Fenerbahçe'nin Resmi Teklif Yaptığı Rade Krunic Nasıl Bir Futbolcu?

Fenerbahçe'nin resmi teklif yaptığı AC Milan'ın orta saha oyuncusu Rade Krunic nasıl bir futbolcu?
Fenerbahçe'nin Resmi Teklif Yaptığı Rade Krunic Nasıl Bir Futbolcu?

fenerbahçe'nin alması ve doğru kullanması halinde orta sahadaki savunma gediklerini kapatabilecek bir duvar ustasına dönüşebilecek futbolcu rade krunic.

ön hatta yapılan transferlerin ardından ilk düşüncem forvet arkası + ikili merkez idi ama zimbru maçından sonra bu düşünceyi, ismail kartal üretim işini kanatlara verip merkezi üçleyerek değiştirdi. dolayısıyla merkeze en az iki transfer daha yapılacak muhtemelen. bir tanesini miha zajc'ın sözleşmesinin yenilenmesi olarak değerlendirirsek, ikinci transferin -arao'nun da gideceği kesin gibiyken- daha defansif biri olacağı aşikar.

krunic'in esas olayı savunma. tadic, dzeko, kent, gelirse cengiz ve tete gibi elemanların yaratması muhtemel boşluklar karşısında szymanski - zajc - mert hakan gibi işin rakip saha kısmını çözebilecek pres gücü farklı düzeylerde elemanlar varken ismail yüksek ve miguel crespo gibi 6 oynarken oyun stili itibariyle yerini daha sık terk edebilen elemanlara nazaran krunic daha sigorta bir rol üstlenebilir. dikine katedeceği topsuz mesafeyi kısa tutarsanız maksimumuna yakın katkı alırsınız.

çok hızlı değil ama temposuz da değil. geride bıraktığımız sezon şl çeyrek finalindeki napoli eşleşmesinde gördük; sezonun flaş takımı napoli'ye karşı olayı bir orta saha savaşına döndürmek isteyen stefano pioli, bennacer'i 10/8 karışımı bir role bürüyüp, tonali ve krunic'le birlikte merkezde üçlü bir dinamo oluşturmuştu. bu üçlünün ana görevi, napoli oyun kurarken lobotka-anguissa-zielinski üçlüsüyle adam adama savaşmak, napoli bir şekilde üçüncü bölgeye göz kırpar kırpmaz ise hemen alan savunmasına geçmekti (bkz: #151284989). krunic işte bu geçişleri yönlendiren + geçtikten sonraki savunma bölgesi en kritik olan elemandı.

ancak krunic'in bu başarısındaki önemli etmen napoli'nin 1) osimhen olmayınca eljif'li santrforsuz bir pas oyunu oynaması, 2) hızlı yapılabilecek hücumları bilinçli paslarla yapmak istemesiydi. nitekim sonraki turda inter, milan'ın ikinci bölgedeki adam adama savunmasını daha hızlı direkt toplarla aşmış ve daha 10 dk'da 2-0 öne geçmişti. krunic bu noktada topun hızlı değişen alanını aynı süratte takip edemedi çünkü alan savunmasına geçemeden inter ceza sahasına yaklaşıyordu bile. mecburen daha atak oynadıkları rövanş maçında ise kendi yarı sahasında daha fazla konumlandı (zira merkezdeki üçüncü eleman bu sefer bennacer yerine brahim diaz gibi direkt ofansif biri olmuştu) ve krunic nispeten daha düz bir görevde bireysel olarak daha iyi performans sergiledi.

kendi yarı sahasından sorumlu olacağı bir görev ona daha uygun aslında, zira top ayağındayken özgüvenli ve akıllı, oyun akışını bozmuyor ama seviyeyi yükseltecek bir eleman da değil. çevre kontrolünü yapar, riskliyse zorlamaz garanti oynar. iki stoper arasına girip üçlemedikçe top almaya hevesli değil, savunma önünde beklerken rakip santrforların gölgesinden kendini kurtarmaz, yalancı hedef olarak durup arkadaşlarının ilerlemesini sağlar. ani gelen/hızlı gelişen anlarda atılan pasları güvenli şekilde kontrol eder ama aynı baskı altında verimli bir hücuma dönüştürecek üretkenliği pek yok.

milan krunic için olabilecek en yüksek seviyeydi, bundan ötesini hayatta göremez, ki burada bile geçen sene kessie barcelona'ya gitti diye 11'de şans bulabildi, nitekim pioli şimdi onun bölgesini tijjani reijnders ile upgrade etti. diğer bölgelere de bir revizyon yaptılar ve pulisic, chukwueze, loftus-cheek, okafor gibi elemanlar geldi. üstüne tonali'nin gidişi, brahim diaz'ın real'e geri dönmesi, ibrahimovic'in vedası derken bir kabuk değişimi yaşanacağı kesin. yine de pioli krunic'i iyi bir rotasyon elemanı olarak tutmak isteyecektir ama krunic tekrar yedeğe çekilmeyi kabul etmeyip oynayacağı bir kulübe gitmek isteyebilir.

bence fenerbahçe'nin muhtemelen esas ağırlığını vereceği lig hedefi için gayet uygun bir isim. aynı şeyleri konferans ligi'nde hücum oynamak isteyecek bir fb için kesin söyleyemem, maç hızının, gel-git sıklığının artacağı anlarda ona biraz vakit gerekebilir, içgüdüsel olarak kendini daha geriye atabilir ve kopukluk yaratabilir, dolayısıyla fb'nin istediği ofansif oyunu da baltalayabilir. bu tamamen savunma çizgisinin nereye çekileceğine bağlı; becao, djiku, veya gelirse merih demiral gibi stoperlerle bu mümkün normalde, ama ismail kartal'ın savunma çizgisini kim min-jae varken dahi anlık okazyonlar haricinde çok öne çıkarmadığını biliyoruz, zimbru maçında da bunun devam edeceğinin sinyallerini aldık. oysa krunic'ten ofansif bir oyunda tam verim almak için öne çıkmaktan korkmayan bir savunma hattı önemli.

uzun lafın kısası rakip sahaya tam yığılan bir takımda alanları daralacak bir krunic hücumcu takımlarda faydalı olur, ama arka taraf çok geride - ön taraf çok önde bir oyun oynanırsa da merkezde tek başına yeterli olmayabilir. yani gelirse kaderi bence ismail kartal'ın ellerinde olacaktır.