Galatasaray'ın Yeni Transferi Olimpiu Morutan Nasıl Bir Futbolcu?

Galatasaray, Rumen futbolcu Olimpiu Morutan'la transfer görüşmelerine başladığını borsaya bildirdi. Uzun zamandır Galatasaray'ın izlediği bir oyuncu olan Morutan, Galatasaray'da ne yapar?
Galatasaray'ın Yeni Transferi Olimpiu Morutan Nasıl Bir Futbolcu?

morutan 1999 doğumlu, henüz 22 yaşında. romanya'nın genç yaş milli takım kategorilerinin çoğunda oynadı. s. bükreş'te genelde 10 numara pozisyonunda oynadı. bu mevki dışında 4-3-3'ün sağında ve solunda oynadığı maçlarda var. 

sol ayaklı olması, ters ayakla içeri girebilen futbolcuları seven terim için onun sağ kanat oyun kurucu rolünde oynatacağının göstergelerinden. sağ kanatta oynadığı maçlarda merkeze gelerek yaratıcı işler yapmaya çalışıyor. ayrıca takımın ihtiyacı olan yetenekli ayak eksikliği de morutan ile giderilmeye çalışılacak. romanya takımında çok fazla kilit pas deniyor. istatistiksel olarak denediği bu kilit pas başarı oranı çok yüksek değil. zaten istatistikleri 22 yaşında tavan olsa bahsedilen fiyatlara transferi bitmezdi. (3,2 milyon euro. bonuslarla en fazla 5.) 

tek pas konusunda da oyuncu oldukça yetenekli. ayağına gelen topu tekte etkili bir pasla hücum pasına dönüştürüyor. genç oyuncunun saha içi vizyonu çok iyi. o oyuncuyu nasıl gördün de pas attın dedirtebilir. ortalama üstü bir hız ve hızlanmaya sahip, top sürme konusunda iyi. terim bu sene yaptığı transferlerde ve istediği oyuncularda dribbling yeteneğini ön planda tuttuğu aşikar. (bkz: halil dervişoğlu), (bkz: gedson). 

çalım yeteneği de iyi olan oyuncu, romanya ligi'nde bu yeteneğini fazlasıyla gösteriyor. tabii bizim lig gibi daha sağlam ve sert savunmanın yapıldığı bir ligde bu özelliğini romanya'daki kadar rahat kullanması zor. bu yüzden bireysel yeteneklerini törpüleyip yeri geldiğinde daha basit oynamayı öğrenmeli. bireysel yeteneğinden bahsetmişken, oyuncunun teknik kapasitesinden bahsetmemek olmaz. fazlasıyla teknik bir oyuncu. top ayağına yakışıyor. top kontrolü iyi... 

şut yeteneği de iyi olan oyuncu oldukça fazla şut çekiyor. uzaktan çektiği şutlardan göze hoş gelen gollerede imza atıyor. galatasaray'da şut çeken oyuncu sayısının az olması takımda morutan'ın öne çıkaran özelliklerden biri olacaktır. fakat kendisini galatasaray'a ilk öneren zamanın scout ekibi personeli mustafa demirtaş, bu özelliğinin bazı handikaplarından bahsetmiş. şut açısı olmamasına veya gol ihtimali düşük açılardan da şut çekiyormuş.(bence romanya ligi'nde daha rahat oynadığı için bunu yapıyor.) bunu da daha önce çalım yeteneği için -dediğimiz gibi- törpülemeli ve daha basit oynamayı öğrenmeli. fiziksel olarak çok güçlü değil. bu konuda da kendisini geliştirmeli özelikle bizim ligimiz gibi futbolcuya temaslı bir lige alışana kadar zorluklar çekecektir. oyuncu porto, leverkusen, hoffenheim'ın da radarındaydı. bahsettiğimiz iyi özelikler hala gelişmekte olan bir oyuncunun özelikleriydi. gelişimini tamamlamış bir oyuncu alınmadı, bu unutulmamalı ve sabredilip gelişimine şahit olmanın tadına varılmalı. umarım eksiklerini tamamlar ve olması gereken transfer politikası konusunda taraftarın desteği alınır.

galatasaray, türkiye ligi takımlarının yapması gereken transfer politikasını uygulamaya devam ediyor. alınan oyuncuların potansiyeli yüksek. taraftarlar sabır gösterirse oyuncular bu gelişimi galatasaray'da yakalayabilirler. tabii bu tarz oyuncular için en büyük tehlike ülkemizin taraftar profili. bizde taraftarlar çabuk karar veriyor ve sabırsız. ilk birkaç iyi performansta bayılıyoruz oyuncuyu yeni hagi, yeni sneijder, yeni popescu ilan etmeye. veya birkaç kötü performansta bayılıyoruz oyuncunun motivasyonunu düşürmeye.