Game of Thrones'ta Önemli Rol Oynayabilecek Golden Company Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni sezonun başlamasıyla birlikte öğrenmeniz gerekenler de belirmeye başladı tabii ki.
Game of Thrones'ta Önemli Rol Oynayabilecek Golden Company Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Uyarı: Buz ve Ateşin Şarkısı serisi ile Game of Thrones 8. sezon 1. bölümü Winterfell'e dair spoiler içerir.


golden company’nin cersei için savaşmaya gelmesi meselesi... dizinin tarihçe ve lore ile pek alakası kalmasa da, benim bu gruptan biraz bahsedesim var. eğer büyük bir sürpriz olur da, dizi hikayenin devasa bir tarihçesi olduğunu hatırlarsa, bu konuyu bilmeyenler için de güzel bir arkaplan oluşur.

westeros ve özellikle essos üzerinde irili ufaklı birçok paralı askerlerden (sellsword) oluşan ordu var. kitapta ve ek kaynaklarda adı geçen 20 kadar grup olsa da, dizide şu ana kadar sadece 2 grubun adını duyduk. daario naharis’in liderliğini yaptığı ve yunkai kuşatması öncesinde deanerys’e katılarak, yunkai ile yaptığı kontratı bozan second sons (ki kitapta daario, stormcrows adlı grubun lideri ama dizide bu grup ile second sons birleştirildi) ve cersei’nin ilk defa geçen sezon bahsettiği golden company.

golden company’yi diğer kiralık ordulardan farklı yapan şeylerin en önemlisi, kurucularının, targaryen krallarından 4. aegon’un gayri meşru çocuklarından birisi olan aegon “bittersteel” rivers olması. bittersteel’in önemini anlamak için targaryen tarihinin en önemli iç savaşı olan blackfyre ayaklanmasını da anlamak gerekiyor. bu konuda yüzlerce satır yazı yazılır ancak çok fazla uzatmak istemiyorum. blackfyre ayaklanmasının özetini aşağıya bırakayım:

"targaryen tarihindeki en boktan kral olan aegon iv the unworthy, yaşadığı sürece bir sürü piçe babalık yapıyor ve ölmeden hemen önce de, bütün piçlerini yasallaştırıp, onlara soyadını veriyor. bununla da yetinmeyip, targaryen krallarının simgesi haline gelen blackfyre'ı da, yasallaştırdığı piçlerden birisi olan daemon'a miras bırakıyor. bunu, kendisinin tahta geçmesi için bir sinyal olarak algılayan daemon, tahtta hak iddia ediyor. ancak, aegon'un meşru oğlu daeron ii targaryen çevresindekilerin de desteğiyle tahta çıkıyor ve sonu topyekün bir ayaklanmaya dönüşecek olan bir süreç başlıyor. detayına burada fazla girmeyeceğim ama 8-9 sene devam eden gergin süreç, daemon'un meşru targaryen ailesinden olan sevgilisi ile evlenmesi engellenince topyekün savaşa dönüşür. daemon, kılıcı blackfyre'ın adını, soyadı olarak alıp, daemon blackfyre adıyla targaryenlara karşı bir ayaklanma başlatır ve blackfyre rebellion olarak anılan iç savaşı başlar.

bu iç savaşın son muharebesi the battle of the redgrass field olarak bilinir ve bu savaşta daemon blackfyre elinde kılıcı blackfyre ile isyancı orduların başındadır. isyan ordusu için işler iyi başlar, ancak aegon'un bir başka piçi olan ve kralın meşru oğlu daeron'u destekleyen brynden rivers'ın komutasındaki okçular savaşın seyrini targaryen'ler lehine çevirir. brynden rivers, bununla da kalmaz, daemon blackfyre'ı öldürerek savaşı da sonlandırır."

Daemon Blackfyre

daemon blackfyre, tahtın kendi hakkı olduğunu iddia edip bunun icin savaşırken, onun ordularının kumandanlarından birisi de aegon “bittersteel” rivers’tır. blackfyre isyanının başarısız olması üzerine, sürgündeki blackfyre destekçilerinin dağılmasını önlemek isteyen bittersteel, golden company’i kurar ve bu grubun ilk kumandanı olur.

golden company, kurulduğu andan itibaren, güvenilmez ve açgözlü olarak nam salmış olan kiralık ordulardan kendisini ayırmayı başarır. kendilerini kiralık ordu yerine, “sürgündeki kardeşlik” olarak tanımlayan bu grup diğer ordular gibi önüne gelen katilin katıldığı bir oluşum olmak yerine üyelerini askeri disipline uyabilecek karakterlerden seçer. büyük çoğunlu eski asker olan komuta kademeleri sayesinde, askerlerini eğiterek, kiralık orduların zayıf noktaları olan organizasyon ve disiplin konularında fark yaratmayı başarırlar. golden company’i diğer gruplardan ayıran en önemli özellik 90 yıllık tarihlerinde hiç bir kontratı bozmamış olmamalarıdır.

ta ki, reddedemeyecekleri birisi onları çağırana kadar.

(bu noktada bir parantez açmam gerekiyor çünkü bundan sonrası dizide olmayan ve sadece 5. kitapta olan olaylar için ağır spoiler içeriyor. eğer kitapları okumak gibi bir planınız varsa, buradan sonrasını okumayın.)


golden company’nin uğrunda kontrat bozduğu kişi, 5. kitapta ortaya çıkarak, rheagar targaryen’in öldüğüne inanılan oğlu olduğunu iddia ede aegon v targaryen’dır. hani şu, gerçekten söylediği kişiyse hem deanerys, hem de jon’un önünde tahtın varisi olacak olan aegon.

aegon’un iddia ettiği gibi rheagar’ın oğlu değil, blackfyre soyundan gelen birisi olduğu inancı kitap okuyucuları arasında yaygındır. bunun birkaç sebebi var, bunlardan birisi de golden company’nin, kusursuz itibarlarını ancak bir blackfyre için bozabileceği düşüncesidir. çünkü golden company’nin para için savaşmaktan öte çok kutsal gördüğü tarihsel bir amacı vardır. kurucuları aegon rivers’ın uğrunda savaştığı davayı sonuçlandırmak ve westeros tahtına bir blackfyre çıkarmak.

tabi böyle güzel arkaplan hikayesi var diye heyecan yapmamak lazım. dizi kafasına göre kesip biçtiği için, golden company’nin sadece ismini kullanıp tarihçesini tamamen çöpe atabilir. bu adamların para için savaşmaya gelen sıradan bir kiralık ordu olarak işlenmesi büyük olasılık, çünkü dizi 7 sezonda bu tarihçenin yanına bile yaklaşmadı. hatta, blackfyre adının bile geçtiğini hatırlamıyorum ki, kitapta blackfyre destekçisi olduğunu bildiğimiz karakterler, dizide deanerys destekçisi olarak işlendiler.


bu noktada, bu blackfyre’ı targaryen ile değiştirme olayı, acaba golden company’nin geçmişine de uygulanabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. sonuçta blackfyre dediğin şey targaryen ailesinin bir kolu ve isimlerini targaryen hanedanının en önemli kılıcından alıyorlar. yani dizi, golden company’nin tarihsel amacını targaryenları tahta çıkarmak olarak değiştirirse, ortaya çok ilginç, cersei açısından da bir o kadar talihsiz bir durum çıkabilir. kitapta, ilk kez kontratlarını aegon için bozan golden company, acaba dizide de benzer bir icraatı, dizinin aegon’u jon için yapabilir mi? cersei’nin parasını alıp, en kritik noktada ona ihanet ederek aegon’a katılabilirler mi?

ben yine kendi kendime eğleniyorum ve eminim ki dizi golden company’i sıradan bir kiralık ordu olarak işleyecek. zaten, cersei’nin kaybetmek için bir ihanete ihtiyacı yok. westeros üzerinde canlı ve ölü bütün ordular onun peşinde ve tek müttefiki, alemlerin en güvenilmez adamı euron. illa bir ihanet yaşanacaksa, bu tam bir orospu evladı olarak işlenen euron greyjoy’dan gelecektir. dizi kavuşma sahnesi çekmekten kafasını kaldırıp azcık tarihçeye selam çaksa her boktan şikayet eden bir kulunuz olmayacağım aslında.

Game of Thrones'un 8. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Game of Thrones'un Yeni Sezonunda Önemli Rol Oynayacak Ak Gezenler Hakkında Bilmeniz Gerekenler