Günümüz İlişkilerinde Yapılan En Büyük Hatalar

Modern ilişkilerde en çok görülen sıkıntılardan bazılarını derleyip toparladık. Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Günümüz İlişkilerinde Yapılan En Büyük Hatalar
Husbands and Wives (1992)

samimiyet eksikliği

samimiyet giderek azalıyor, gerçek ve doğrudan karşılaşmanın büyüsü kayboluyor. daha çok, derin bir yalnızlık korkusu yaşamayı hisseden ve öğreten, temel olarak kendilerine dair daha derin ve daha özgün bir bilgiden kaçınmak isteyen bir toplum tarafından önceden yazılmış bir şeye benziyor. çoğu ilişki, yalnız kalmaktan kaçınmak için yapmanız gereken bir şey hâline geldi.

önce seks, sonra âşık olmaya ya da sevmeye çalışmak

çevremde, önce seks yapıp, bir süre düşündükten sonra ilişkiye başlayan neredeyse hiç kimseyi tanımıyorum.

acelecilik

insanlar ilişkilerini sanki tek kullanımlık bir trendmiş gibi kesiyorlar. nitelikten ziyade niceliği tercih ediyorlar. çevrimiçi flört, insanları tüketilecek metalara dönüştürdü.

partnerini değiştirmeye çalışmak

birçok kişi, partnerini değiştirebileceğini düşünerek bir ilişkiye başlıyor. kimseyi değiştiremezsiniz, bunu aklınızda tutunuz.

tahammülsüzlük

sevgi fedakârlık gerektirmemelidir. her gün yeni bir ilişkiye başlamak varken neden ilişkinizi geliştirmek için fedakârlık yapıp sürekli çalışasınız ki.

zıtlık

zıt kutupların birbirini çekmesi bir efsanedir; genellikle dünyayı bizimle aynı anlayışa sahip insanlardan etkileniriz.

ciddiyet

şimdilerde ciddi bir ilişki arıyorsanız size tuhaf biriymişsiniz gibi bakarlar. ciddiyetsiz olmak ve kolay seks yapılabilir biri olmak günümüzde daha tercih edilebilir hâle geldi. zira seks, ilişkinin olmazsa olmazıdır, artık evliliğe ait bir şey değildir. hem bir kutu prezervatifiniz olduğu sürece dilediğinizce rastgele seks yapmaktan daha normal ne olabilir ki? zira günümüz toplumunda anlamı olan şeylerin anlamı üzerinde ısrar etmenin bir anlamı yok çünkü günümüz toplumu anlamı ezmeye odaklanmış durumda.

bağlılık

ilişkilerde bağlılık eksikliği ve bağlılıklara saygı duyulmaması, her zaman köşede bir başkasının olduğu inancı ve bir kişiyle iyi olmaya çalışmak yerine onu başka bir kişiyle değiştirerek yeni kişinin de kusurları olduğunu keşfetme ve erdemler.

en önemlisi de günümüzde en zor şeyin kişinin kendisiyle olan ilişkisi. modern toplum çok talepkârdır, mesleki standartlar, çalışma standartları, fiziksel görünüm standartları vs. insanların kendilerini yetersiz hissetmelerine, bir veya birkaç nitelikten yoksun hissetmelerine neden olur -düşük özgüven yaratırlar, ıstırap, depresyon gibi daha birçok şey. dünyada daha önce hiç bu kadar çok akıl sağlığı hastalığı olmamıştı.