Güneş Sistemi'nin Dışından Gelen İlk Yıldızlararası Cisim: Oumuamua

19 Ekim 2017'de Robert Weryk tarafından keşfedilen ve Güneş Sistemi'nin dışından geldiği tespit edilen ilk yıldızlararası nesne Oumuamua'nın gizemi hala net olarak çözülebilmiş değil.
Güneş Sistemi'nin Dışından Gelen İlk Yıldızlararası Cisim: Oumuamua

oumuamua; kayıt altına alınmış, güneş sistemi'ni ziyaret eden ilk yıldızlararası cisimdir. 

34 günlük gözlem süresince yapay veya doğal olduğu kanıtlanamamıştır. asteroid olarak sınıflandırılmış ama tam anlamıyla hem asteroid hem de kuyruklu yıldız özelliği göstermemektedir. dinleme yapılmış ve bir bilgi iletimi yapmadığı tespit edilmiştir. 


bana kalırsa doğaldır. yapay olsaydı daha uzun süre konaklaması ve yollandığı sistemi iyice araştırması gerekirdi. ya da sistemlere hangi gezegende yaşam ihtimali var diye hızlı bir bakış amaçlı yollanması da makul. o halde bunun peşinden ikinci bir tane gelmesi gerekir. ama işte bu bilgi iletimi öyle hemen olmuyor. 


eğer yapaysa uzaklıklar çok uzak olduğu için gönderen medeniyet çoktan yok olmuş olabilir bile. ayrıca onun ileteceği bilgi paketi sahibine ulaştığında biz çoktan dünyayı tüketmiş ve gezegeni terketmiş olabiliriz. 

biliyorum, yörüngen gereği imkansız ama yine çık gel oumuamua.

kesinlikle ve kati surette "inter galaktik" ligde ne kadar dandik bir halde olduğumuzun, acizliğimizin göstergesi olmuştur oumuamua.

ne olduğu hakkında elde ettiğimiz en kesin bilgi; kesin olarak ne olduğunu bilmediğimiz.

yörüngesi ve hızı ile alakalı elde ettiğimiz en kesin bilgi; kesin olarak nasıl hızlandığını ve yörüngesinin sebebini bilemediğimiz.


materyali hakkında elde ettiğimiz bulgu; hiç bir fikrimiz yok, gerçekten yok.

ne olduğunu, nerede olduğunu bile bilmiyoruz. belki de dünyaya indi? bunu da bilmiyoruz. fikrimiz bile yok.

futbol sahası büyüklüğünde bir cismi tespit ettik, 1 sene gözlemledik ama hakkında bildiğimiz hiç bir şey yok. hatta büyüklüğü konusunda da söylediğimiz şeyler tahminden ibaret. kendi fizik tanımlarımıza göre tahminlerde bulunuyoruz ama sanırım şu an için pek yeterli değil.

Oumuamua'nın izlediği acayip rota

Kuyruklu Yıldız, Asteroid, Meteor ve Göktaşının Birbirinden Farkları Nedir?