Filtre Kahve Makinesine Konulan Su, Nasıl Oluyor da Bir Pompa Olmadan Yukarı Çıkabiliyor?

Filtre kahve makinesi nasıl çalışır? Sabahları kahve yaparken bu soruyu bir kere bile düşündüyseniz, doğru yere geldiniz demektir.
Filtre Kahve Makinesine Konulan Su, Nasıl Oluyor da Bir Pompa Olmadan Yukarı Çıkabiliyor?
iStock

filtre kahve makinesi, ucuz, pratik, basit ve çok miktarda kahve yapmaya yarayan bir alet. bir diğer adı ise otomatik drip kahve makinesidir. peki nasıl çalışır?

anlatmaya başlamadan önce bir tane resmin elimizde olması işleri kolaylaştıracaktır


filtre kahve makinesinin çalışma prensibi percolator'a benzer. su ısınır, yukarı çıkar ve kahveye dökülür, filtreden geçip sürahide birikir.

Süzgeçli Kahve İbriği (Coffee percolator)

peki su, makinenin altında ısındıktan sonra nasıl yukarı çıkıp kahveye dökülür?

üzgünüm yanlış tahmin, bir pompa yok. aksine oldukça basit ve ucuz bir mekanik sistemle çözülmüş bu problem. şöyle ki resimde görüldüğü gibi su tankına koyulan ılık su yer çekimi etkisi ile ısıtıcı elemana doğru bir borudan akar. ısıtıcıya gelmiş olan bu su ısınmaya başlar, ısındıkça basıncı artar, baloncuklar çıkarmaya başlar. bu da suyun boru içerisinde kahve yönüne doğru yükselmesini sağlar. suyun ilk yükselmeye başladığı yükseklikte de tek yönlü bir valf bulunur. bu valf suyun yukarı çıkışına izin verirken aşağı inmesini engeller. böylece kaynamış olmayan bir sıcak su elde edilmiş olur. ve bu sıcak su yavaşça kahvenin üzerine akar. sonuç olarak güzel bir kahve demlemesi olur ve ortaya lezzetli bir kahve çıkar.

bu tarz makinelerde bence en iyi sonuçlar kaliteli bir kağıt filtre ile elde ediliyor. çeşit çeşit her bütçeye uygun yüzlerce filtre kahve makinesi var. hoşunuza gideni alıp bol bol kahve içebilirsiniz. ayrıca 1-2 ayda bir kirecini çözmeyi de unutmayınız.

afiyet olsun!