FBI'ın El Yazısı İncelemesiyle Çözülen Cinayet: Peter Weinberger

4 Temmuz 1956'da kaçırılan ve trajik bir şekilde öldürülen bebek Peter Weinberger'in hikayesi.
FBI'ın El Yazısı İncelemesiyle Çözülen Cinayet: Peter Weinberger

betty weinberger, 4 temmuz 1956 yılında, bir aylık oğlu peter'ı bir battaniyeye sardı ve bebek arabasına koyup birkaç dakikalığına içeri girdi. oğlunu kontrol etmek için geri döndüğündeyse bulduğu tek şey boş bir araba ve fidye notuydu. notta, kaçıran kişi yaptıkları için özür diliyor ama paraya ihtiyacı olduğunu söyleyerek 2,000 dolar istiyordu. talebinin karşılanması halinde bebeğin ertesi gün "güvenli" bir şekilde geri verileceğine söz veriyordu. fidyecinin "ilk yanlış harekette" bebeği öldürme tehdidine rağmen, betty hemen nassau ilçe polis departmanını aradı. gazetelerden oğlunun kaçırılmasıyla ilgili haberlerin yayınlanmamasını istedi ancak olay new york daily news'in birinci sayfasında yer aldı. ertesi gün polis sahte fidye paketini olay yerine bıraktı fakat o kadar çok gazeteci gelmişti ki fidyeci ortaya çıkmadı.


kaçırmadan altı gün sonra, 10 temmuz'da, fidyeci weinberger'in evini iki ayrı kez arayarak parayı nereye götüreceğine dair ek talimatlar verdi. polis, verilen ikinci adrese gittiğinde kaldırım kenarında bir çanta gördü ve içinde el yazısıyla yazılmış başka bir not çıktı. ebeveynlere "her şey yolunda giderse" bebeği nerede bulacaklarını bildirmişti. o zamanki yasalar gereği fbı, yedi günlük bekleme süresinin ardından 11 temmuz'da olaya dahil oldu, bu yasa bu olaydan sonra da değiştirildi. yetkililerin elindeki tek kanıt fidye notlarıydı, bu notlar incelediğindeyse ilk ve ikinci notun aynı kişi tarafından yazıldığı tespit edildi. ayrıca, bu dava için hızlı bir el yazısı eğitimi verilen bir diğer grupsa notlardaki el yazısını, daha önce sabıkalı olan kişilerin yazılarıyla karşılaştırmaya başladı. yaklaşık iki milyon örneğin incelenmesinin ardından araştırma 22 ağustos 1956'da sona erdi. fidye notları ile angelo lamarca'nın denetimli serbestlik dosyasındaki yazılar arasında bir benzerlik olduğu, lamarca’nın daha önce içki kaçakçılığından dolayı tutuklandığı anlaşıldı.


23 ağustos 1956'da lamarca, fbı tarafından tutuklandı. ilk başta peter weinberger'i kaçırdığını inkâr etse de el yazısı gösterilince durumu itiraf etti. lamarca, karısı ve iki çocuğuyla birlikte plainview, new york'ta yaşayan bir şofördü. ödenmemiş birçok faturası vardı ve bir tefeci tarafından tehdit ediliyordu. ihtiyacı olan parayı nasıl bulacağını düşünürken bayan weinberger oğluna denk geldi ve bir fidye notu karalayarak peter'ı kaçırdı. müfettişlere buluşma noktalarına gittiğini ama basını görünce uzaklaştığını söyleyerek bebeği canlı olarak bir otoyol çıkışındaki çalılıkların arasına bıraktığını söyledi. bölgede yapılan arama sonucunda, peter weinberger'in kalıntıları bulundu. :’(

lamarca 1956 yılının sonlarında, adam kaçırma ve cinayet suçlarından yargılandı ve 14 aralık 1956'da ölüm cezasına çarptırıldı. biri yüksek mahkeme'ye olmak üzere bir dizi yasal temyiz başvurusunun ardından, angelo lamarca 7 ağustos 1958'de sing sing hapishanesi'nde idam edildi.

kaynak