NBA 2023 Play-Off'larında Konferans Finalleri Nasıl Sonuçlanır?

Yoğun gündemimiz içinde birazcık unutulmuş olabilir ancak bu senenin NBA play-off'ları oldukça iyi gidiyor. Tabii ki bu heyecana konferans finalleri de dahil.

miami - boston

kağıt üstünde boston geçen sene olduğu gibi favori ama durumu siz biliyorsunuz. miami bu ligin bal porsuğu. geçen sene son şutta jimmy butler isabet bulamadığı için finalleri kaçırdılar bu sene o şut girer, nba finaline giderler. boston eğer mazzula'nın spacing fetişine kurban gitmezse robert williams ve al horford'lu beşlerle ve daha çok oyuna sokacağı grant williams gibi isimlerle (resmen dilek tutuyoruz şaka gibi) miami'ye üstünlük kuracağı senaryoya sahip. miami, herro gittiğinden (sakatlandığından) bu yana daha fizikli daha yıpratıcı bir takım. jimmy butler'ın ruhani liderliği, kyle lowry'nin bu seviyelerdeki tecrübesi ile iyi bir liderlik ve skorer başlangıç seviyesine sahipler. onların yaşayacağı en önemli sorun tatum-brown ikilisi ile hiç eşleşemiyorlar. oradan çok su alacaklar kaçarı yok. ancak boston koçu mazzula buralarda acayip panik haller sergiledi bu sene play-off'da. spo ise her zaman bu noktada harikadır. net coaching avantajları var ama boston yıllar içinde daha tecrübeli hale gelirken yetenekleri bireysel anlamda daha keskinleşiyor. her ne kadar oyun disiplinleri çok düşük olsa da miami'nin boston'ı 4 maç yeneceklerini düşünmüyorum. ha jimmy butler her masayı devirir ama boston kadro olarak miami'ye saha içinde daha çok cevap verecek bir kadro. struss, vincent, lowry gibi adamlara brogdon, smart, white gibi guardlarla yanıt verecek yetenek ve fizik seviyedeler. butler ve adebayo ise williams, grant williams, tatum ve brown tarafından kısıtlanabilir isimler. durdurulamazlar ama kısıtlanabilirler. boston her ne kadar kolej takımı modunda olsa da bu kadro son yıllarda sürekli doğu finali/nba finali seviyelerinde. yani tecrübe açısından miami fersah fersah üstünlük kuramıyor. bence boston 4-3 alacak. miami ise boston'a kan kusturacak. ancak yetenek tavanı ve yorgunluk dikkate alınmalı.

lakers - denver

denver sakatlık sorunu yaşamadığı ve kadronun yetenek genişliği sebebiyle daha avantajlı yerlere sahip. jokic çok formda ve oyun kurarken davis'i dışarı çekip asistlerle ya da asist paslarıyla lakers'ı bunalıma sokacaktır. jamal murray istikrarsız ama onun varlığı schröder ve dlo için hep tehdit. bu seviyede daha önce oynamış ve formda bir kcp de ilk 5 içinde direk itici güç. bruce brown ve diğer kısıtlı bench oyuncuları seri uzadıkça maç ilerledikçe yetersizleşecek ve burada iş dönüyor dolaşıyor jokic'e bağlanıyor. lakers açısından ise net bir tecrübe farkı var. iş buradan bakınca çetrefilli hale geliyor ama… bir kere lebron'un fizik durumu aşırı önemli. bu maçlarda loonie walker, hillbilly kobe gibi isimlerden maç getirecek fayda alıp alamayacakları soru işareti. davis ve lebron'a denver savunmada aman aman bir cevap veremez. en fazla ikili sıkıştırmalarla davis'i yavaşlatmayı deneyecekler. lakers tecrübeli ve yıldızları çok özel ama lebron lebron lebron… eğer bu adam fizik olarak ayak bileğinin durumu olarak standart konumuna erişirse lebron finale çıkar. eleştiriyoruz belli şeylerde ama serinin en iyi oyuncusu jokic olsa da her şeyi değiştirecek donanım ve tecrübe lebron'da çok net. kendisinin aktif dinlenme modunda olduğunu görürsek eğer aaron gordon'a bu hücumda ekstra enerji olarak dönecek.

tahminim lebron'un şöyle böyle bir fizik kapasite ile oynaması durumunda denver'ın alacağı yönünde. jokic böylesi bir durumda mvp konusunda tartışmaları tersten bitirecektir (4-2) lebron sakatlığı tamamen attıysa da 4-2 lakers alır.