GTA 6'nın İlk Fragmanından 2025'te Gelecek Oyuna Dair Fikir Veren Detaylar

Rockstar Games, 2025'te çıkacağını açıkladığı Grand Theft Auto VI'nın (GTA 6) ilk fragmanını yayınladı.
GTA 6'nın İlk Fragmanından 2025'te Gelecek Oyuna Dair Fikir Veren Detaylar

gta 6 ilgili çok fazla hızlı içerik çıktı. ama ben biraz daha ağırdan aldım. daha önce çıkan bilgileri derledim. yazı hali burada. sadece fragman analizi değil. gta 6 ile ilgili çıkan tüm bilgilerin yer aldığı bir video yaptım, ahan şuradan göz atabilirsiniz: gta 6 hakkında bildiğimiz her şey
...

evet, gta 6 fragmanı yayınlandı. ortalık yangın yerine döndü. gelin, şimdi hem fragmandaki detaylara birlikte bir göz atalım hem de gta 6 ile ilgili elimize hangi bilgiler ulaştı maddeler halinde göz atalım.

rockstar, sızıntıların önüne geçmek için gta 6 fragmanını erken yayınlamak zorunda kaldı. rockstar reis fragmanı değil, gta 6’yı erken yayınlayacaktın. neyse efenim, fragman ile birlikte oyunun çıkış tarihi de ortaya çıktı. gta 6, 2025’te geliyor. evet, bir koca yıl daha gta 6’yı oynamak için bekleyeceğiz. tabii oyunun çıkış tarihiyle birlikte en merak edilen konulardan biri de oyunun pc’ye çıkıp çıkmayacağıydı. üzülerek söylüyorum ki ne yazık ki gta 6 2025’te pc’ye çıkmayacak. oyun ilk etapta ps5 ve xbox series x için geliyor ama yazının sonunda bununla ilgili bir teorim var. belki rockstar yeni bir yöntem izleyebilir. şimdi gta 6 fragman detaylarıyla devam edelim.

1- efenim gta 6 fragmanının en dikkat çeken anlarından biri plaj bölümü. fragmandaki sahneler tamamen oyun için görüntülerden oluşuyor. rockstar oyun fragmanlarını tamamen gerçek oyun içi görüntüler kullanarak yapıyor. yani oyunda hayvan gibi grafik olacak bu kesin. ama bu plaj sahnesinin en çarpıcı yanı bu karede çok fazla npc olması. baya baya kürekle npc atmışlar plaja. yani sonunda gta 6’da gerçekten oldukça kalabalık şehirler görebileceğiz. gece kulübü, sokakla, plajlar kalabalık bir oyun bizi bekliyor ki bazı geniş açılar şehrin büyüklüğünü de ortaya koyuyor. şehirle ilgili detaylara sonraki maddelerde değineceğim.


2- gta 6 hikayesinin bonie ve clyde hikayesinden esinlenen bir suç macera hikayesi olduğunu beliyorduk. fragmanda da lucia ve jason’ın hayatına şöyle kısa bir bakış atıyoruz. lucia ve jason'ın karakterlerini başka bir maddede biraz değindim. fragman üzerinden devam edecek olursak, belli ki bizi oyunda oldukça hareketli, zamanın ruhuna uyacak şekilde anı yaşayan iki karakterin hem dramatik hem gerilim dolu hem de eğlenceli hikayesi anlatılacak.
özellikle fragmandaki sosyal medya göndermeleri dikkat çekici. amerikan kültürüne sağlam gönderimleriyle bilinen rockstar belli ki bu oyunda sosyal medya üzerinden bu sefer hepimize sağlam giydirecek. sadece 1 buçuk dakikalık fragmanın hikaye anlatımı sinematografisi çok iyi görünüyor. dan houser’’ın ayrılışından dan sonra hikaye anlatımı nasıl olacak diye merak ediyordum ama fragman heyecanını arttırdı. çıksa da oynasak valla.


3- gta 6 fragmanında dikkatimi çeken bir detay aklıma san andreas’taki çete savaşlarını getirdi. neden derseniz şöyle ki; fragmanda farklı etnik gruplardan kareler gösterildi. siyahilerin, latin amerikalıların ve motorcu abilerimizin göründüğü karelerin fragmana serpiştirilmiş olması: acaba yine bölge ele geçirme benzeri, ya da bir grupla ittifak yapma gibi hikaye seçimleri olabilir mi dedirtti. hikâye seçimi olmasa da belli ki oyundaki bu farklı gruplarla sık sık iletişim halinde olacağız. özellikle motorcu abilerle tekrar takılmak eğlenceli olurdu.

4- gta 6’nın rdr 2’den aldığı tek özellik belli ki saç uzatma olayı olmayacak. oyunda pek çok farklı soygun görevi olduğunu biliyoruz. konteyner soyma, banka, dükkan hatta gemi soyma gibi. fragmandan gördüğümüz kadarıyla, tıpkı rdr2’deki gibi bir dükkan soyarken kolay tanınmamak için yüzümüzü saklayabiliyoruz. acaba rdr2’den başka hangi özellikleri aldılar çok merak ediyorum.


5- gta 6 ile ilgili en merak edilen konuların başında tabii ki oyun haritası geliyor. e malum gta haritaları her zaman sansasyonel olmuştur. her yeni gta oyunu gündeme geldiğinde ilk sızan bilgi oyun haritasıyla ilgilidir. ve genelde haritanın büyüklüğü övülür. gta 6’da benzer bir durum yaşanıyor. gta 6 ile ilgili ilk sızıntılar geldiğinden beri üzerinde en çok durulan konu, oyun haritası oldu. yıllar içinde pek çok farklı harita çıktı ama bu haritalar arasında gerçek oyun haritasına en yakın olduğunu düşündüğümüz harita ahan da bu. 


şimdi neden bu harita gerçeğe en yakın olsun ki? diyorsunuzdur şöyle ki; bu harita geçtiğimiz yıllarda ortamlara düşen oyun görüntüleri analiz edilerek oluşturuldu. bir grup manyak gta müptelası oturdu ve sızan oyun içi görüntülerdeki her caddeyi, sokağı, kaldırım taşını inceledi. efenim bir takım hesaplamalar yapıldı. oyunun vice city’de geçeceği tespit edildi. sokaklar, caddeler, vice city’nin esin kaynağı olan miami ile eşleştirildi. yapay zekadan destek alındı. veee ortaya ahan da bu harita çıktı. yaklaşık 147 km2 büyüklüğündeki bu harita, gta 5 haritasından 2 kat daha büyük. daha önce firma içinden sızan bilgilerde oyunda bir den fazla büyük şehir olacağı ve bu büyük şehirlerin köprülerle birbirine bağlandığı söyleniyordu. oluşturulan bu haritada da büyük sulak alanların yer aldığı, köprülerle birbirine bağlanan birkaç metropol olduğu görülebiliyor. red hill forest ve leaf links gibi ormanlık alanlar da bataklıklar dev plajların yanı sıra, oyunda yaban hayatının da önemli bir yer kaplayacağını gösteriyor. ayrıca haritanın çevresinde de bir sürü irili ufaklı ada da göze çarpıyor. oyunda 6 adet irili ufaklı ada olacağı, bu adalardan birinin kolombiya'nın başkenti bogota'ya oldukça benzediği söyleniyor. dikkat ederseniz haritada baya bir deniz göl kanal nehir var… bu da gta 6’da suyla oldukça içli dışlı olacağımızın kanıtı gibi. sonraki maddede su neden bu kadar önemli olacak gta ‘da ona bakalım.

6- efenim gta 6 vice city’de geçecek bunu artık biliyoruz. vice city demek de miami demek. peki miami demek ne demek? tabii ki deniz, kum, güneş, plaj ve sörf ve sibel can demek! ya bir dönem hep "sibel can miam'iden ev satın aldı" diye haberler çıkardı. o yüzden maimi deyince hep aklıma sibel can da geliyor. neyse efenim, bu maiamililier miami büyük şehir belediyesinin de teşvikiyle yıllardır sörfe tutkun bir halktır. bizim emekliler akşamları kahveye pişpirik oynamaya gider. maimililer de sörf yapmaya. gta 6’da da önemli yan etkinlikler arsında sörf yapmak olacağı düşünülüyor. "kim düşünüyor aga bunları" diyenleriniz olacaktır! aslında bu sörf goy goyunun kaynağı, rockstar’ın üzerinde çalıştığı yeni ve aşırı gelişmiş su fiziği teknolojisi. sadece sörf de değil, su kayağı ve bir takım diğer bazı su sporları da yapılabilecekmiş. daha önce ahan da şöyle bir güya gta 6 suları gta 6’ya ait olduğu söylenen. su fiziği videosu sızmıştı ama bu videonun yeni nesil rage oyun motoruna ait olup olmadığı bilinmiyor. ancak pek çok kaynak rockstar’ın devrim niteliğinde bir su fiziği teknolojisi geliştirdiği ve oyunda gerçekten oyun dünyasını değiştirecek yep yeni bir teknoloji kullanıldığını söylüyor.

7- gta 5’te rage oyun motorunun 7. sürümü kullanılmıştı. bu versiyonla birlikte direkt x11’e geçiş yapılmış ve daha düşük bellek yönetimi gibi bir sürü yenilik de gelmişti. rdr2’deyse rage 8 versiyonuna geçiş yapılmıştı. bu sürümde gerçekçi yapay zeka, hava durumu yönetimi gibi çok daha fotorealistik bir grafik yapısıyla birlikte, vulkan ve dirextx 12’ desteği de geldi. yeni sıçrama da gta 6 ile olacak. rage’in 9. versiyonunda yine fotorealisktik bir grafik yapısıyla poligon sayısında büyük artış olacağını zaten sızan oynanış görüntülerinden biliyoruz. ancak asıl geliştirmelerin su fiziğinde ve araç çarpışma mekaniklerinde olacağı ciddi kaynakların hemfikir olduğu konular. gelen bilgilere göre rockstar nihayet araç kazalarına büyük kafa yormuş ve sonunda araçların darmadağın olduğu aşırı gerçekçi bir hasar sistemi geliştirmeyi başarmış. ayrıca çok detaylı bir araç modifiye etme dinamiği de bizi bekliyor. sızan oynanış görüntülerinde araç içine girme, torpidoyu açma, güneşlikleri indirme, dikiz aynasını dahi kontrol etme gibi araç içine odaklanan ilginç detaylar vardı. gta 6’da çok daha geniş bir modifiye ekranı bekleyebiliriz. ayrıca modifiyeler sadece görünüşünü değil, araç performansını ve sürüş deneyimini de etkileyecek. örneğin araca bir rüzgarlık taktığımız zaman, rüzgarlı günlerde aracın yol tutuşunda artış olacak.

8- rage versiyon 9 ile ilgili bir heyecanlandıran yenilik de var ki, bu yeniliğin oyun dünyasında bir devrim olduğu söyleniyor. yapay zeka destekli bu yeni fizik sistemiyle birlikte oyunda çok çeşitli npc animasyonlarıyla karışılacakmışız! rockstar'ın yeni patentini aldığı ve prosedürel fizik sistemi olarak tanımlanan bu sistemde, npc’lerin her biri, içinde bulundukları bir duruma göre tepki verecekler. hava durumundan ortam şartlarından, karakterin yorgunluğuna, yaralı olup olmamasına bağlı, ortam şartlarından da etkilenen, sürekli değişebilen, çok doğal npc davranışları olacakmış. alınan yeni patentle birlikte sürekli yenilenen devasa bir animasyon havuzu oluşturuluyormuş. tekrarlanan animasyon görmeyecek, oha bu npc gerçekten yaşıyor diyecekmişiz. yani öyle diyolla..

9- red dead redemption 2’nin nasıl göründüğünü biliyorsanız, aslında gta 6’nın da nasıl görünebileceğini biliyorsunuz demektir. özellikle dinamik hava koşullarının gta 6’nın atmosferinin inanılmaz etkileyeceği konuşuluyor. gece hayatıyla bilinen miami’de (vice city'de) gece değişken hava şartlarıyla birlikte çok acayip sahneler karşımıza çıkacaktır. tabii sadece görsel anlamda değil, değişken hava şartları oynanışa da etki edecek. örneğin fırtınalı bir denizde rüzgarlarla boğuşabileceğiz. ya da ani bir fırtınanın arabamızın sürüşünü zorlaştırdığı ve belki bir polis kovalamacasından öyle çok da rahat kurtulamayacağız anlar da olacak.

10- gta 6’da karakterimiz artık sürünebiliyor. hatta yerdeki cesetleri taşıyabiliyor. bu da demek oluyor ki oyunda gizlilik görevleri de önemli yer tutacak. kaldı ki gta online’ı da düşünen rockstar, bu yıllardır beklenen mekaniği sonunda oyuna ekleyerek, gta online’ın da görev yelpazesini genişletecektir. çatışmalarda sadece eğilebilmek ve sağa sola atlamak, cover almak dışında, direkt sürünebilmek. oynanışa önemli bir çeşitlilik getirecektir.

11- red dead redemption 2’de karşımıza çıkan pek çok yeniliğin gta 6’da da karşımıza çıakcağını biliyoruz. bun yeniliklerden biri de karakterlerin saçının sakalının uzaması. evet gta 6’da da eğer kesmezseniz jason’ın saçı ve sakalı lucia’nın da saçları uzayacak.hatta saç uzunken ve kısayken de farklı model seçenekleri de olacak.

12- efenim gta 6’da iki oynanabilir karakter olacak. erkek karakterimizin adı jason. jason’a aktör brayn zampela’nın canlandırdığı düşünülüyor. çünkü reis sosyal medya hesaplarından sıklıkla gta göndermesi yapıyor. şapkalı pozlar paylaşıyor falan. bryan abi kadın karakterimizin adı da lucia . jason’ın amerikalı olduğu luısica’nınsa latin amerika kökenli bir amerikan vatandaşı olduğu bilinyior. luciayı oynayan aktristin de kim olduğu ortaya çıkmıştı. daha önce ufak rollerde yer alan aktrist leslie lluvet bu abla olabilir. gta 6’da lucia karakterini canlandırıyor. suçlu bir ikilinini maceralarına odaklanan bonie ve clyde hikayesinden esinlenen gta 6 hikayesinde, iki suçluyu kontrol edeceğiz. oyunun merkezine uyuşturucu ticaretini koyması bekleniyor. sızıntılara göre, breaking bad’den ilham alınmış bir hikayeyle karşılaşabiliriz. karakterlerden birisinin suça bulaşmış bir ajan olması, ya da devletle işbirliği yapan bir suçlu olabileceği de konuşuluyor. yav sonuçta gta değil mi bu oyun! kesinlikle banka soyma, polislerden kaçma bir takım yasa dışı faaliyetlere bulaşmadır bu oyunun teması. jason’ın tam bir suç makinesi ve biraz odun agresif bir karakter olduğu, lucia’nınsa daha olgun ve daha duygusal olduğu, oyuncuların çok kolay seveceği bir karakter olduğu konuşuluyor. rdr2’de nasıl sadie adler’ı çok sevdiysek gta 6’da lucia’yı baya seveceğiz muhtemelen.

13- oyunda istediğimiz zaman iki karakter arasında geçiş yapabiliyoruz. hatta bir yerde dara düşünce, diğer karakterden yardım da isteyebiliyoruz… ah bir de co-op gelse var ya tadından yenmezdi. sızan görüntülerde jason’ın nakliye konteyneri açtığı, büyük bir sırt çantasıyla dolaştığı görünüyordu. yani oyunda çok farklı soygun görevleri olacak belli ki. yine sızan videolarda jason'ın bir gökdelen katında dolaşıyordu. camdan dışarısı görünüyordu. görünen şehrin büyüklüğü gerçekten akıl alır gibi değildi. zaten şehirlerin büyük olacağı kesin de, artık içine girebileceğimiz ev, bina, gökdelen sayısının da artması lazım. cyberpunk’ın night city’sinde bu olay çok iyiydi.

14- ben gta’yı gta online içn oynarım diyenler için de bir haberimiz var. rockstar sonunda oyunseverlerin en çok istediği yeniliği gta 6’ya getiriyor. gta 6 online ile birlikte, resmi rol play serverları da geliyor. gta online’ın hala en çok oynanan oyunlar arasında yer almasının en büyük nedenlerinin başında, rol play moduna gösterilen acayip ilgi geliyor. yani öyle böyle bir ilgi değil! her gün binlerce kişi, gta rol play yapıyor. gerçek hayat simülasyonunun tadını çıkarıyor. oynayanların yanında, izleyenler de cabası. rockstar bu ilgiyi gördü! önemli bir hamle yaparak, en büyük gta rol play topluluklarından biri olan cfx.re’yi bünyesine kattı. bu mod grubunda gta rol play'in en yaratıcı mod yapımcıları yer alıyor. rockstar’daki kaynağı ve teknolojiyi düşününce, resmi gta rol play modunun nasıl bir şey olabileceğini hayal bile edemiyorum. gta online’ı bambaşka bir seviyeye taşıyabilirler. ama be burada yayıncı take-two’nun bir çakallık yapabileceğin düşünüyorum. buna da bir sonraki madde’de değineym. gelelim işkembe-i kübradan sallama bölümümüze :)

efenim bizim için tabii en önemli konuların başında oyunun fiyatı ne olacak sorusu geliyor. oyunun fiyatı 150 dolar olacak gibi sansasyonel iddialar olsa da. bu fiyat tüm oyun sektörünü etkileyeceği için take-two’nun böyle bir fiyat belirleyeceğini düşünmüyorum. ama standart fiyatın da dışına çıkılacağı kesin. hatta geçtiğimiz günlerde rockstar’ın ana şirketi olan take-two'nun patronu straus zelnick. bence artık oyunlar saat üzerinden fiyatlanmalı. kim kaç saat oynadıysa ona göre para ödemeli gibi internet kafe sahibi gibi saçma sapan bir açıklama yaptı. sonra yalanlandı sanırım emin değilim, haber bu. bu olay saçma da olsa, take-two’nun fiyatlandırma konusunda da yeni bir metot deneyeceği kesin. benim şahsi tahminimse şöyle.

bence gta 6 için farklı paketler yapılacak. örneğin sadece ana hikaye ayrı 70, yada 80 dolardan satılabilir. gta online ve gta 6 hikaye modu 100 dolardan, gta online + gta 6+ gta resmi rp serverı da 100 dolar üstünde bir fiyatlandırmayla satılabilir. ya da gta 6 yanında gta online da istiyorsanız gta + üyeliğini almak zorunlu hale gelebilir. yani bence rockstar böyle ayrı paketlerle gta 6’yı pazarlamaya çalışacak. kaynak ne derseniz şu anda kaynağımın üstüne oturuyorum.

rockstar’ın şimdiye kadarki stratejisi oyunu önce konsollara çıkarmak ardından yaklaşık bir yıl sonra da pc’ye çıkarmak şeklindeydi.. pc oyunculuğu bundan 5 sene önceye göre çok ilerledi. konsol deyince akla gelen ilk firma olan playstation bile artık pc’de boy gösteriyor. gta rol play modunun pc’den yürüdüğünü de biliyoruz. yani pc tarafı hiç olmadığı kadar güçlü ve rockstar’a deli gibi para kazndıracak. e be rockstar sen şimdi yine bir sene sonra mı pc’ye çıkaracaksın bu oyunu. eğer tüm bunlara rağmen, yine gta6’yı pc’ye geç çıkarırlarsa o zaman anlayın ki bu işin içinde başka bir şey var.

başka bir iş

eğer rockstar konsol tarafıyla özel bir anlaşma yapmadıysa. oyunun ilk çıktığı gibi pc’ye de gelmesinin önünde bir engel yok aslında ama arka kapılarda nasıl anlaşmalar dönüyor bilemiyoruz. microsoft ve playstation tarafı gta’nın nasıl büyük bir güç olduğunu, konsol satışlarını da artıracağını biliyor. take-two’ya gta 6 bir yıl konsolda kalsın sonra pc’ye çıksın diye büyük ödeme yapmış olabilirler. tabii şöyle bir yöntem de izlenebilir. konsollar için oyunun sadece hikaye modu yayınlanır ilk etapta. birkaç ay sonraysa hem gta online hem de hikaye modu pc için de gelebilir. yani pc oyuncularının ben bir yıl daha fazla gta 6’yı bekleyeceğini düşünmüyorum diyor ve bu yazıyı da toparlıyorum..

buraya kadar okuduysanız teşekkürler. youtube/bradalar'a da beklerim. hadi kaçtım.