Harry Potter'ın Üçbüyücü Turnuvasını Bayağı Bayağı Şikeyle Kazanması

Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde vuku bulan olaylar sonucunda Harry, katılma hakkı bile bulunmayan Üçbüyücü turnuvasını resmen torpilli şekilde kazanmıştı. Bu gerçeğin üstünde duracağız!
Harry Potter'ın Üçbüyücü Turnuvasını Bayağı Bayağı Şikeyle Kazanması
Üçbüyücü Turnuvası'na katılan diğer büyücü okulu öğrencileri, Rita Skeeter'la birlikte.

harry potter'ın üçbüyücü turnuvasında şike yapması... serinin 4. filmini annemle izlerken, annemin "bu gözlüklü çocuk torpilli gibi ya oğluşum" demesi sonucu aklıma takılan olay. hakikaten de, harry potter bu turnuvada hile ve şike yapmıştır.

şöyle ki:

1. zaten katılımı bile şaibelidir. çünkü, 17 yaşından küçükler turnuvaya katılamamaktadır, turnuva şartları gereği. harry, turnuva yapıldığında 14 yaşındaydı. yaş sınırından 3 yaş uzak olmasına rağmen, torpille yarışmaya katılmasına izin verilmiştir.

2. ilk yarışma için, ron vasıtasıyla hagrid, oyunun ne olduğunu harry potter'a yetiştirmiştir. diğer yarışmacılar, o ana kadar ilk oyunun ne olduğunu bilmemektedirler. ancak, harry'e ejderha ile karşılaşacağının haberi uçurularak, strateji yapmasına olanak sağlanmıştır.


3. diğer yarışmacılar, yarışmaya bireysel hazırlanırken, harry denen yukarıdan torpilli kereste müdürü, okulun en iyi seherbazlarından biri olan alostor moody tarafından korunmaktadır. her oyun öncesi, moody harry'e akıl vermektedir. diğer yarışmacıların akıl hocaları ise tamamen tarafsız şekilde uzaktan izlemektedirler.

4. oyunlara süpürge götürmek yasak olmasına rağmen, asasını kullanarak harry süpürge yapar. süpürge götürmek yasak olduğuna göre, kullanması da yasak olmalıdır. bu durumda, harry ilk oyunda diskalifiye edilmeliydi.

5. ilk oyundan elde ettiği ip ucunu ikinci oyunun başlamasına 2 gün kala bile bulamayan geri zekalı harry'e, cedric diggory yardım etmiştir. onun yardımına rağmen, ne bok yiyeceğini anlamayan dumkoff harry, mızmız myrtle'ın da yardımıyla nihayet yumurtayı suyun altına sokmayı akıl edebilmiştir.

6. ikinci oyunda ise, neville'dan yardım alarak, yine oyunun tarafsızlığına gölge düşürmüştür. suyun altında nefes alabilmek için neville'ın bitki dehasından faydalanmıştır.

7. labirentte de cedric'in peşine kedi gibi takılmıştır, kendi yolunu bulamamıştır.

kendi başına ne bok yapmış da üçbüyücü turnuvasının şampiyonu ilan edilmiş bu kerkenez?

Neden böyle oluyor peki?

harry'nin turnuvada şike yapması... tam anlamıyla doğru bir önerme olmasa da doğruluk payı var.

uyarı: harry potter ve ateş kadehi kitap/film spoiler'ları geliyor.

harry'nin adını kadehe koyan, harry'nin turnuvaya dördüncü olarak seçilmesini sağlayan ve her yarışmada doğrudan veya dolaylı olarak harry'ye yardım edip harry'nin turnuvayı kazanmasını sağlayan deli göz moody kılığına girmiş olan ölümyiyen barty crouch jr'dır. bunun sebebi de üç büyücü turnuvası kupasının büyülenerek anahtar haline getirlmiş olması ve kupaya ilk dokunan kişinin voldemort'un kaldığı yere cisimlenecek olması. crouch öyle bir oyun kurmuştur ki harry neticede voldemort'un ayağına gidecek, voldemort en büyük düşmanı olan harry'nin kanını alarak dünyaya geri dönecektir. tam olarak da böyle olur.


filmde yer almaz ama kitapta da anlatıldığı üzere harry'nin son oyun olan labirentte elini kolunu sallayarak gezmesinin sebebi crouch'ın harry'nin önündeki engelleri büyüyle yok etmesidir. benzer şekilde crouch krum'u imperio lanetiyle kontrol edip hem krum'u hem fleur'ü safdışı bırakmıştır.

yani evet ortada bir şike var ama şike harry tarafından değil, moody kılığındaki crouch jr tarafından yapılıyor.