Galatasaray'ın Yeni Transferi Yusuf Demir Neden Yerli Statüsünde Sayılmıyor?

Galatasaray, Rapid Wien'in genç yeteneği Yusuf Demir'i kadrosuna kattı. Avusturya Milli Takımı'nı seçen Yusuf Demir, Galatasaray'da yerli statüsünde oynayamayacak. Peki nedir bu statü tam olarak? Kısaca açıklayalım.
Galatasaray'ın Yeni Transferi Yusuf Demir Neden Yerli Statüsünde Sayılmıyor?

tff'nin kuralı 15 haziran 2015 yılından önce başka bir milli takım forması giymiş türk pasaportlu oyuncuları kapsamıyor. haliyle mesut özil türk statüsünde forma giyiyor.

ferdi kadıoğlu burada daha iyi bir örnek. bilindiği üzere ferdi kadıoğlu u21 dahil tüm alt yaş kategorilerinde hollanda milli takım forması giydi. ancak a milli seviyesinde ne hollanda ne de türk mili takımı forması giymemişti. "türk milli takımında oynama ihtimali" devam ettiği için fenerbahçe'de türk statüsünde oynuyordu. ancak milli takım seçimi zamanı olayların alevlendiği bir zamanda bu konudan da bahsedildiğini duymuşsunuzdur. eğer ferdi seçimini hollanda milli takımından yapsa ve hollanda ile maça çıksaydı kurala göre artık yabancı statüsünde oynayacaktı.

yusuf demir ise 27 ekim 2017 yılından bu yana avusturya alt yaş milli takımlarında oynadı ve 28 mart 2021 tarihinden beri de avusturya a milli takımında forma giyiyor. dolayısıyla kendisi yabancı statüsünde.


kısacası 8 + 3 kuralı iki şeyle ilgileniyor:

1. 15 haziran 2015 tarihi

bu tarihten önce başka milli takım forması giymiş türk pasaportlu oyuncular türk statüsünde sayılıyor. örnek: mesut özil.

2. 15 haziran 2015 tarihinden sonra başka milli takım forması giymiş ve türk milli takımında oynama ihtimali kalmamış türk pasaportlu oyuncular yabancı statüsünde sayılıyor.

peki nedir bu herkesin bas bas bağırdığı u21 yabancı kuralı? bu kural sadece lisans çıkarılabilecek yabancı oyuncu sayısını etkiliyor. normalde yalnızca 14 yabancı oyuncuya lisans çıkarabiliyor kulüpler. ancak, kriterleri sağlayan 21 yaş altı yabancı oyuncular için +3 kontenjan daha var. bu oyuncular 14 yabancı kontenjanı içerisinde sayılmıyor.

dolayısıyla yusuf demir bu u21 yabancı kontenjanında sayılacağı için galatasaray'ın 14 kişilik yabancı kontenjanına dahil değil.