F1 Pilotu Romain Grosjean, Bahreyn'deki Korkunç Kazadan Nasıl Kurtuldu?

Geçtiğimiz hafta Formula 1 Bahreyn Grand Prix'inde Haas takımı için yarışan pilot Romain Grosjean, ürkütücü bir kazadan mucizevi bir şekilde kurtuldu. İşte o kaza ve Grosjean'in kurtulmasını sağlayan teknoloji.
F1 Pilotu Romain Grosjean, Bahreyn'deki Korkunç Kazadan Nasıl Kurtuldu?


öncelikle, izlemeyenler için kaza anının videosu


romain grosjean'in bu kazadaki mucize kurtuluşunu genelde üzerindeki teknoloji harikası kıyafetlere bağlamışlar, ama aslında kıyafet ikinci planda. kurtuluşa sebep olan esas teknoloji halo.

bilmeyenler için halo:


görsel olarak göz tırmaladığı doğru. bu yüzden şiddetle karşı çıkanlar vardı. böyle yarışlarda bu tür koruyucuların olmaması gerektiğini söylerlerdi. görüldüğü üzere milyonlarca kişinin gözünün önünde bir insanın hayatını kurtardı ve ne kadar gerekli olduğu konusu tartışmaya kapanmış oldu.

1 aralık günü halo'nun nasıl işe yaradığına dair bazı video ve görseller paylaşıldı. twitter'da radioestadio motor hesabı da konuyla ilgili bir video yayınladı. ben video'dan tek bir kare aldım. o zaten halo'nun, grosjean'e nasıl yardımcı olduğunu net şekilde gösteriyor:


eğer halo olmasa, grosjean direkt olarak bariyerlere çarpacak ve izleyenlerin bile uzun süre etkisinden çıkamayacağı bir trajedi yaşanacak. kaza anında "neden kazayı göstermiyorlar" diye sitem edenleri de anlamak güç. tam olarak bu sebepten göstermiyorlar işte. uluslararası otomobil federasyonu fia, bu konuda çok katı ve çok başarılı. pilotların iyi olduğu bilgisi gelene kadar asla kazaya dair hiçbir şey göstermiyorlar. halo olmasa mesela, o anın videosunu izlemeye cesaret bile edemezdi kimse. yahut grosjean alevlerin içinden çıkamasa, o anı izleyip ne yapacaksınız?

kaza sonrası fotoğraflarda grosjean'e açılan yaşam alanı daha net görülüyor:


barikatı parçalayan halo sapasağlam:


daha sonra ise evet, kıyafetleri ve kaskı sayesinde hafif yanıklarla alevlerin içinden çıkmayı başarıyor. tabii bir diğer husus da yarışın henüz başı olması nedeniyle medikal aracın hemen arkada olması ve olaya olabilecek en hızlı şekilde müdahale edebilmesi.