Frodo Baggins, Yüzüklerin Efendisi'nde Tecavüze Uğramış Olabilir mi?

Filmlerde görmedik ancak Yüzüklerin Efendisi: İki Kule'de Tolkien'in yazdığı şüpheli bir sahne var.
Frodo Baggins, Yüzüklerin Efendisi'nde Tecavüze Uğramış Olabilir mi?

yüzüklerin efendisi kitabında frodo baggins'in tecavüze uğramış olabileceği iması vardır.

yazar tolkien'in fazla bilinmeyen bir özelliği de cinsellik konusunda açıkça yazmasa da zekice yazabilmesidir. kendisi için müstehcenlik ustası ifadesi rahatça kullanılabilir.

yazarlar genellikle daha derindeki özlemlerini eserlerine aktarırlar ve akıllarındaki bir dünyaya dair vizyonlar yaratırlar. tolkien'in orta dünyasının büyük bir güzelliğe sahip olduğu bilinir. gökyüzünü, dağları ve ağaçları çıplak olarak tanımlar. kayaları çıplak olarak tanımlar. tıpkı ağaçların "yapraksız ama biçimli çıplaklıklarıyla güzel" olarak görülmesi gibi.

mesela kitap aslına uygun filme aktarılsaydı +18 işaretiyle sinemalara gelirdi. tom bombadil'in yanına gelen hobbitlerin o karmaşada kıyafetleri yırtılır ve çıplaktırlar. tom bombadil, hobbitlere çıplaklık konusuna takılmamaları için şöyle der;

“memnun olun neşeli dostlarım ve sıcak güneş ışığının şimdi kalbinizi ve uzuvlarınızı ısıtmasına izin verin! bu soğuk paçavraları atın! tom ava giderken çimlerin üzerinde çıplak koşun!”

gandlaf mesela, düzenli olarak çıplaktır. moria'da düşüp kozmik reenkarnasyon geçirdikten sonra dağın zirvesinde çıplak yatar.

hobbitlerin çıplaklığı tecavüz imasına sahiptir. cirith ungol yolunda hobbit, orklar tarafından ele geçirilir. kuleye hapsedilir. sam, arkadaşını aramaya çıkar ve onu tuhaf bir travma geçirmiş durumdayken bulur:

"çıplaktı, sanki bir pis paçavra yığınının üzerinde bayılmış gibi yatıyordu: kolu yukarı fırlamıştı, başını koruyordu ve yan tarafında çirkin bir kamçı izi vardı."

ressam donato giancola, sahneyi 2012'de ele aldığında, sahnenin karanlık tarafını tuvale dökmüştür


zaten ipuçları da tecavüzü akla getirir: frodo başına gelenleri açıklamaya çalışır. "iki büyük vahşi" onu acımasızca sorgularken, boğazından aşağı "korkunç, yakıcı bir içecek" döküldüğü ve soyunduğu hakkında tuhaf konuşmalar vardır.

filmin sonunda mutlu seks vurgusu unutulmamalıdır

zaferi kazanlar ve hayatta olanlar seks yaparlar.


hüküm dağından geldikten sonra frodo yatağında tek başına uyanır ama kitapta frodo ile sam birlikte uyanmıştır


vermediler sauron başkanımızın yüzüğünü, böyle dedikodular çıktı işte. verselerdi herkes evinde mutlu güzel bir orta dünya sabahına uyanırdı her gün. özlüyoruz sauron'u. zaten yüzüklerin tek bir efendisi vardır o da gücünü kimseyle paylaşmaz.

destekleyici okumalar:
medium
libraryofmoria