Evren Algılarınızı Güncelleyebilecek Olay: Mars'tan Gözlemlenen Güneş Tutulmaları

Dünya dışındaki Güneş Sistemi gezegenlerinde de Güneş tutulması yaşandığını unutmuş olabiliriz.
Evren Algılarınızı Güncelleyebilecek Olay: Mars'tan Gözlemlenen Güneş Tutulmaları
iStock

mars'ta yaşanan güneş tutulmaları dünya'daki gibi olmadığı için hepsi de kalıplaşmış tutulma algısını düzeltecek nitelikte. eğer mars üzerinde yaşayan biri olsaydınız bu tutulmalarla fazlaca haşır neşir olurdunuz.

mars'ın iki adet uydusu var (phobos & deimos), ancak belirtmek gerekir ki bu iki uydu da ay'dan çok daha küçük. bu da haliyle iki uydunun çapı, açısal olarak (disk şeklinde) güneş'i örtmediği için halkalı güneş tutulması sınıfına giriyor (annular solar eclipse).


phobos'un boyut olarak küçük olmasından (20-25 km) ve hızlı yörünge hareketinden dolayı, mars üzerinde yaşayan herhangi bir canlı, bu tutulmayı 30 saniyeden fazla izleyemeyecektir.

phobos kaynaklı güneş tutulması


mars yüzeyi üzerinden kısmi güneş tutulması


30 saniyeden fazla sürmeyen bu tutulmayı mars'ta patates tarlanızı sularken kaçırmış olabilirsiniz. fakat üzülmenize gerek yok, iyi haberim var.

phobos uydusu bir yörüngesini 7 saat 40 dakikada tamamlıyor. bir mars gününün 24 saat 37 dakika olduğunu göz önünde bulundurursak, bu, phobos'un günde 2 kez güneş tutulmasına sebep olduğu anlamına gelir. 

fakat dediğim gibi, bunlar sadece "geçiş"ten ibarettir, hiçbir zaman dünya'mızda görülebilen bir tutulma çeşidi olan tam güneş tutulması şeklinde olamaz.

phobos'tan daha küçük olan deimos uydusu, hem çok küçük olduğu için, hem de mars'tan çok uzak olduğu için, mars üzerinden güneşe bakan biri, bu tutulmayı güneşin önünden sadece bir nokta geçiyormuş gibi görür. tabii fark edebilir veya yakalayabilirse.

bahsi geçen tutulma


Kendini Aşıp Hayallerinin Peşinden Koşarak Hayatını Değiştiren Genç Sporcular