Fosil Yakıtla Çalışan Arabaların VHS Kaset Gibi Zamanla Piyasadan Silinecek Olması

Benzinli arabalara şimdi VHS kasetlere baktığımız gibi bakacağımız günler yakın.
Fosil Yakıtla Çalışan Arabaların VHS Kaset Gibi Zamanla Piyasadan Silinecek Olması
iStock

önümüzdeki dönemde fosil yakıtla çalışan araçlar yaygın olarak kullanılmaya devam edecek mi?

hayır, büyük itimalle etmeyecek. milyarlarca satan tüplü siyah beyaz televizyonlar, 36'lık poz filmi takılan fotoğraf makineleri ve eski tip ericson, nokia cep telefonlar gibi hepsi sessizce piyasadan çekilecek. plak, kaset, cd'ler piyasadan silindi, artık arabalarda bile usb var. bunları satan milyonlarca müzik dükkanı kapandı. sadece abd'deki büyüklüğü yıllık 80 milyar dolar olan vhs video kiralama sektörü komple ortadan kalktı. daha 15 yıl önce piyasayı domine eden vcd, dvd işi bile bitme noktasına geldi. üretimi durdurulunca tüm bu ürünlerin hepsi yok oldu gitti.

seksenlerde 1.000 dolara görüntü kalitesi sıfır video kameralar, doksanlarda 1.000 dolara mesaj bile atmayan cep telefonları, ikibinlerin hemen başında ilk çıktığında 1.500 -2.000 dolara 1.9 mp çözünürlüklü 1 kilo ağırlığında sony mavica cd1000 gibi dijital fotoğraf makineleri satıyorlardı, bunların hepsi son teknoloji diye lanse edildi, üretimi durdurulunca 1 nesil geçmeden hepsi çöp oldu.

mazotlu ve benzinli araçların da yakında üretimi duracak, geleneksel otomotiv üretimi içerisinde dizel ve benzin motorlu üretim, yerini tamamen elektrik motoruna sahip, elektrikli ve hidrojen otomobillere bırakacak.

norveç gibi ülkelerde elektrikli araç satışı çoktan otomotiv pazarını ele geçirmiş durumda


dünyada da gidişat farklı değil


buna uyumlu istasyonlar yaygınlaşıp, menzil problemi çözüldükten sonra günümüz araç pazarında yer alan fiyat skalası elektrikli modeller için de uygulanmaya başlayacaktır.

elektrikli arabaların olumlu özellikleri

temizdir. elektrik motorunun yüksek torku sayesinde, hızlanma süresi çok kısadır ve sessiz çalışır. araç kullanım esnasında elektrik de üretebilir. frenlemeyle, yokuş aşağı ivme gibi…
solar panel kullanılabilir. özellikle elektrikli otobüs ve tırlar için idealdir.

buji, enjektör, motor ve bağlantıları, marş motoru, yağlar, yağ ve yakıt filtreleri, benzin deposu, ateşleyiciler ve bağlantıları, aktarma organları, benzin ve egzoz boruları, gibi birçok parça bulunmaz.

araç tasarımında kısıtlama neredeyse yok gibidir.

pilin ömrü bitebilir ama sürekli yenilenen teknoloji sayesinde yeni pilin adaptesi kolaydır.
periyodik bakım giderleri yoktur. sıfır co2 salınım değerine sahiptir. birçok ülkede ötv ve mtv gibi vergileri düşüktür. elektrik motoru daha ucuz, uzun ömürlü ve kolay değiştirilebilir.
daha az mekanik aksama ihtiyaç duyulur. konvansiyonel bir otomobile uyarlanabilir, bu şekilde hibrit olur. petrolün varlığı sonludur, elektrik kaynağı ise güneş sistemi var oldukça varlığını koruyacaktır.