Hababam Sınıfı'nın Sinemadan Önce Tiyatroya Uyarlanma Hikayesi

Hababam Sınıfı nasıl geniş kitlelere ulaştı? Hafif sürprizli bir hikayesi var.
Hababam Sınıfı'nın Sinemadan Önce Tiyatroya Uyarlanma Hikayesi

rıfat ılgaz, hababam sınıfı romanını 1957 yılında yayınlamıştır.

ılgaz bundan yıllar sonra, 1963 yılında 20 yaşında amatör bir tiyatro oyuncusundan bir mektup alır. ileride türk sineması ve türk tiyatrosunun dev oyuncularından biri olacak olan bu genç tiyatrocu, mektubunda hababam sınıfı romanını tiyatro oyununa dönüştürerek mete ve ümit adındaki arkadaşlarıyla birlikte sahnelemek için ılgaz'dan izin ister.

ılgaz mektuba şu şekilde karşılık verir

"önce bu yürekli girişiminizden dolayı sizi kutluyorum. arkadaşlarınızla birlikte böyle bir girişimde bulunmanız beni ziyadesiyle memnun etti. yıllardan beri, tiyatro ve sinemadan pek çok yakın dostuma sizin önerdiğiniz projeyi anlatmaya çalıştım ama kabul görmedi. hababam sınıfı'nı oyunlaştırıp, sahneye koyma isteğinizin benim için hiçbir mahsuru yok. size her türlü desteği vermeye hazırım. hiç durmayın başlayın. arkadaşların mete ve ümit'e de selam ve sevgilerimi ilet başarılar dilerim"

bu mektup yazışmaları sonrasında, 1966 yılında rıfat ılgaz romanı piyes haline dönüştürür ve mektubu yazan genç tiyatrocu, arkadaşlarıyla birlikte hababam sınıfı'nı sahneye koyar.

bu girişimi ile hababam sınıfı'nın dolaylı olarak da olsa ileride hafızalara kazınacak bir film serisi haline gelmesinin yolunu açan 20'li yaşlardaki bu genç, amatör tiyatrocunun adı zeki alasya'dır.

türk sinema tarihinin en büyük oyuncularından biri olan zeki alasya o zamanlar tanınmış bir oyuncu değildir. hababam sınıfı'nda tulum hayri rolünü üstlenmiştir. kadroda sadece zeki alasya değil, metin akpınar, ercan yazgan, ahmet gülhan, ulvi uraz gibi birçok oyuncu daha bulunmaktaydı.


romanın belki de en komik karakteri olan inek şaban rolünü ise suzan uztan isimli bir kadın oyuncu üstlenmiştir. uztan, bu rolü o kadar iyi sahnelemişti ki, kimse onun bir kadın olduğunu anlamamıştır.


sahnelenen oyunlar büyük bir ilgi toplar

yakalanan bu başarı sonrasında ılgaz, hababam sınıfı'nın birkaç serisini daha yazar ve 1975 yılında, efsane hababam sınıfı serisinin ilk filmi vizyona girmiş olur.

rıfat ılgaz'ın zeki alasya'ya yazdığı 1963 tarihli mektubun orijinal hali