Henry Cavill'in The Witcher'dan Ayrılma Sürecinde Tam Olarak Neler Yaşandı?

Sevilen oyuncunun diziden ayrılmasının arkasında yatanlar biraz üzüyor insanı.
Henry Cavill'in The Witcher'dan Ayrılma Sürecinde Tam Olarak Neler Yaşandı?

henry cavill, 2022 yılının son aylarını oldukça inişli çıkışlı geçirdi

the witcher dizisinden ayrıldığını açıkladığında çok şaşırmamıştım. 2.sezon için yaptığı bütün promosyon turlarında diziyi yöneten lauren hissrich’in aklındaki senaryo dahilinde kendi karakteri geralt’ı elinden geldiğince kitaba yakın canlandırmak için uğraştığını ve kitaplara sadık kalındığı sürece diziye devam edeceğini söylüyordu. hatta bu konuya o kadar çok değiniyordu ki bir aksaklık olduğunu düşünmeye başlamıştım. çeşitli kaynaklara göre bu durumun başlangıcı the witcher’in 2.sezon post-prodüksiyonunun yapıldığı 2021’nin yaz aylarına kadar gidiyor. cavill geralt’ın dizideki rolüyle ilgili olarak prodüktörlerle anlaşamadığı için 2. sezondan sonra ayrılmak istemiş ancak daha sonra aldığı ücretin artırılmasıyla 3. sezon için kalmış. bu arada da netflix cavill’e rolü vermeden önce düşünülen liam hemsworth’e teklif götürmüş. bu rolü kapmak için çok uğraş vermesine ve rolü aldıktan sonra büyük çoğunluğun bu karakterin hakkını verip veremeyeceği konusundaki şüphelerini dağıtarak kendini geralt olarak sevdirmesine rağmen bu diziden ayrıldığını ilan etmesi dizi yapımcılarıyla arasındaki çatlağın büyük bir göstergesi.


ayrıca yine görülen o ki yapımcılar cavill’in seyirci üzerindeki büyük etkisini küçümsüyorlardı

büyük bir olasılıkla artık geralt’ı oynamayacağını ilan ettiğinde bu kadar yoğun bir tepki beklemiyorlardı. eğer 3. sezonda hikayeyi toparlayamazlarsa (ki öyle gözüküyor) the witcher’in sonu pek açıcı değil. bunun hesabını da cavill’e kesmeye çalışıyorlar. kendisi hakkında güya oldukça kötü bir imaj yaratmaya çalışan bir dedikodu haberi yayınlandı. kaynağı belli olmayan ve oldukça muğlak suçlamalar yapan bu haberi yayınlayan bir twitter hesabı fanlardan büyük bir tepki alırken cavill’in avukatları da devreye girmiş olmalı ki bu hesabın sahibi hemen çark edip hesabını korumaya aldığı gibi bir de twitter kapağına bu haberleri doğrulatmadığına, gerçek olarak kabul edilmemesi gerektiğine ve kimseye çamur atma ya da töhmet altında bırakma niyeti olmadığına dair bir ibare koymak zorunda kaldı.

bu haber 2. sezonda witcher hayranlarından büyük bir tepki alan yapımcıların kendilerini savunmak için el altından ortaya sürdükleri bir şey mi yoksa cavill’in sapık hayranlarının hayal ürünü müdür bilinmez. çıplak sahne çekmek istememesi ya da kitaplara sadık kalınması için yapımcılarla tartıştığına dair söylenenlerde gerçek payı olabilir çünkü kendisi vücudunu gösterdiği sahnelerde derinin kaslara yapışması için birkaç gün susuz kaldığını ve fantastik kitaplara aşırı düşkün olduğu için bu konuda milleti bunalttığını röportajlarında söylemişti. ancak bütün yönetim takımı kadınlardan oluşan cavill’i kadın düşmanı olarak etiketlemek, kendisiyle çalışan herkesin mesleki ahlakını övdüğü, sete her gelişinde herkesin tek tek elini sıkıp kendisini tanıttıktan sonra çalışmaya başladığı söylenen birini meslek ahlakına aykırı davranmakla suçlamak biraz abartılı kaçmış. sonuçta paylaşılan haber cavill’e köstek olmak yerine hayranların cavill’i daha fazla desteklemelerine neden oldu.


en çok üzüldüğüm nokta warner brothers discovery ile yaşadıkları

10 yıldır bu adama man of steel (benim için en iyi süper kahraman filmidir) dışında solo superman filmi yaptırmamalarını anlamak mümkün değil. ağzı oldukça sıkı olan cavill, kendisine superman rolünü aldığına dair söz verilmese bunu kesinlikle sosyal medya hesabından duyurmazdı. büyük bir kazık yediği kesin. wbd ve dwayne johnson tarafından filmin gelirini artırmak için kullanıldı. 10 senedir bu konuda ağzından bir kere bile kötü kelime çıkmayan ve sessizliğini koruyan cavill bu davranışı hiçbir şekilde hak etmedi. her ne kadar rolü kaybettiğine üzülsem de bence iyi ki bitti. wbd ile ilişkisi kendisini sürekli taciz eden biriyle evli olmak gibiydi. super kahraman balonundan çıktığına sevindim. başka projelere yönelmesinin zamanı geldi de geçiyor bile. süre gelen belirsizlik üzerinde bir gölge gibi duruyordu. ama en azından artık dönecek miyim dönmeyecek miyim düşüncesinden kurtuldu. wbd şu anda maliyet düşürücü önlemler aldığı için büyük bir olasılıkla daha genç ve bilinmeyen oyunculara yönelerek pahalıya gelecek oyunculardan kurtulmaya çalışıyor gibi. artık superman olmadığı ilan edildiğinden bu yana wbd’nin borsa fiyatı değer kaybetmiş. aldıkları önlemlerin bir etkisi olacak mı göreceğiz.

en sevindiğim nokta ise gerçekten çok sevdiği bir konu olan warhammer 40k ile ilgili bir projenin baş yapımcılığını üstlenmesi ve hem de oyuncu olarak yer alması. hiç olmazsa gerçekten önem verdiği konuların heba edilmesine izin vermeyecek. bu konuda başarılı olacağına inanıyorum.