Hakkında Birçok Şey Yanlış Bilinen Lezbiyenlik Nedir, Ne Değildir?

Lezbiyen ne demektir? Lezbiyen olmak bir tercih midir? Özentiden veya meraktan lezbiyen olunur mu? Bunlar ve çok daha fazlasının cevabı.
Hakkında Birçok Şey Yanlış Bilinen Lezbiyenlik Nedir, Ne Değildir?

lgbti+'nın l'si ile ilgili gördüğüm ve duyduğum bazı yanlış anlaşılmalar üzerinden bir şeyler anlatmaya çalışacağım bu yazıda.

lezbiyen ne demektir? lezbiyen olmak bir tercih midir? özentiden veya meraktan lezbiyen olunur mu? sırf orgazm olmak için lezbiyen olunur mu? lezbiyen ilişkide aktif ve pasiflik nasıldır? bu ilişkilerde bi taraf erkek gibi diğer taraf kadın gibi midir? lezbiyenler erkeksi, kaba ve bakımsız insanlar mıdır? lezbiyenler nasıl orgazm olur? bir lezbiyenin bir erkekle olma ihtimali var mıdır? lezbiyenler erkeklerden nefret eder mi? trans lezbiyen nedir?

öncelikle, ben her ne kadar bu konuda tanımlara ve kalıplara sıkı sıkıya bağlı kalmayı hiç sevmesem de şu an daha iyi anlayabilmeniz için bu tanımlama ve kalıpları kullanacağım.

lezbiyenlik bir kadının sadece hemcinsine ilgi duymasıdır. hem erkek hem kadına ilgi duyuyorsa biseksüel, cinsiyet kavramına bağlı kalmaksızın kişinin sadece insan olmasıyla ilgileniyorsa panseksüel denir. bu ilgi duygusal ve cinsel ilgidir. tıpkı heteroseksüel ilişkilerde olduğu gibi düşünebilirsiniz pek fark olduğunu düşünmüyorum ki lezbiyenlerin bir çoğunun da genel ilgisinin bu yönde olduğunu görüyorum. tabii burada sorabilirsiniz sadece duygusal ya da sadece cinsel ilgi olamaz mı diye. elbette olabilir. örneğin bir aseksüel lezbiyen sadece kadın duygularıyla ilgileniyor onla beraber duygusal anlamda bir şeyler yapmaktan hoşlanıyor olabilir ve seksle asla ilgilenmiyor olabilir. ya da bir aromantik lezbiyen sadece hemcinsleriyle yaşayacağı cinsel deneyimlerle ilgileniyor ve duygusallıktan hoşlanmıyor olabilir. bu yönelimler hani "lgbti+"nın "+"sı var ya heh işte orda. zaten cinsel kimlik ve yönelim o kadar varyatiftir ki yazacak olsam sayfalarca yazmam gerebilir.

evet, yönelim. bununla devam edelim. sevgili dostlarım; eşcinsellik bir tercih değil, bir yönelimdir. en azından bilimsel konsensüs bu yöndedir. bir insanın neden belirli bir cinsel yönelim geliştirdiğine dair ise bilim insanları arasında bir görüş birliği yoktur. bununla beraber uzmanlar, cinsel yönelimin nedenleri hakkındaki biyolojik olarak temellendirilmiş teorileri yeğlemektedir. bu teoriler genetik etmenlere, rahimdeki gelişimin erken dönemlerine veya bunların ortak etkisine işaret etmektedir. ayrıca cinsel yönelimin erken çocukluk deneyimlerinden ve ebeveynlerin yetiştirme tarzından etkilendiğine işaret eden sağlam bir kanıt bulunmamaktadır.


özenti ve meraktan veya sırf orgazm olmak için lezbiyen olunur mu? 

ben her ne kadar bunun özenilecek bir yanını göremesem de bir özentinin var olabileceğini varsayarak bu soruyu yanıtlayacağım. yanıtlamadan önce de bunun tercih olmadığını, bir yönelim olduğunu bir kez daha hatırlatacağım. bir tercih olsaydı özenti ve merak kişiyi lezbiyen yapabilirdi ama bu, değiştirebileceğiniz bir özellik değil. bunu, şununla karıştırmamak gerekir; bir kadın merak edip veya başkasına özenip hemcinsiyle homoseksüel bir deneyim yaşayabilir, orgazm da olabilir ama bu lezbiyenlik değildir. kendi kendinize de orgazm olabilirsiniz mastürbasyon yaparak. o zaman kendimize selfseksüel mi diyeceğiz? (aha yeni bi yönelim mi keşfettim yoksa?) yani lezbiyenliği tek başına orgazmla açıklayamayız. bu duygular, cinsel çekim, hislerle ve birçok başka etkenle alakalı kompleks bir şey. bir gün aşkı tanımlayabilen çıkarsa buraya da bi el atıversin.

lezbiyen ilişkide aktif ve pasiflik nasıldır? 

yine bir kalıp, yine bir tanımlama. dediğim gibi, çok hoşuma gitmiyor böyle ayırıp gruplandırmak ama bunu açıklayalım yine de. genel anlamda şöyle kullanılır. aktif lezbiyen karşısındakine dokunmaktan ve ona haz vermekten zevk alır. pasif ise donunulmaktan tatmin olur, hoşlanır. bu keskin sınırlı da olabilir, gri de olabilir, hiç olmayabilir de. yani şöyle; aktif olan taraf sadece karşısındakini tatmin edince tatmin oluyor olabilir ve kendisine donunulmasını istemeyebilir. ya da kendini aktif olarak tanımlayan taraf kendisine belli çerçevelerde dokunulmasından hoşlanıyor olabilir ama çok da hoşlanmıyor olabilir. ya da bunlarla hiç alakası olmayabilir. iki taraf cinselliği eşit derecede aktif ve pasif olarak yaşıyor olabilir ki zaten ortada fallik bir obje yok. iki tarafın da bunu yaşayamaması için bir sebep de yok. buna aşırı takmış lezbiyenler vardır ama kalıplara bağlı kalmak doğru mu bu konuda bilmiyorum. tabii yine de sizin isteğiniz ne yöndeyse öyle devam edin elbette ki bunu yargılamam.

bu konuda başka bi tanımlama da top bottom mesela. top, üstte olmaktan zevk alan; bottom ise altta. ya da switch; her ikisi. neyse. dediğim gibi, renkler ve zevkler tartışılmaz.


lezbiyenler nasıl orgazm olur?

kadın orgazmı için bir penis şart değildir sevgili dostlarım. penis erkek orgazmı için lazımdır. söylemek istediğim şey; erkekseniz orgazm olabilmeniz için penis dokunuza ihtiyacınız var, kadınsanız da orgazm olabilmek için klitorisinize ihtiyacınız var ve bu erektil doku penis dışında başka yollarla da uyarılabilir. işin temeli aslında bu. bunu kavramamız ve cinsel organlarımızın öncelikle kendi orgazmlarımız için gerekli olduğunu kabul etmemiz gerekiyor ki lezbiyenlerin nasıl orgazm olabildiğini anlayalım. bu bilgiden sonra merak ettiğiniz şeye düşünerek ulaşabilirsiniz.

lezbiyen ilişkide kadın - erkek var mıdır?

lezbiyen ilişkide kadın - erkek yok. olay bu zaten. kadın ve kadın var. bi taraf daha maskülen ve bir taraf daha feminen olabilir, o ayrı. ve yine bu keskin sınırlı olabilir gri olabilir, böyle bir durum olmayabilir de. yani bi kadın maskülen diye erkek değildir. o kadın hala bir kadındır. genellikle butch femme ilişkisiyle karşılaştığınızı söylemişsiniz. (ayh yine bi tanım). çünkü maskülen lezbiyenler daha dikkat çekici görünüyor ve siz buna odaklanıyorsunuz. ama yolda el ele tutuşan iki feminen lezbiyeni asla farketmeyebilirsiniz bile çünkü daha az dikkat çekerler ve genelde karşılaştığım üzere cinsel yönelimlerini açıklamaya daha mesafeli olabilirler.

ortada feminenler maskülenlerden hoşlanır veya tam tersi gibi bir durum da yoktur sanılanın aksine. bunu bir kalıba sokmak yanlış bir yaklaşım. ha ama şu olabilir elbette; siz sarı saçlılardan daha çok hoşlandığınız düşünüyor olabilirsiniz, başkası esmerleri daha çekici bulur, bir başkası buna takılmaz ama mavi gözlü sever gibi. dış görünüşe alakalı olaylar bu şekilde gelişiyor.


lezbiyenler erkeksi kaba ve bakımsız insanlar mıdır?

yine dikkat çekici olduğunu düşündüğünüz için sadece daha kaba veya bakımsız olanların lezbiyen sanılması durumundan başka bi şey değildir bu soru. elbette varlar ama toplumda olduğu kadar. yani heteroseksüel erkekler de kadınlar da lezbiyenler de daha kaba veya nasıl tanımlıyorsanız öyle olabilir. kaba insandan kastım küfreden, diğer insanlara saygı duymayan, fazla öfkeli öfkesini insanlara göstermekten çekinmeyen ve tavırlarıyla başkalarını inciten kişiler. açıkçası benim hiç kimsede hoşuma gitmiyor bacaklarını açarak oturan sokağa tüküren kaba saba tipler. sırf lezbiyen diye de bunu normal görecek değilim. hatta şahsen itici bulurum. ama tabii ki başkasının özgürlüklerine karışmadıkları ve saygısızlık etmedikleri sürece bu hallerin benim için pek de anlamı yok. tabi ben sonuna kadar nezaketten yanayım yine de. 

bakımsızlığa gelince; neye göre, kime göre? bakımsızsa kendisine bakımsız bu kimseyi ilgilendirmez. ama tüm lezbiyenler bakımsız değildir. düzenli olarak kuaföre gitmeyi, epilasyon yapmayı, süslenmeyi vs. seven lezbiyen oranı heteroseksüel kadınlarla benzerdir diye düşünüyorum şahsen ve bir fark olduğunu sanmıyorum.

bir lezbiyenin bir erkekle beraber olma ihtimali var mıdır?

bu soruya cevap vermeden önce söylemeliyim ki lezbiyenlik bir cinsel fantezi değildir. lütfen bu düşüncede olan varsa bundan uzaklaşsın. bir lezbiyen doğru erkekle karşılaşamadığı için lezbiyen değildir. o zaman siz de doğru adamla tanışmadığınız için gay değilsiniz desem bu mantıklı bir önerme mi?

bu konuyu hallettiysek biraz kafanızı karıştırabilecek bir cümle kuralım: cinsellik akışkandır. evet, bir kadın sadece hemcinsleriyle birlikte olmaktan hoşlanırken belki bir süre sonra biseksüel olduğunu fark edebilir. ama siz yine de bu fikre pek kapılmayın beyler, çünkü bu durum gerçekten olasılıkları bir hayli zorluyor.

lezbiyenler erkeklerden nefret eder mi?

lezbiyenler, erkeklerden nefret etmez. ama ırkçı, ötekileştirici, dışlayıcı insanlar kendinden olmayanlardan nefret edebilir. lezbiyenler arasında da erkeklerden nefret eden bazı zihniyetsizler olabilir tabii. ama bu durumun siyahilerden nefret eden beyazların olmasından bir farkı yok. kimsenin kimseden nefret etmeye ve bu söylemlerde bulunmaya hakkı yoktur. içten içe bir nefret olabilir mi derseniz bende o da yok. kimsenin içini bilemem.

trans lezbiyen nedir?

doğduğunda erkek seks karakterlerine ve/veya kromozomuna sahip olan, cinsel kimliği ise kadın olan bireylerin (yani trans kadın) kadınlardan hoşlanması durumudur. mümkün mü gayet tabii mümkün. lgbti bayrağının bu kadar renkli olmasının sebebi ne sanıyordunuz?
...

evet, uzun bir yazı oldu. kendimce bilgiler vermeye çalıştım. kalıba soktuğum, genellediğim her cümlem için çok özür dilerim herkesten. bir de kendin dışındaki insanları gözlemlemek ve bir yargıya varmak ne karar doğruydu bilmiyorum, bu yüzden de özür diliyorum. ama elimden geldiğince bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek istedim. kusurlarımız olduysa affola. onurlu bir yaşam dileğiyle...