Genel İzleyici Kitlesi Logosundaki İnsanlar Kaç Yaşında Olabilir?

Dizi ve filmlerde gördüğümüz genel izleyici kitlesi logosundaki insanları tahminen hesaplamaya çalışmış bir Sözlük yazarı.
Genel İzleyici Kitlesi Logosundaki İnsanlar Kaç Yaşında Olabilir?

yakın arkadaşım feyyaz ile bütün matematik bilgimizi kullanarak paint uygulamasındaki cetvel ile yaptığımız hesaplamaya ve ortalama çocuk boy persentil oranına göre eğer çocuk erkek ise 12-13 yaş aralığında, kız ise de tam 12 yaştır.

bugün okuldan döndükten sonra nedense evde karşılaştığım feyyaz ile çay içip yemek yerken gumball izleyelim dedik. gumball izlerken başta çıkan genel izleyici kitlesi sembolü hakkında bir tartışma yaşadık. ben oradaki insanların sokaktan rastgele seçilmiş üç farklı kişi oldukları için boylarının değişik değişik olduğunu sanıyordum ama feyyaz bana onların sağdan sola baba-anne-çocuk olduklarını ve sembolün o şekilde olmasının sebebinin "her yaştan izleyici için uygundur" anlamını taşıması olduğunu söyledi. sonra biz bunu tartışırken anne ve babayı çok düşünmedik ama çocuğun kaç yaşında olduğunu merak etmeye başladık. neyse deyip gumball izlemeye devam ettik ama diziyi izlerken kafamıza çocuğun yaşı takıldığı için hiç keyif alamadık. bu sebepten diziyi yarıda kesip çocuğun yaşını hesapladık ve çocuğun boyunu boy oranından 153 cm, yaşını ise çocuğun erkek olması durumunda 12-13 arası, kız olması durumunda da tam 12 olduğunu bulduk. hesabı yaparken ben paint ile uğraştım, feyyaz da bulgularımızı kağıda geçirdi.

yöntemimiz şu şekilde

öncelikle google'dan bulabilidiğimiz en genel görünen genel izleyici kitlesi sembolünü alıp paint'e yapıştırdık ve paint'ten cetvel açtık.

izleyeceğimiz yolu yazdığımız kağıdın görseli


kağıttan da anlaşılabileceği üzere yapmamız gereken şey en uzun boylu genel izleyicinin yetişkin bir erkek olduğunu varsayarak kafa-vücut 1/8 oran bilgisinden adamın boyunun tamamının paint cetvelinde kaç birim olduğunu bulmak. bunu yapmak için de adamın kafasının kopyasını çıkarıp 8 defa alt alta ekledik. sonrasında da bu insanlar aynı düzlemde dikildikleri için çocuğun kafasından tutup yere kadar giden mavi bir çizgi çektik.

yaptığımız boy hesabı ve mavi çizgi görseli

neden adamın boyu 8 kat olmalı diye soracak olanlar için: yetişkin erkek vücut boy oranı görseli

body proportions wiki linki

daha sonra cetvel kullanarak ikisinin boyunun paint cetvelindeki birim karşılıklarını bulduk: boy oranı birimleri görsel

görselden de anlaşılabileceği üzere çocuğun boyu 1597,5 birim iken babanın boyu 1816 birim. bu noktada geriye sadece oranları santimetre cinsine çevirmek kalıyor. bunun için de türkiye'de ortalama bir erkek boyunun kaç santimetre olduğuna baktık.

wikipedia bize türkiye için düz hesap 174 cm bilgisini verdi


ilk görselde henüz istatistiğe bakmadığımız için formüle 170 yazmıştık ama artık biliyoruz ki boy 174 cm olmalı.

formülümüz şu şekilde

babanın paint boyu birimi-> x -> 1816 birim
çocuğun paint boyu birimi -> ç -> 1597,5 birim
babanın gerçek boyu-> 174cm
çocuğun gerçek boyu-> ?

basit bir eşitlik ile biliyoruz ki: x/174 = ç/?

böylelikle: ? = (ç(174cm))/x

böylelikle: ? = ( (1597,5br)(174cm))/1816br = 153 cm

böylelikle anlıyoruz ki çocuğun boyu 153 cm.

şimdi boy persentil tablolarına bakarak çocuğun erkeğin ise 12-13 aralığında, kızın ise de tam 12 yaşında olduğunu görebiliriz:

erkek tablo / kız tablo

artık gönül rahatlığıyla yemeğimizi yiyip gumball izleyebiliriz.