George W. Bush'a 2005 Gürcistan Ziyaretinde Yapılan ve Az Bilinen Suikast Girişimi

O zamanların ABD Başkanı Bush'u Gürcistan'da öldürmeye çalıştıklarını biliyor muydunuz? Az sonra öğreneceksiniz, buyrun.
George W. Bush'a 2005 Gürcistan Ziyaretinde Yapılan ve Az Bilinen Suikast Girişimi

abd başkanı george w. bush'a gürcistan ziyaretinde yapılan suikast girişimi, bildiğim en şaşırtıcı tarihi bilgidir. olayın öznesi vladimir arutyunian... amerika başkanı'na suikast girişiminde bulunan ssbc dönemi gürcistan doğumlu, ermeni asıllı bir suikastçi.

abd başkanı george w. bush, 10 mayıs 2005'te bir suikast girişiminin hedefi oldu. bu olay, planın ortaya çıkmasından sonra amerikan medyasında çok az yer aldı. bush, gürcistan'ı ziyaret ederken, gürcistan devlet başkanı mihail saakaşvili ile tiflis'in merkezindeki özgürlük meydanı'nda bir miting düzenledi.


miting sırasında, hazırladığı bomba düzeneğini fırlatmasına rağmen bomba düzeneği patlamamış ve vladimir gözden kaybolmayı başarmış. bir sonraki sene, annesiyle birlikte kaldığı evde gürcü polisler tarafından yakalanmıştır. vladimir, baskın sırasında silahla karşılık vermiş ve bir polis amirini öldürmüş. sonrasında ömür boyu hapis cezası almıştır.

tüm ömrünü bir hiç uğruna cezaevinde geçirmek zorunda kalan bir loser'ın kısa hikayesi... aklıma takılan tek soru şu: üst aramasının dedektör ile yapıldığı olağanüstü bir günde o grenada oraya nasıl girmiş?


olayın yaşandığı gün