Güçlü Kadın Karakterleri MeToo Hareketinden Önce de İşleyen Dizi: Avatar The Last Airbender

Avatar çizgi dizisinin daha önce pek bahsedilmemiş bir yönünden, güçlü kadın karakterleri iyi bir şekilde ortaya koymasından bahsedelim.
Güçlü Kadın Karakterleri MeToo Hareketinden Önce de İşleyen Dizi: Avatar The Last Airbender

son dönemde internette yoğun bir şekilde karşıma avatar: the last airbender ile ilgili gönderiler çıkıyor. bu diziyi aşırı seven biri olarak her birini oldukça merakla okuyorum ve her yeni gönderide çok farklı şeyler öğreniyorum.

sinema ve dizi konusunda son yıllarda ortaya çıkan kadınların yüceltilmesi meselesi sonrası bu gönderilerde bu konuya da değinmeye başlandığını gördüm ve yeni bir aydınlanma yaşadım. bu dizi izleyen bir çok kişi bu zamana kadar belki de farkına varmamıştır. dizide bulunan karakterlerin özellikle kadın karakterlerin çok sağlam olması. son çıkan dizi ve filmlerde bu konuda özellikle uğraşılırken ve aynı zamanda başarısız örnekleri yüzünden eleştirilirken bu dizi kaç yıl önce çok büyük bir başarıya imza atarak kadın karakterleri oldukça doğal bir şekilde izleyiciye sunmuş.

spoiler gibi olabilir bu kısım; dizinin başından beri ekiple beraber olan katara 3 sezon içerisinde o kadar iyi bir gelişim gösterdi ki, bazı bölümlerde çoğu karakterden çok daha iyi olduğunu görebiliyoruz. kabilesinde bulunan tek su bükücü olma özelliği ile yola çıktı ve avatar'ın kendini geliştirmesinde yardım ederken kendini de en iyi su bükücülerden biri yapmayı başardı ve bunu yaptığında henüz 14 yaşındaydı.


gelelim toph'a... bu karakter belki de çizgi dizi tarihinin en sert mizaçlı en kendine has karakteri olabilir. cinsiyetinin farkı dışında kendisi kör bir toprak bükücü ve dizi içerisinde bu şekilde başka "engeli bulunan" karakter hatırlamıyorum. toph, net bir şekilde, bumi'yi de katarak söylüyorum, serideki en iyi toprak bükücü ve aynı zamanda metal bükücü. böyle bir karakterin farklı bir dizide düşünülmesi veya yaratılmaya çalışılması imkansız. ve izleyici bir an olsun bu karakterin diziye uymadığı ya da garip durduğunu düşünmemiştir.


kötü karakterler kısmına gelirsek

karşımızda belki de en iyi yansıtılmış kötü karakterlerden biri azula var. azula neredeyse her seferinde tek başına bütün rakiplerini alt edecek bir şey düşünerek bunu gerçekleştirmek için inanılmaz başarılı işler gerçekleştiriyor. toprak krallığında avatar ekibine pusu kurup, avatar'ı yenmesi, güneş tutulması sırasında bütün ekibi tek başına oyalamayı başarması.


azula'nın ekibinde olan ty lee ve mai ayrıca bahsedilmesi gereken karakterler ama onları da uzun uzadıya yazmaya gerek yok her ikisi de non-bender olmalarına rağmen birçok bender karakterden daha sağlam iş yapıyor.

bu arada suki'den bahsetmediğimi gördüm, onun hakkında da bi iki kelam edeyim. her ne kadar avatar ekibi ile çok takılmış olmasa da kyoshi warriors içinde olması ve gayet başarılı bir savaşçı olması onun da dizinin kadın karakterler konusunda ne kadar başarılı olduğunun kanıtı.


işte bu çizgi dizi o kadar ütopik işleri başardı ki kimse zamanında fark edemedi ve zamanla yeni yeni teorileri ve yakalamış olduğu farklı bakış açıları ortaya çıkıyor. şu anda bu kadar başarılı bir şekilde kadın karakterlerin bu kadar güçlü gösterildiği ve tamamen kabul gördüğü bir yapımın ortaya çıkması neredeyse imkansız.

bu çizgi diziyi düşünen ve yapımında emeği olan herkese teşekkür etmek istiyorum.