Game of Thrones'un 8. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Gelişiyle yine ortalığı yıkan dizinin ilk bölümü Winterfell'in incelemesi, buyrun.
Game of Thrones'un 8. Sezon 1. Bölüm İncelemesi
Uyarı: Yüksek miktarda spoiler içerir.

üzerinize afiyet, hasta olduğum için 2345923 kelimelik bir inceleme yazabilecek miyim bilmiyorum. dizi yapımcıları sağolsunlar, 2 senedir "artık zamanımız kalmadı" diye şikayet ettikten sonra, her bölümünün dolu dolu geçeceğini umduğumuz son sezonun 1/6'sını boşa harcamayı başarmışlar. son 2 sezonda bıkmadıkları "reunion porn" (reunion: yeniden birleşme) olayına doyamadılar gitti. "aha bakın bu iki karakter tekrar bir arada", " aha bakın kızgın ayrılmışlardı ama artık derenin altından çok sular aktı", "aha bakın bu eleman bu çocuğu sakat bıraktı ama o çocuk artık matrixe bağlandığı için siklemiyor". lan bir siktirin gidin allanızı seversiniz.

got'u özel yapan, herkesin mutlu sonla kavuşması değil, kavuşmasını deli gibi istediğiniz karakterlerin, kavuşmama ihtimalidir

got'u özel yapan, arya ile jon'un kucaklaşması değil, arya'nın robb'un düğününün kapısına varmışken, robb'un içeride katledilmesidir. bu serinin temelinde, "savaşın yarattığı trajedi" vardır. dizinin, dünyanın sonunu getirecek savaşın arefesine gelip hala fanboy service peşinde olmasından bana gına geldi. hayır, o kadar çok kavuşma sahnesi çektiler ki, adamların elinde bunları ilginç bir hale getirecek malzeme kalmadı. sevinçli kavuşma, kızgın kavuşma, duygusal kavuşma, siklemez kavuşma, sürpriz kavuşma... bütün varyasyonlar denendi. dizi, karakterlere yeni hikayeler yazmayı artık başaramadığı için hala bu karakterlerin geçmişinin ekmeğini yemeye çalışıyor. bu sahnelerin en ufak bir duygusal derinliği kaldıysa, bunu ilk 5 sezonda, kitaba sadık olarak yazılan senaryoya borçluyuz. 


hazır eleştiriden girmişken, dizinin jon'un ejderhaya binme sahnesini harcayarak büyük fırsat teptiğini söylemem gerek

bir ejderhayı kim sürer, kim süremez meselesiyle ilgili daha önce bir yazı yazdığım için konunu detaylarına girmeyeceğim. ancak, rhaegal'e kimin bineceği meselesi, bir targaryen turnusolu olarak senelerdir bekliyor. tam da dizi jon'un targaryen olduğunu öğrendiği bölüme gelmişken, neden ejderhaya binme olayını, jon'un gerçek bir targaryen olduğunu dany'e kanıtladığı bir araç haline getirmezsiniz ki? jon, daenerys'e "ben bir targaryen'im" dediği anda, dany de "o zaman kanıtla" diyerek rhaegal'i gösterse ve ejderhanın jon'u kabul edişi, jon'un tahtın varisi olduğunun cümle aleme kanıtlanışı olsa ya. bundan güzel fırsat mı olur bu olayı dramatize etmek için. dizi ne yaptı? jon'u ejderhaya bindirip ıssız bir yerde seks yapmaya götürdü. elinde buz ejderhasıyla night king kapıda bekliyor, biz ejderhaları böyle amdan götten işler için riske atıyoruz. çünkü bir diziyiz ve kaliteli senaryo yazacak vaktimiz yok.


ekşi sözlük'te geçen seneki incelemeleri ve dany ile ilgili yazdığım yazıları okuyanlar, benim dany'nin westeros'a gelişinin planlandığı gibi gitmeyeceğini düşündüğümü bilirler. özet olarak dothraki, unsullied, ejderhalar, kiralık lejyonlar ve ateş dininin desteğiyle westeros'a gelen bir daenerys'in, bu kıtanın halkları tarafından bir kurtarıcı olarak görülmek yerine, daha çok bir tehdit olarak algılanacağı bir olay örgüsünün kitapta çok sağlam temelleri var. ancak, dizi bu konuyu hiç bir şekilde işlemedi. ne ejderhaların kontrolden çıkıp masum insanları yaktığını gördük, ne dothraki'nin tarlaları, köyleri talan edişini, ne de unsullied'in acımasız yöntemlerinin cephede kullanılışına şahit olduk. dizideki westeros halkı için, daenerys'in ordusu, kuzeyden gelen ölümün karşısına çıkabilecek tek güç ve dizinin burada yaratmaya çalıştığı gerilim tamamen temelsiz. 


sansa ve kuzeyli lordların, "biz seni kral yaptık, güneyli kraliçe istemezük!!" yakarışları tamamen saçmalık

güneyli kraliçe istemiyorsanız, kuzenden gelen bir kral var gençler, isterseniz onun ordusuna katılın. kuzey lordları, torrhen stark, 300 yıl önce aegon targaryen'in önünde diz çöktüğünden beri güneyli krallar tarafından yönetiliyor ve bu isyankar damar, kuzeyden ölüm gelirken ortaya çıktı öyle mi?

bakın, kuzeylilerin, dany'i kabul etmemesi gerçekçi değil demiyorum, ancak dizi dany'i tam bir kurtarıcı olarak işledi ve onun westeros'ta yaratacağı olası yıkımın yanına bile yaklaşmadı. dizinin bitmesine 5 bölüm kala, dany'yi kötü adama dönüştürmeye çalışırlarsa ortaya büyük saçmalık çıkar. geçen sezonu, cersei ile pazarlık yapmak için harcayacağınıza, dany'nin westeros halkları üzerindeki olumsuz etkilerini işleseydiniz biraz. bütün bir sezonu, "cersei'yi ikna etmemiz lazım" diye geçirdiğiniz, geldiğiniz noktada, sansa stark bile bu kafanızla taşak geçer hale geldi. geçen sezon, tyrion'un cersei ile pazarlık yapma ısrarı üzerine yüzlerce kelime eleştiri yazmıştım, bu sezon sansa, "tyrion, sende sike sürülecek akıl yokmuş" diyerek noktayı koydu olaya. dizinin en akıllı karakterinin, senaristler tarafından ne hale düşürüldüğünü sizin değerlendirmenize bırakıyorum. 


dizinin, bütün karakterlerin hikayelerini harcamış olması, son 2 sezonda onları suni gerilimler yaratmaya mahkum bırakmıştı

littlefinger harcandı, tyrion gerizekalıya dönüştü, jorah, varys, brienne, melisandre, davos, ne kadar yan karakter varsa hepsi işlevsiz hale geldi. hiçbir amaçları, hırsları, oyunları, entrikaları kalmadı. herkes mal gibi jon ve dany'i takip eder hale geldi. "zamanımız yoktu" bahanesine de inanamıyorum artık çünkü bu 3 sezondur böyle devam ediyor. elinizdeki bütün hikayeleri harcadınız, o zaman şu son savaşı başlatın. dizinin bitimizine 5 bölüm kala night king'i hiç görmediğimiz bir bölüm çekmeyin, karakterler ejderhalara binip seks yapmaya değil cepheye insinler. ne 6 bölüm savaş çekecek bütçeniz/yeteneğiniz var, ne de savaşın olmadığı bölümleri ilginç hale getirecek senaryo yazma kabiliyetiniz. ilk 5 bölümde yaratılan karakterleri amaçsızca ortalıkta dolaştırıp, para kazanıyorsunuz.

bu tip bir hikayede, ölüm-kalım savaşını kapıya dayadığınız zaman, geriye kalan her şey çok anlamsız kalıyor ve dizide bunun farkında olan sadece jon var. dany, westeros'a ayak bastığı günden beri, "diz çök!, eğil!, domal!" diyerek ergen gibi dolanıyor ortalıkta, ilk 3 sezondaki kölelerin annesi dany'den eser kalmadı ortada, essos'tayken "çarkı kırmaya geliyorum" diyordu, westeros'a geldikten sonra "ya aslında çark o kadar da kötü değil" kafasına geldi. hacı hadi plan yapalım da şu zombi ordusunu durduralım diyeceğine, ya o meydandaki hatun niye bana ters ters baktı diye kasıyor. aynı şekilde, kuzeyin lordları, yok biz güneyli hükümdar istemeyiz kafasında, king's landing'te cersei hala ordu toplamaya filan çalışıyor. (bu arada golden company kimdir, cersei için neden savaşmazlar bir ara buna değiniriz). yahu, dizinin akıllı karakterlerinden olan sam bile zombi istilasını unuttu, ailesinin intikamı için jon'u gaza getirmekle meşgul. 


bütün bu olayların geçtiğimiz sezonda bir anlamı olurdu da, 5 bölüm kalmışken ortaya suni gerilimler atmanın hiçbir anlamı yok

dizinin ne vakti kaldı, ne de olası bir jon-dany gerilimini işleyebilecek yetenekte senaristleri var. iki sevgilinin arasının kırgın olduğu ancak jon/dany ikilisinden birisinin savaş sırasında diğeri için kendini feda ettiği ve ölmeden önce "sen asıl kralsın/kraliçesin" diyerek r'hllor'un rahmetine kavuştuğu tembel bir sona gidecekler. umuyorum ben yanılmış olurum.

"ejderhaya binmeyi bilmiyorum"
"ben bilip de mi sürüyorum conom, atla bakim"

yazacağınız diyaloğu sikeyim.

Game of Thrones 8. Sezon İlk Bölümü ile 1. Sezonun İlk Bölümü Arasındaki Bağlantılar

Game of Thrones'un Yeni Sezonunda Önemli Rol Oynayacak Ak Gezenler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hafızalarını Tazelemek İsteyenler İçin: Game of Thrones'un Geçmiş 7 Sezonunun Özeti