Fırıncı Düzinesi Neden 12 Yerine 13'tür?

Düzineyi 12 olarak biliriz ancak fırıncı düzinesi diye bir olay da var ve 13'ü ifade ediyor bu kavram. Peki nereden çıktı bu +1?
Fırıncı Düzinesi Neden 12 Yerine 13'tür?

bir çiftçiden bir düzine yumurta, bir kasaptan bir düzine biftek, bir ofis malzemeleri satıcısından bir düzine kalem talep ettiğinizde seçtiğiniz üründen 12 tane alacaksınız. ancak bir fırıncının düzinesi genellikle 13 anlamına gelir. fırıncılar sayma konusunda kötü mü? pek sayılmaz.

fırıncı düzinesinin neden 13 olduğuna dair birkaç teori var, ancak en yaygın kabul göreni dayaktan kaçınmakla ilgili. orta çağ ingiltere'sinde ekmeğin fiyatını, onu yapmak için kullanılan buğdayın fiyatıyla ilişkilendiren yasalar vardı. cılız somunlara fazla fiyat biçerek müşterilerini "aldattıkları" tespit edilen fırıncılar, para cezası ya da kırbaç dahil olmak üzere katı cezalara çarptırılırdı. dikkatli bir planlamayla bile tüm unlu mamullerinizin aynı boyutta çıkmasını sağlamak zordur; kabarma, pişirme ve hava içeriğinde dalgalanmalar olabilir ve bu fırıncıların çoğunun hamurlarını tartacak terazileri bile yoktu. kazara eksik çıkma korkusuyla, daha sonra sürpriz bir kırbaçla karşılaşmamak için biraz fazla koyarlardı. aslında, bazen bir fırıncının düzinesi 14'tü-sadece daha fazla emin olmak için.