Gittiği Her Takımda Futbolunun Üstüne Koyan Ronaldo'nun Kariyerine Kısa Bir Bakış

32 yaşındaki yaşayan efsane Cristiano Ronaldo'nun başarısı tesadüf değil.
Gittiği Her Takımda Futbolunun Üstüne Koyan Ronaldo'nun Kariyerine Kısa Bir Bakış


sahip olduğu bütün başarıları tek bir takıma borçlu değildir. önce kendini portekiz'de sporting lizbon forması altında gösterip, o dönemin 18 yaşındaki bir oyuncu oyuncu için ödenmiş en yüksek bonservis bedeliyle manchester united'a transfer olmuştur.


dünyanın rekabet seviyesi en yüksek kabul edilen ligi olan premier league'i domine etmiş, üç kere üst üste şampiyonluk sevinci yaşamıştır. ligin en iyi oyuncusu seçilmiş ve aynı zamanda ligin en skorer oyuncusu olmuştur. yetmemiş, manu'da bunun üstüne ucl şampiyonluğunu da kazanmış ve bir futbolcunun kazanabileceği en büyük bireysel ödüller olan ballon d'or ve altın ayakkabı ödüllerini de manu forması altında kazanmıştır. üstelik manu'da forma giydiği yıllarda ronaldo klasik bir kanat oyuncusuydu. buna rağmen bugün bile premier league'in bir sezonda en çok gol atan futbolcusu unvanı hala ronaldo'da. (31).


takvimler 2009 yılını gösterdiğinde cristiano ronaldo futbol tarihindeki en büyük meydan okumalarından birini gerçekleştirmiştir. ispanya'da o dönem pep guardiola yönetiminde altın çağını yaşamaya başlamış ve avrupa futbolunu domine etmeye başlayan, oturmuş bir kadrosu ve sistemi olan barcelona'nın karşısında yeniden bir yapılanmaya girmeye çalışan real madrid'e rekor bonservis bedeliyle transfer olmuştur. barcelona'nın altın dönemlerini yaşadığı yıllarda real madrid'in ayakta durmasını sağlayan en büyük faktör oldu ronaldo. her sezon attığı 50+ golle 7 yıldır cl'de yarı final göremeyen real madrid'in düzenli yarı final oynamasında en büyük role sahip oldu. zaman içerisinde real madrid'in sistemi oturup takım belli bir kimliğe bürününce bu forma altında da büyük başarılar kazanmaya başladı. tıpkı manchester united forması altında olduğu gibi real madrid forması altında da kazanılabilecek ne varsa kazandı ronaldo. la liga, copa del rey ve en önemlisi şampiyonlar ligi şampiyonlukları. bu kupaları kazanırken bir yandan kendisi de bireysel olarak ballon d'or ve altın ayakkabı ödüllerini kazanıyordu. real madrid forması ile 400'den fazla maça çıkmasına rağmen maç başı 1+ gol ortalamasıyla oynuyordu.


dünyanın en iyi iki ligi ve aynı zamanda farklı iki ekolü temsil eden epl ve la liga'da ayrı ayrı lig şampiyonluğu, kupa şampiyonluğu, ucl şampiyonluğu, ballon d'or ve altın ayakkabı ödüllerini kazanan yegane futbolcu. muhteşem kulüp kariyeri hala devam ediyor ve daha nice başarılarla da süslenecek gibi gözüküyor.

bunun yanı sıra ronaldo'nun bir de milli takım kariyeri var. portekiz milli takımı cristiano ronaldo'dan önce tarihi boyunca 6 kez büyük turnuvalara katılabilmiş. katıldığı bu turnuvaların hiçbirini kazanamamış. cristiano ronaldo portekiz milli takımı formasını giydikten sonra ise portekiz milli takımı katılanabilecek bütün turnuvalara fire vermeden katılmış. 2018 yazında ronaldo, portekiz milli takımıyla 8. büyük turnuvasına çıkmış olacak. ve en önemlisi ronaldo ve arkadaşları portekiz tarihinde daha önce görülmemiş bir işe imza atarak portekiz'e bir avrupa şampiyonluğu kazandırdılar. 2018 yazında rusya'da da hiç şüphesiz kupayı kazanmak için mücadele edecekler.


görüleceği üzere ronaldo'nun kariyer başarıları emsalsiz. en büyük rakip olarak adlandırılan kişi bütün başarılarını 13 yaşından beri oynadığı kulüpte kazandı. portekiz'in aksine geçmişi başarılarla dolu olan ve kazanma kültürene sahip, her dönem iyi oyuncular yetiştirmeye başarmış arjantin milli takımıyla henüz bir başarısı yok. kulüp kariyerinde ise barcelona'dan başka bir takımda/ligde göremedik kendisini.


cristiano ronaldo nevi şahsına münhasır bir futbolcu. muazzam bir yeteneğe, iş ahlakına , azime ve hırsa sahip futbol tarihindeki en özel hikayelerinden birisi. kısacası:

(bkz: greatest football player of all time)