Gelecekte Tekrar Canlandırılmak Üzere 1967'de Dondurulan İlk İnsan: James Bedford

1967 yılında James Bedford adlı bir Amerikalı gelecekte yeniden canlandırılmak üzere donduruldu. Bedford, bir gün yeniden hayata dönebilir mi sahiden?
Gelecekte Tekrar Canlandırılmak Üzere 1967'de Dondurulan İlk İnsan: James Bedford

james bedford, 12 ocak 1967 günü 73 yaşındayken kendi isteğiyle cryonics isimli dondurucu tüpe girip gelecekte bir gün uyandırılmayı bekleyen; dondurulan ilk insan.

böbrek kanseri olduğu ve hiçbir tedaviye cevap vermediği için gelecekte bu hastalığa bir tedavi bulunacağına inanarak kendini dondurmayı seçmiş. şu anki tıbbi teknoloji ile organlarına hasar vermeden uyandırmanın yolu bulunamadığı için hala uykuda.


insan vücudunu, tıbbi teknolojinin sonunda bireyin yeniden canlandırılabileceği ve sağlığına kavuşturulabileceği noktaya ilerleyeceği umuduyla aşırı düşük sıcaklıklarda koruma uygulaması olan cryonics ile dondurulan james bedford'un cesedi şu anda arizona'daki alcor life extension foundation'da saklanıyor.


dondurulmuş bir kişiyi canlandırmak şu anda mümkün değil ve bunu yapacak teknoloji gelecekte de geliştirilemeyebilir. cryonics'in arkasındaki fikir, vücudu aşırı düşük sıcaklıklarda koruyarak, hücrelerin ve dokuların bozulmasını yavaşlatarak, tıbbi teknoloji donma sürecinin ve bireyin orijinal hastalığının neden olduğu hasarı onaracak kadar ilerlediğinde potansiyel olarak gelecekte yeniden canlanmaya izin vermesi. 


bununla birlikte, cryonics oldukça spekülatif ve tartışmalı bir alandır. şu anda, kriyoprezervasyon işleminin bir insan vücudunu gelecekte yeniden canlandırılabilecek şekilde koruyabileceği fikrini destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur.