk almaz, almanya kazanır. zaten bizimkiler sussun diye şampiyonlar ligi finalini, süper kupa'yı falan verdiler.

Lisans Sonrası Kapağı Avustralya'ya Atmak İsteyenlere Tavsiyeler