Galatasaray'ın Yeni Transferi Kerem Demirbay Nasıl Bir Futbolcu?

Galatasaray, Bayer Leverkusen'in orta saha oyuncusu Kerem Demirbay'ı kadrosuna kattı. Cimbom'un elini yerli konusunda rahatlatabilecek bir profil olan Kerem Demirbay, Galatasaray'da ne yapar?
Galatasaray'ın Yeni Transferi Kerem Demirbay Nasıl Bir Futbolcu?
Galatasaray SK

okan buruk'un şampiyonlar ligi için farklı stratejiye geçme emareleri olabileceğini düşündüğüm bir oyuncu kerem demirbay.

bayer leverkusen'in makus talihini xabi alonso değiştirecek görünüyor zira ilk geldiğinde onun gibi biri tiki-taka vari oynatabilir ve kerem'i bu oyunun beyni yapar diye düşündüm ama gördük ki alonso'nun bunun ötesinde bir anlayışı varmış meğer: herkesin oyuna dahil olması. klasik pas oyunu yerine tempoyu yüksek tutan bu oyun sezonun ikinci yarısında iyice oturdu; 3-4-3'teki kenar stoperler birer orta saha gibi oyuna katılabiliyor; sol stoperde piero hincapie, sağ stoperde odilon kossounou veya edmond faycial tapsoba gibi elemanlar zaman zaman yaptıkları çıkışlarla, merkezi kapatan rakiplere karşı ekstra tehlike oluyorlar. aynı zamanda ön üçlüde oynayan elemanlar da çok gerilere gelip oyuna katılabiliyor.


bu kompaktlık içinde kerem'in topla etkileşimi azaldı. geriden çıkarken ilk topları almıyor çünkü stoperler bunu fazlasıyla iyi yapıyor; stoper --> ön üçlü arasındaki köprü çoktan kurulmuş oluyor, üçüncü bölgeye geçerken kenarlar ileri fırlıyor ve kerem'in yaptığı 1) ön üçlüden gelen pasları rakip kaleye yüzü dönük şekilde alıp kenarları beslemek 2) sonrasında gelişen hücumda ceza yayı civarında beklemek oluyor, pas gelirse/top sekerse şut imkanı buluyor, bazen ceza sahasına şok girişler yapıyor... ana hatlarıyla bu. kerem sadece defansif olarak çok zorlayan, kalabalık gömülen takımlara karşı daha çok topla buluşuyor, ama ciddi fark yaratacak işlere de imza atmadı, son örnek, ilk maçta deplasmanda oynatılmadığı avrupa ligi yarı finalinin rövanşında roma'ya karşı bu alanları işlemesi umuduyla sahaya sürülmüş ama olmamıştı.

zaten alonso avrupa ligi'nde kerem'i daha stratejik kullandı, oynadıkları 8 maçın sadece ikisinde ilk 11 çıkardı. avrupa'daki makus talihi yenmeye bu kadar yaklaşmalarının ana sebeplerinden biri bu; kerem'in daha az dahil olması. çünkü 3-4-3'ün iki merkezinden biri olmak kerem'in profiline uygun bir görev değil. bu düzende çok daha dengeli, eforlu, veya defansif olarak gerçekten becerikli olmak gerekiyor, kerem bunların hiçbiri değil. almanya menşeisinin getirdiği bilinçle savunma aksiyonlarını boş vermiyor belki ama yetmiyor, çünkü savunmada proaktif davranmıyor, topun gidişatına önce bakıp sonra ne yapacağına karar veriyor; sezgileri yüksek değil. bu da savunma etkinliğini azaltıyor, ki esas olarak o an ona yakın bölgelerde girişebildiği aksiyonlarında da çok başarılı değil. yanında torreiravari oynayan exequiel palacios ya da defansif orta saha robert andrich gibi mücadeleci elemanlar varken bile sırıtıyordu. dolayısıyla alonso'nun kerem'i upgrade etmek isteyeceği belliydi, ki zaten bu yaz granit xhaka geldi (ve taze haber; alonso ismail yüksek'i de istemiş ama fenerbahçe satmak istemediğini bildirmiş).

aslında kerem hoffenheim'da da aynı bölgede oynuyordu; ama leverkusen'deki gibi atik-hızlı-kıvrak hücumculardan ziyade özellikle santrforda joelinton gibi orta sahaymışçasına dövüşen bir azman vardı (bkz: #83050587); nitekim newcastle'da eddie howe onu orta sahaya dönüştürdü (bkz: #143265198). galatasaray'da böyle hücumcular yok, leverkusen'dekine daha yakın profile sahipler (hele ki bakambu'nun üstüne gelen zaha ile bu profil daha da keskinleşti, değineceğim).

dolayısıyla kerem'i, şampiyonlar ligi'nde ikili merkezden biri olarak düşünemiyorum pek, ismi geçen diğer eleman leandro paredes'ten de (bkz: #154464006) düşük kalır savunması. hele ki okan buruk'un aynı hücumcu oyuna devam edeceğini işaret etmesiyle birlikte geride bırakılacak boşluklar içinde kerem merkezde iyice düşebilir. o yüzden bu oyun içinde kerem'i olsa olsa forvet arkası / 4-3-3 orta sahasında düşünebiliriz bence; o da torreira'nın yanında yine dirençli bir orta sahanın oynaması şartıyla.

tabii şu da var; cedric bakambu geldi. bakambu her türlü düzende forvet oynar ama sahip olduğu özellikler itibariyle optimumu bence 3-4-3 türevleri içinde verebilir (bkz: #127006485). bunun üstüne bir de bu profili daha da keskinleştirecek bir wilfried zaha transferi yapıldı. zaha'nın kanat savunmasındaki zaafları + forvet de oynayabiliyor oluşuyla (bkz: #153972558) birlikte:

+ henüz nelsson ile boey'in satılmayışı ve okan buruk'un kalacaklarmış gibi konuşması

+ angelino transferi

+ çıkan stoper haberlerindeki çoğu ismin sağ bek mefhumu da olması (anton, vitik, nawrocki vb.)

birleştirince aklıma acaba okan buruk şampiyonlar ligi için üçlü savunmayı da cebe koymak mı istiyor sorusu geliyor. buruk'un geçmişinde böyle bir düzen neredeyse hiç yok ama mevcut kadro belki de bunu düşündürecek + kerem'in bu düzende de ikili merkezde düşüşe geçtiğini hesaba katarsak, ekstra bir merkez orta saha transferiyle hayat bulacak kim bilir.


bu oyunu sadece defansif/kontracı değil de daha cesur bir hale getirmek mümkün elbet. 1) yeni gelecek stoper ile abdülkerim'le birlikte iki kenardan öne çıkıp daraltacakları alanlar + toplu oyuna katılımlar bunu sağlar. 2) bunun üstüne bir de okan buruk'un pres halindeyken abdülkerim bardakcı'yı öne atarak oynatmayı sevdiğini biliyoruz ama geriden akıllı uzun toplar atan bir rakibe karşı adekugbe'nin yarattığı riskleri de gördük (bkz: #151629968), angelino da benzer olur. 


dörtlü savunma oynarken önde basınca birbirinden kopan orta sahayı doldurmak adına yapılan bu hamlenin handikabı üçlü savunma ile çözülebilir; rakibin atabileceği uzun toplara karşı geride tek stoper + iki bek yerine direkt üç stoper olur. yani üçlüye geçerek bir taşla iki kuş vurabilir galatasaray.

uzun lafın kısası; kerem şampiyonlar ligi planında, tıpkı dörtlü savunma düzenlerindeki gibi burada da işin 10 numara (veya üç merkezden biri) kısmında olmalı bence. o "transfer" yazdığım bölge ise kerem'den farklı; daha dengeli, daha dirençli birini gerektiriyor, ister üçlü ister dörtlü savunma oynayın fark etmez. 1) ya direkt forvet arkası 2) ya da merkez orta sahaya yapılacak o transferin şl'deki muhtemel yedeklerinden biri / ligde yerli kuralını doldurma adına direkt onun yerine zaman zaman geçebilecek bir eleman olmalı bence.

Kerem'in formu neden eskisi gibi değil?

almanya liginde çok maç izleyen biri olarak söyliyeyim. geçen yılki kerem maalesef leverkusen'in defans yapmayı bilmeyen oyuncuları yüzünden geri geri gitti. o kadar kötü defans yapıyorlarda ki kerem ofansif yönünü nerdeyse hiç kullanamadı. tamamen defans ile orta saha arasında mekik dokuyarak geçirdi desek yeridir. hoffenheim ve leverkusen'in önceki sezonlarında ofansa katkı veren adam geçen yıl o kadar kötü defansla sudan çıkmış balığa döndü. takımın kötü gidişine xabi alanso'nun gelişide çare olmadı. ara ara leipzig ve bayer münih galibiyetleri alsalarda sezon geneli başarısız oldular diyebiliriz. kalede hradecky süper performanslar sergilememiş olsa sanırım sezonda 49 gol değilde 79 golle sezonu bitirirlerdi. şampiyonlar ligine direk katılıp ligde 3. olan takım avrupa liginde de iyi gitti. ancak leverkusen'in en büyük sorunu hoca değişikliğinden sonra bir türlü sabit 11'i bulamaması oldu. 1 maç kerem oynuyorsa 1 maç yedekde bekliyor. rotasyon yapılıyor ama takım kimyası o kadar bozuk ki bu ters tepiyordu. ona rağmen leverkusen yarı final gördü. yarı finalde roma'ya karşı tek kale oynamalarına rağmen elendiler.

kerem xabi alanso döneminde sürekli 11'de sahada olmadı. bazı maçlarda çok sonradan girdi. bir sonra ki maça ilk 11 başladı. ancak şunu söyliyeyim geçen yıl ki leverkusen defansı önünde patrick viera bile oynasaydı futbol oynamaya tövbe ederdi. özellikle geçen yıl kerem'in oyununda çok ciddi bir düşüş oldu. ayrıca kadroda sürekli rotasyon olmasıda takım kimyasını çok bozdu. kerem'de bir çok maçta konsantrasyon sorunu yaşadı. kerem içinde takım değiştirmek çok iyi olacak. özellikle leverkusen gibi sadece futbolu hücum yapmak zanneden takımların orta sahasında görev almak aşırı yıpratıcı bir pozisyon. galatasaray'a ise çok ciddi katkı sağlayacaktır.

bayer leverkusen'in korner ve duran toplarını genelde kerem kullanır. ayağı düzgün ve iyi top kesiyor. gösterişsiz bir oyun tarzı var. çok hızlı olmasa da alan savunmasını iyi biliyor. galatasaray eğer torreira ve kerem orta sahası ile beraber oynarsa orta saha üstünlüğünü kolay kolay rakip takıma vermez. defans arkasına atılan toplar haricinde de kolay kolay pozisyon vermez. ofansif tarafta ise kerem'in tekrar özgüven kazanması gerekebilir. ancak o meziyetleri fazlasıyla var.