Güney Kore'deki Faciaya Benzer Bir Ezilme Tehlikesi Yaşamamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Güney Kore'deki Cadılar Bayramı kutlamaları nedeniyle yaşanan izdihamda 150'yi aşkın kişinin hayatını kaybettiğini görmüşsünüzdür. İşte benzer bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gerekenler.
Güney Kore'deki Faciaya Benzer Bir Ezilme Tehlikesi Yaşamamak İçin Bilmeniz Gerekenler

arkadaşlar çok kısaca tüm dünyada kabul edilen, kontrolden çıkmış kalabalık içinde kalırsanız yapmanız gerekenleri yazacağım. çoğu yerde bunları bu sırayla okuyacaksınız, o yüzden eğitimli olanlar okumasalar da olur.

1) yere bakmayacaksınız. etrafınıza bakacaksınız. bu aynı zamanda sadece ileri bakmayacağınız anlamına da geliyor. gözleriniz her zaman bir boşluğu arıyor olmalı.

2) işlerin çığırından çıktığına dair şüpheye düştüğünüz anda içgüdülerinizi dinleyin ve gidin.

3) denge denge denge. birine yaslanmamaya çalışın çünkü düşerse siz de size yaslanan da ona yaslanan da gider. boks yapanlar bilirler. kafanızda dizleriniz ve ayak eklemlerinizin konumunu hissetmeye çalışın. tek destek olarak onlara güvenin.

4) nefesinizi doğru kullanın. çok fazla sıkışıklık olursa kalabalık avına dolanan bir boa yılanı gibi her verdiğiniz nefesin ardından akciğer kapasitesinizi düşürür. düzgün nefes almaya çalışın. panik nefes düzeninizi bozacağından düşmanınızdır. kurtulacaksınız buna inanın, sakin kalın.

5) 4. maddeye yardımcı olmak üzere kollarınızı göğsünüzün önünde ister bağlayarak, ister bir boksör gibi gard alarak tutun. baskı kaburga ve diyaframa değil kollarınıza gelsin ve o kolları göğüs seviyesinden aşağıda ya da yukarda hiçbir koşulda tutmayın.

6) kalabalığın akış yönüne direnmeyin. bir etkiniz olmaz, efor harcadığınızla kalırsınız ve panik olmuş insanlar sizi hayatta kalmaları önünde bir engel olarak görürlerse yere yıkar ve üstünüze basarlar. sonuçta dünyanın en tehlikeli olgularından birinden, can derdine düşmüş panik haldeki insanların oluşturduğu bir kalabalıktan söz ediyoruz.

7) duvar dibi, bariyer köşesi falan... buralar direkt ölüm tuzağı demek. hele insana üstünden atlayabileceği hissini uyandıran orta boydaki duvar ve çitlerden kesinlikle uzak durun (bkz: heysel faciası). bu duruma bu olay özelinde bir örnek video paylaşacağım. gördüğünüz gibi kaçış yönü duvara göre dik açıda bulunmasına ve açık olmasına rağmen bahsettiğimiz ölüm tuzağı gerçekleşmiş. yazık, bazıları o duvarın üstündekilerin kendilerini çekebileceği umuduyla olsa gerek akış istikametine göre ters açılarda yakalanmışlar. çok yazık.


8) mümkünse diğer insanlara yardımcı olmaya çalışın. oyun teorisi bu gibi durumları en iyi açıklayan teoridir. başkasına yardım etmekle zincirleme olarak belki onlarca kişiyi -kendinizi de- kurtarabilirsiniz.

9) bunu hep aklınızda tutun: bu bir kabus ve sakin kalıp kurallara uyarsanız ("üstünden atlarım" diye duvarlara yönelmemek gibi) hayatta kalmamanız için hiçbir sebep yok.

kimsenin böyle bir şey yaşamaması dileklerimle.

kaynak