Giden Birinden: Japonya'yı Kısa Süreliğine Gezeceklerin Beklemesi Gereken Şeyler

Japonya'yı 10 gün boyunca yaşayan biri, gitmek isteyenler için kendi deneyimlerini aktarıyor.
Giden Birinden: Japonya'yı Kısa Süreliğine Gezeceklerin Beklemesi Gereken Şeyler
iStock

japonya... kaldığım yaklaşık on gün içerisinde kendi tecrübemden bir şeyler yazmaya çalışacağım.

benim biletim tokyo inişliydi. tokyo'da iki havalimanı var biri haneda diğeri narita. narita şehre uzak olan, benim uçuşum oraya iniyordu fakat şehir merkezine gelmemiz ilk etapta nasıl yapacağız falan desek de çok zorlamadı bizi. jr pass biletimizle trenle geldik. tabii burada jr pass nedir, bahsetmem gerekiyor. şimdi eğer planınız sadece tokyo ise ya da tokyo artı bir şehir ise bu bileti önceden edinmenize gerek yok. fakat ben 3-4 şehir gezeceğim diyorsanız kesinlikle edinin çünkü bu bileti aldığınız zaman jr pass logolu her line'da ücretsiz geçiş hakkınız var. bir hafta, 14 gün ya da 21 gün seçenekleri var. daha üzüyorsa da bilemiyorum bu japonların turistlere sunduğu bir hizmetmiş. seçtiğiniz süre boyunca ücretsiz shinkanzen trenlerine ve metro hattı içerisinde jr logosunu gördüğünüz hatlarda kullanım sağlayabiliyorsunuz. bunu japonya'ya gelmeden önce almanız gerekiyor. biletinizi alıp havaalanında jr ofisine gidip onaylattığınız günden itibaren kaç günlük paket seçtiyseniz o kadar gün geçerli. evet biletimizi de aldık. devam edelim.

Harajuku

tokyo'ya ayrılması gereken sürenin 4 gün ideal olacağını düşünüyorum genel hatlarıyla gezmek için. ama ayrıntılı gezmek isterim derseniz bir hafta iyidir. şu çok meşhur ve çok karışık denilen metro hatları… evet karışık ama öğreniliyor efem. yeraltında gezmekten ninja kaplumbağa olsam da tokyo metro line'ları artık tarafımdan sorulabilir ahaha. çünkü renklerle, tabelalarla o kadar güzel anlatmışlar ki anlamamak mümkün değil. tabii karıştırdığımız çok zaman oldu ama o zaman da birilerine sorma imkanı oldu ve herkes aşırı yardımsever. yahoo japan diye bi uygulama var oradan gösteriyorlardı ben de indirmek istedim ama çıkmadı. halk genel olarak ingilizce bilmiyor. bilenler de yarım yarım konuşuyor. çok çekiniyorlar turist gördüklerinde ve var güçleriyle yardım etmek istiyorlar. sorduğunuz durağa kadar götürüyorlar öyle diyeyim. yolunu değiştirip bizimle gelen oldu. bunun dışında oldukça sessiz ve sakinler. ülke de genel olarak planlı ve kontrollü. her şey kuralına uygun işliyor. fakat akşam 10'da kafe ve restoranlar kapatıyor, bu çok hoş değildi.


tokyo'da benim gördüğüm ve tavsiye ettiğim yerler; ginza (istanbul nişantaşı diyebiliriz, nezih bir yer ve tabii moda merkezi diye geçiyor), shibuya (times meydanına benzeyen şu meşhur yaya geçidinin olduğu yer, hızlı ve öfkeli tokyo drift filmindeki sahne burda çekilmiş, gitmişken görmeli, burada gece hareketli biraz, çok kalmadık), shinjuku (alışveriş gezi), harajuku (sokak lezzetleri ve şehir gezmesi alışveriş yeme içme için hoş), akihabara (anime/manga cenneti<3), ueno park ve çevresi (çoğu müze burada), sensoji tapınağı, meiji tapınağı (imparator meiji'yi okuduysanız net gidin harika bir alanda konuşlanmış, yoyogi parkı çevresinde), tokyo tower (eyfelden ilham alınmış bir kule, çevrede bir kafede oturup manzarasını izleyebilirsiniz).

Shibuya

devamında kyoto ve osaka'da bulundum. buralara günübirlik gittiğim için anlatacak kadar çok bilemiyorum ben tapınak, müze gezip kültürel yemekler yeyip döndüm genelde ve alışveriş biraz da tabii. kyoto şirin ve güzeldi. genelde kimono giyip geziyorlar turistler sokakta. osaka evin kötü çocuğu imajı verdi bana. nasıl derseniz, beni biraz bunalttı. tabii tek günden anlaşılmaz ama sokakları biraz dağınık ve hafif ürkütücü gibiydi. osaka kalesini gezmek güzeldi. hideyosi ile ilgili epey bilgi edinmek mümkün. hiroşima'ya da gitmeye niyetim vardı ama o yorgunlukta o yolu gitmek yerine bir gün daha tokyo'da geçirme kararı aldım. shinkanzenler hızlı evet ama hiroşima da tokyo'ya uzaktı epey. osaka aktarmalı gidiyordu.

yeme içme anlamında ben beklediğimden iyi buldum. korili udon, okonomiyaki (ben etsiz tercih ettim), matcha çayı, matcha'lı kek ve dondurma, bolca pirinç, miso çorbası, sushi (hayatımda ilk defa tokyo'da yemiş olmam ahaha) yiyebildiğim kültürel lezzetler arasında. ve fakat kore yemeklerini tek geçiyorum, üzgünüm japon kardeşlerim. uçuş yaptığım havayolu firması kore'ye aitti ve yemekler çok iyiydi. korede de aktarma oldu, o yüzden az buçuk tecrübe ettim.

yazı çok uzamasın diye genel hatlarıyla böyle anlatabildim. umarım faydalı olmuştur.