Evde Tek Başına Serisinin Yıldızı Macaulay Culkin, Bu Filmlerden Sonra Neler Yaşadı?

"Çocuk yaşta şöhret bozdu", "tutunamadı", "alkolik" gibi ana akım etiketlerden sıyrılıyor ve Culkin'in kariyer özetini tam olarak öğreniyoruz.
Evde Tek Başına Serisinin Yıldızı Macaulay Culkin, Bu Filmlerden Sonra Neler Yaşadı?

culkin: 26 ağustos doğum günü olan irlanda asıllı manhattan doğumlu sinema sanatçısı...

80'lerde doğmuş olup hayatının bir dönemine macaulay culkin'in etki etmediği insan sayısı çok azdır. 80 ve 90'larda bizim internetimiz ve internetin doğurduğu ünlülerimiz olmadığı için rol modellerimizi/hayran olduğumuz insanları seçmemiz de onlarla ilgili bilgilere ulaşmamız da çok zordu...

çevresindeki insanların mack takma adı ile çağırdığı culkin, 26 ağustos 1980 tarihinde nyc, ny'da doğdu. ailesinin 7 çocuğundan biriydi. annesi telefon operatörü olarak çalışıyordu ve babası yerel bir katolik kilisesinde papazdı. culkin, roma katoliği olarak yetiştirildi ve profesyonel çocuk okulu'na transfer olmadan önce beş yıl boyunca st. joseph's school of yorkville'e gitti.

eski bir çocuk oyuncu olan babası, çocuklarını küçük yaşta oyunculuğa yönlendirdi; macaulay'ın iki erkek kardeşi rory culkin ve kieran culkin de yetişkin olduklarında başarılı oyunculuk kariyerlerine sahip olacaklardı.

genç macaulay'ın ilk kayda değer film rolü rocket gibraltar (1988) oldu ve bunu see you in the morning (1989), uncle buck (1989) ve jacob’s ladder (1990) izledi.

onu üne kavuşturan rolü ise home alone (1990) filminde canlandırdığı kevin mccallister ile geldi. culkin, performansıyla altın küre ödülü'ne aday gösterildi ve amerikan komedi ödülü ile genç sanatçı ödülü'nü kazandı.

2022'de people ile yaptığı bir röportajda başrol oyuncusu joe pesci, culkin'in "gerçekten tatlı bir çocuk olduğunu ve onun çacık yaşlarında olmasına rağmen çok profesyonel olduğunu söyledi.

1991'de culkin, wish kid adlı cumartesi sabahı animasyonlu çizgi film televizyon dizisinde rol aldı, saturday night live'ın sunuculuğunu yaptı ve michael jackson'ın "black or white" müzik videosunda rol aldı.

black or white


snl


daha sonra ikisi de 1991'de gösterime giren only the lonely ve my girl filmlerinde rol aldı.

my girl filminde anna chlumsky ile birlikte mtv film ödülleri'nde en iyi öpücük ödülünü kazandı.

culkin, gişede de iyi performans gösteren home alone 2 lost in new york'ta (1992) kevin rolüyle yıldız yaratan rolüne geri döndü. bu film için 4.5 milyon dolar ücret alması gündem oldu... bir önceki filmdeki ücreti 100 bin dolardı.

culkin'in bir sonraki rolü, önceki çalışmasına göre dramatik bir değişiklikle, derinden sorunlu bir çocuğu canlandırdığı karanlık ve rahatsız edici the good son (1993) filmiydi.

culkin aynı zamanda amerikan bale okulu'nda öğrenciydi ve 1993'te, eserin 1954 george balanchine new york şehir balesi versiyonundan peter martins tarafından sahnelenen the nutcracker filme alınmış bir versiyonunda başrol olarak yer aldı.

the nutcracker 1991


oyunculuğu bıraktığını açıklamadan önce son filmleri getting even with dad (1994), the pagemaster (1994), richie rich (1994) oldu.

"normal bir yaşam" arzusuyla manhattan'da özel bir liseye gitti. 1998'de rock grubu sonic youth'un "sunday" şarkısının klibinde yer aldı. culkin'in ara vermesi, hem profesyonel hem de özel hayatında artan gerilimlerin ortasında geldi.

macaulay'ın kariyerini yöneten ve oğlunun popülaritesi arttıkça giderek daha fazla kontrol sahibi hale gelen baba kit, kısa sürede sektörde mantıksız ve talepkâr biri olarak ün kazandı; bildirildiğine göre evde ailesiyle olan durumdan pek de farklı değildi.

culkin'in ebeveynleri 1995 yılında ayrıldı

ve bu durum, reşit olmayan çocuklarının velayeti için ve çocukların oyunculuk kariyerlerini kimin yöneteceğini belirlemek için çekişmeli ve pahalı bir mücadeleye yol açtı. velayet savaşı 1997'de aba kit'in kabul etmesiyle sona erdi ve çocuklar mutlu bir şekilde anne patricia'yla kaldı. bu zamana kadar macaulay, ebeveynlerini de vakıf fonundan çıkarmış ve bu fonu denetlemesi için bir vasi tutmuştu; o zamanlar bu hareketi ailesini sildiği şeklinde yorumlanmış ve gazeteler, tv'ler günlerce bu konuda ona saldırmıştı.

çalışmaya ara verdiğinde culkin, new york city'deki profesyonel çocuk okulu'na giderek eğitimine odaklanabildi ve burada aktris ve öğrenci arkadaşı rachel miner ile tanıştı. ikili, 1998 yılının haziran ayında evlendi ancak evlilikleri uzun sürmedi. 2000 yılında ayrıldılar ve 2002 yılında boşanmalarını tamamladılar.

pop yıldızı michael jackson'ın 2003 yılında bir çocuğu taciz ettiği iddiasıyla tutuklanmasının ardından ikilinin yakın arkadaşlığı gündeme geldi. bu arkadaşlık macaulay 9 yaşındayken başlamıştı ve evine girip gece yatıya kaldığı mj ise bir yetişkindi...

culkin, genç yaşta şöhretle uğraşmak zorunda kalma ve baskıcı babalara sahip olma gibi ortak deneyimler arasında bağ kurduklarını söyledi.

2005 yılında gerçekleşen duruşmada jackson'ın savunması için ifade vermeye çağrıldı. (jackson beraat etti.) macaulay, jackson'la yatakta yattığını ancak asla taciz edilmediğini ifade etti.


bu arada culkin, 2000'li yılların başında oyunculuğa geri döndü

2000 yılında londra'da gösterime giren ve ertesi yıl new york city'ye (off-broadway) taşınan madame melville adlı oyunda rol aldı.

tanıtım videosu 2000


yetişkin olarak ilk filmi, cani parti organizatörü michael alig'i canlandırdığı party monster (2003) idi. bunu saved ! (2004)'daki kız kardeşi hıristiyan bağnaz olan bir lise öğrencisini canlandırdığı bir komedi rolü takip etti. daha sonraki filmler arasında sex and breakfast (2007), the wrong ferrari (2011), adam green’s aladdin (2016), ve changeland (2019) yer aldı.

bu süre zarfında televizyonda da çalıştı, özellikle 2003'te will & grace'de rol aldı; foster hall (2004), kings (2009), dollface(2019) american horror story (2022) yer aldığı bazı projeler arasındaydı.

culkin başka yaratıcı ilgi alanlarının da peşinden gitti

babasıyla sorunlu bir ilişkisi olan genç bir yıldızın hikayesini anlatan junior (2005) adlı bir roman yazdı; görünüşte kurgu olsa da, culkin'in babasıyla yaşadığı deneyimlerle pek çok benzerliğe sahip olduğu ortaya çıktı. kitap için amazon linki

culkin ayrıca müzikle de uğraştı. velvet underground'ın şarkılarını seslendiren ancak şarkı sözlerinin pizza temasını içerecek şekilde mizahi bir şekilde revize edildiği pizza underground adında bir grup kurdu. pizza underground, 2014'te kısa bir tura çıktı.

the pizza underground tour


2017'de culkin, sağlıklı yaşam ve yaşam tarzı markalarına yönelik hicivli komedi web sitesini ve ona eşlik eden podcast bunny ears'ü yarattı.

bunny ears


culkin, 2017 yılında changeland'de rol aldıktan sonra tanıştığı aktris brenda song ile ilişkiye başladı. 2021'de dakota adında bir oğulları oldu. culkin artık abd'de yaşamıyor... paris'e taşındı ve burada mutlu olduğunu söylüyor.

nice mutlu yaşlara üzgün ruhlu çocuk.