Harry Potter Serisinin Esas Mesajını Organik Şekilde Hissettiren Karakter Detayları

Harry Potter'ın vermek istediği şeyleri bazı karakterler ve tabii ki en çok da Harry üzerinden anlıyoruz. İşte bunları açığa çıkaran bir yazı.
Harry Potter Serisinin Esas Mesajını Organik Şekilde Hissettiren Karakter Detayları


harry potter serisinin özü aslında 'sevgi her şeyi yener'dir

bu bir çocuk kitabı olduğu için ve çocuklara sevgi aşılamak tabiri caizse görev olduğu için buna uygun yazılmıştır.

harry çok iyi, çok güçlü bir büyücü değildir. annesi ile babasını çok erken yaşta kaybetmiş, sevgisiz eniştesi ve teyzesi ile büyütülmüş, tamamen sevgiye muhtaç büyümüştür. onun gözlerinden biz de bu büyülü dünyaya gireriz ve onun tecrübe ettiği şekilde öğreniriz.


ve her kitapta onun sevgisi, cesareti, iyi yürekliliği ya da yan karakterlerin sevgisi bir üst noktaya taşır. filmlerde harry çok üstün bir büyücüymüş gibi gösterilir. ancak kehanette voldemort'un bilmediği güce sahip olacak derken sadece 'sevgi' kast edilir. yoksa hermione, (harry'in kendi tabiri ile) ron, ölüm yiyenlerin çoğu, cedric... hepsi harry'den güçlüdür.

ama mesele salt güç değildir

harry kelid aynasının önünde geceleri sabaha kadar annesi ile babasını izlerken mutludur. harry, ginny'yi kurtarmış ölmek üzereyken mutludur. harry 100 ruh emicinin karşısına çıkarken onu 13 yaşında yetişkin büyücülerin bile yapmakta zorlandığı kusursuz patronusu yaparken büyü gücüne değil, içinde annesi ile babasına karşı duyduğu bitmeyen özlem ve sevgi ile yapmaktadır. (büyünün gücü çok büyük özlemlerden ve güçlü anılardan gelmektedir.) harry, şanı şöhreti kazanabilecekken cedric ile kupayı beraber alır, ölmek üzereyken voldemort'un karşısına çıkar, 1 saniye geç kalmasının ölün riskine rağmen cedric'in cesedini geri götürür. sirius'u kurtarmak için imkansız göreve gider, voldi onu ele geçirdiğinde, sirius'u düşündüğünden kalbinden atar, arkadaşlarını kurtarmak için kehaneti feda eder. ve en sonunda kendisinin ölmesi gerektiğini öğrendiğinde tereddüt etmez, ölümün efendisi olmuştur. dobby'in mezarını elleriyle kazarken duyduğu keder ve sevgi onu korur. gene sevgisi onu kurtarır.


keza snape, sevgisiyle voldemort'u zihninden uzak tutar.

sirius farelerle beslenir ama vaftiz oğlunu görmek için yıllarca mağarada yaşar.

dumbledore, kızkardeşini görüp af dilemek için diriltme taşını takar ama ölümünü hazırlar, harry için tüm planı riske eder bu sirius'un ölümüne neden olur.

ve sonunda harry voldemort ile konuşurken, "anlamıyorsun değil mi riddle?" deyip onu aşağılarken, sevginin ve kusursuz planın asanın nasıl voldiye ait olmadığını basit bir çocuğun, tüm zamanların en güçlü büyücüsünü sadece sevgi ile yendiğini gösterir.

son yok edilecek düşman ölümdür. lily ve james.

kalbin neredeyse hazinen de oradadır.

belki bir genç yetişkin kitabı ama düşündüğümde gözlerim dolar. hayatta her zaman sevgiyle kalmak lazım.