God of War: Ragnarök'teki Thor Tasvirini Neden Garip Bulmamak Gerekiyor?

God of War serisinin yeni oyunu Ragnarök'teki Thor yorumu, karaktere daha çok Marvel filmlerinden aşina olan kitleyi şaşırttı. Açıklayalım.
God of War: Ragnarök'teki Thor Tasvirini Neden Garip Bulmamak Gerekiyor?

god of war oyunundaki thor görseli paylaşıldığından beri sürekli etrafta gördüğüm diyalog:

- bu nasıl thor ya?

+ abi thor mitolojide aynen böyle şişmanmış.

şimdi size mitolojideki thor nasıl madde madde yazacağım

1) thor kızıldır ve gür sakallıdır. thor'un kenninglerinden biri de redbeard'dır. ayrıca denizci söylemlerinden biri olan "red sky in morning, sailor’s warning" ile thor'un fırtına tanrısı olması bağlantılıdır.

2) thor kaba saba, iri yarı güçlü bir tanrıdır.

3) thor hafif alık bir tanrıdır ama moron da değildir. ayrıca çok kolay öfkelenir.

4) içkinin dibine vurmasıyla ve iştahıyla bilinir.

5) silah olarak çok güçlü bir çekiç taşır, fırlattığında geri çağırabilir ve boyutunu küçültüp kolye olarak takabilir. çekici kaldırabilmek için layık olmaya falan gerek yoktur. vakti zamanında çaldırmışlığı bile vardır. ayrıca gücünü iki katına çıkaran bir kemeri, çekicini daha iyi tutabilsin demirden eldiveni vardır.

6) annesi dünyanın vücut bulmuş hali olan jord (jotun olarak da geçer) , babası odin (o da yarı jotun). anca çeyrek tanrı çıkar kendisinden ama oralara çok takılmayın, işin esprisi bu.

evet, thorla ilgili bilinen fiziksel ve kişisel özellikler bunlardan ibaret. thor'un boyu kaç, ayak numarası kaç, kilosu kaç, hypertrophy mi yapmış yoksa oldschool bodybuild mi gitmiş, şişman mıymış... bil-mi-yo-ruz. bilmiyoruz. şişmanlıkla ilgili herhangi bir sıfatın geçtiği hikaye yok. trymskvida hikayesinde şişman olduğu söylendiği yazılar gördüm, öyle de bir şey yok, açıp okuyabilirsiniz. kuzey mitolojisinde tanrılar hakkında, hatta mitolojinin kendisi hakkında bile çok detay bilinmiyor.


peki thor'u bu oyunda neden bira göbekli tasarlanmış?

cevabı gayet basit: neden olmasın?

iri yarı güçlü ve iştahı yerinde bir tanrı göbekli de olur göbeksiz de; hayal gücünüze kalmış. marvel'da öyle bir thor tasviri yarattılar ki; sarışın mavi gözlü, fit ve kaslı bir vücut. adam manken gibi. ilk filmde kirli sakalı vardı. çizgi romanda zaten sakalı bile yok. adamlar da bu algıyı kırmak adına, tamamen zıttı bir tasarımla geldiler. bence gayet yerinde bir karakter tasarımı olmuş. ama bu, mitolojide de aynı böyle olduğu anlamına gelmiyor.

kaynak