Euroleague'in Play-Off ve Final Four Yönetmeliğinde Yapılan Kritik Değişiklikler

Temsilcilerimiz Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko'nun tırmanışa geçerek Final four'a göz kırptığı şu dönemde lig yönetiminden COVID-19 kapsamında bazı değişiklikler geldi. Bakalım.
Euroleague'in Play-Off ve Final Four Yönetmeliğinde Yapılan Kritik Değişiklikler
Sertaç Şanlı / Fotoğraf: Anadolu Efes Spor Kulübü

playoff ve final four yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. takımların corona konusunda dikkatli olması gerekiyor.

playoff değişiklikleri

- herhangi bir playoff maçının covid-19 kısıtlamaları sebebiyle mevcut salonda oynanamaması durumuna önlem olarak 2. bir salon belirlenmesi.

- bir maçın kısıtlamalar sebebiyle oynanamaması durumunda, erteleme maçı da belirli kısıtlamalar sebebiyle oynanamazsa ilk ertelemeye sebep olan takımın hükmen mağlup sayılması.

- playoff maçlarının en fazla 1 kez ertelenmesi.

- bir takımın, playoff maçına çıkaracağı 8 oyuncusu olmazsa maçı hükmen kaybetmesi. eğer iki takım da aynı sorun sebebiyle sahaya takım çıkaramazsa iki takımın da maçı hükmen kaybetmesi ve seride daha fazla maç kazanan tarafın tur atlaması.

- eğer bu durumda takımlar arasındaki seride eşitlik varsa normal sezonu daha üst sırada bitiren takımın tur atlaması.

Shane Larkin / Fotoğraf: Claudio Degaspari

final four değişiklikleri

- eğer final four takımlarından birisi seyahat kısıtlamaları veya yeterli sayıda oyuncuya sahip olmaması sebebiyle maçlara çıkamazsa final four’da yer almayan ve normal sezonu en yüksek sırada bitiren takımın final four’a katılması.

- final four’da en fazla 2 takım değişebilir.

- 28 mayıs tarihinden sonra hiçbir takım değişikliği kabul edilmeyecek. eğer bu tarihe kadar değişiklik yapılmadıysa ve takım sahaya çıkabilecek konumda değilse rakibi otomatik olarak finale kalacak. eğer yarı final maçlarından birindeki iki takım da sahaya çıkamayacak olursa diğer yarı finalin kazananı şampiyon ilan edilecek.

- eğer final maçı kısıtlamalar veya hasta oyuncular sebebiyle oynanamazsa karşılaşma ertelenecek.

- eğer kısıtlamalar sebebiyle 2’den fazla takım final four’a katılamazsa organizasyon ertelenecek ve farklı bir konumda gerçekleştirilecek.