Fenerbahçe ile Adı Geçen Alfredo Morelos Nasıl Bir Futbolcu?

Fenerbahçe, son olarak Glasgow Rangers forması giyen Kolombiyalı forvet oyuncusu Alfredo Morelos ile anlaşmak üzere. Bonservisi elinde olan Morelos, nasıl bir topçu?
Fenerbahçe ile Adı Geçen Alfredo Morelos Nasıl Bir Futbolcu?

alfredo morelos'un lakabı bufalo. lakabını hak eder derecede güçlü. bu tombiş hali yaz dönemi yattığı için değil, kendisi en formda zamanında bile fazla anne sütü içmiş, tereyağ ve mısır ekmeği ile beslenmiş köy çocukları gibi besilidir.

acayip güçlü bir oyuncu, yalnız gücünü ara sıra kontrolsüz kullanıp gereksiz kartlar görüyor. bunun yanı sıra aşırı mücadeleci ve hırslı. top tekniği üst düzey olmadığından, kaptırdığı topların peşine düşüyor ve zaman zaman gereksiz fauller yapıp, kart görüyor.
bu adam kapalı savunmaya da oynar, açık savunmaya da.

aidiyet duygusu üst düzey ve meydan okumayı sever. bu sebeple her celtic maçında mutlaka bir vukuatı var. yine birkaç takımla celtic kadar olmasa bile kan davası bulunmakta. hakemlerle çok dalaşmaz; kartını yer, yoluna devam eder, istisna maçlar hariç. aynı zamanda muhtemelen bu abinin huyu bilindiği için iskoçya'da bariz üstüne oynuyorlar kart konusunda.

kulübe için efsane bir seçenek. hatta birçok maç ilk 11'de sahada yerini alır. trabzonspor'un da listesinde olan bu oyuncu, trabzonspor'un mevcut kadrosunda gözü kapalı 11 oynardı ve rangers aidiyeti ve bağı kesinlikle bu oyuncu ile uyuşurdu. tek sorunu, güney amerikalılar ile trabzon şehrinin uyumu olurdu. uyum problemi yaşamazlarsa, nereden bedavaya alıyorlar böyle adamları dedirtirdi.

ayrıca ismail kartal'ın yerinde olsam her konferans ligi maçına bu adamla başlarım. bu adam şampiyonlar ligi kalibresinde değil ama alt organizasyonların hilesini bulmuş gibi performans sergiliyor. hem dzeko dinlenmiş olur, hem de bu tosuncuk orada leblebi gibi gol atar, attırır.

türkiye'den başta trabzonspor, fenerbahçe ve beşiktaş'ın da ilgisi olduğu bir oyuncuydu. gerek bonservissiz oluşu, gerekse bizim ligimizde rahatlıkla iş yapabilecek tarzda bir oyuncu olduğundan; ülkemizde talibi çoktu. ayrıca rus takımları tarafından istenen bir oyuncu. muhtemelen rangers'ta iyi anlaştığı kent kankası ve imza parası ile fenerbahçe tercihini yaptı.

morelos neden bu tarihe kadar tranfer yapamadı?

geçtiğimiz sezon rangers ile sözleşme uzatmayınca ipler gerildi, eski ortamı bulamadı ve performansına yansıdı. ayrıca devre arası talipleri çıkan oyuncu transfer olamayınca her türlü saldı. bunun yanı sıra kendisini itlik, kopukluk, serseriliğe vurunca çaptan düştü. rus takımları ile işi olmayınca soluğu türkiye'de aldı. avrupa'da bu tarz riski alacak kulüp sayısı az, alan da türkiye'nin verdiği parayı vermez.

kısacası, alredo morelos üst seviye bir oyuncu değil ama boş oyuncu da değil. fiyat performans karşılaştırması yaptığımızda ise rangers performansı sergilerse; fenerbahçe, batshuayi'yi satıp hem bonservis kazanıp, hem de oyuncu maaşından kurtularak çok güzel bir iş yaptı. fener'e maç alır, hırsı ile taraftarın gönlünü kazanır, crespo gibi belli zaman sonra iyi ki alınmış dedirtebilir. 

ayrıca tekrar yazıyorum; bu adam konferans ligi'ni fenerbahçe müzesine getirebilir. 2-2 ve 2-4 efsane dortmund/rangers maçlarını hatırlayanlar vardır aramızda. bahis oynadığım için bu maçları net hatırlıyorum. alfredo morelos almıştır bu maçları.

daha sonra sakat olduğu için maçlarda yer almasa bile; rangers'ın o sene final oynamasında bu morelos'un büyük katkısı var. bu adamı 2 sene önce almaya kalksan alamazdın ya da sağlam bonservis öderdin.