Herkesin Bildiği Meşhur Titanik Filmi Haricinde Titanik Kazasını Anlatan Filmler

Tiitanik filmi denince akla ilk gelen tabii ki Leonardo DiCaprio'nun başrolde olduğu, James Cameron'ın yönettiği 1997 yapımı o meşhur film. Ancak bu kaza, daha birçok filme de konu oldu.
Herkesin Bildiği Meşhur Titanik Filmi Haricinde Titanik Kazasını Anlatan Filmler

titanik filmi deyince akla ilk gelen tabii ki en bilineni, 1997 yapımı olan ve james cameron'ın yazıp yönettiği, leonardo dicaprio , kate winslet ve billy zane'in baş rollerinde oynadığı on bir (11) oscarı olan filmdir. 

başka titanik filmleri yok muydu? vardı elbet. işte o filmlerin listesi tarihlerine göre aşağıda sıralanmıştır:

saved from the titanic (1912)

imdb: 7.0
yönetmen : etienne arnaud
yazar: dorothy gibson
oyuncular: dorothy gibson, alec b. francis, julia stuart

hayatta kalan bir kişinin (dorothy gibson) anlatımına dayanan titanik felaketinin hikayesi. ilk titanic filmi. bu filmde, gerçek titanik'ten kurtulmuş bir aktris olan dorothy gibson rol alıyor.
gemi batmaya başladığında gibson, gemideki 2228 kişi arasındaydı. suya indirilen ilk cankurtaran sandalında bir yer bulmayı başarmıştı. rms carpathia adlı oradan geçen
hayatta kalan diğer birçok kişiyle birlikte onu da kurtardı. 

saved from the titanic, gibson'ın üzücü deneyiminin bir kurgusudur. biraz daha özgünlük için, carpathia onu bulduğunda giydiği kıyafeti giymişti. hayatının en kötü gecesini yeniden yaşamak, gibson'ı çok etkiledi. çekimler sırasında sık sık kontrolsüz bir şekilde ağladığı söylendi ve aktris, yapım tamamlandıktan sonra zihinsel bir çöküntü yaşadı. saved from the titanic'in bilinen hiçbir kopyası günümüze ulaşmadı; bu filmin bilinen son baskıları 1914'te éclair'deki bir stüdyo yangınıyla yok edildi. ancak birkaç tanıtım fotoğrafı hala bulunmakta.

in nacht und eis (1912)

imdb: 5.8
yönetmen: mime misu
yazar: mime misu
oyuncular: waldemar hecker, mime misu, otto rippert

orijinal titanic'in batmasından sadece dört hafta sonra yapılan film. film tarihçileri onlarca yıldır in nacht und eis'in -saved from the titanic gibi - tarihe karıştığına inanıyorlardı. ancak 1998'de, iki özel koleksiyoncu ve büyük bir alman film arşivi, misu'nun filminin orijinal kopyalarıyla ortaya çıktı. kurtarılan görüntüler, o zamandan beri, youtube'da ingilizce altyazılı olarak izlenebilecek şekilde kısaltılmış bir kurgu halinde yeniden düzenlendi.

atlantic (1929)

imdb: 5.2

filmin yazarı ernest raymond, bu yapım için titanik felaketini kapsamlı bir şekilde araştırıyor. film, bir buz kütlesiyle ölümcül bir çarpışma yaşayan kimliği belirsiz bir okyanus gemisinin son iki saatini anlatıyor.

fakat 1909 ile 1911 yılları arasında titanik'i inşa eden ingiliz nakliye şirketi white star line'ın isteği üzerine,filmde bu gemiden asla ismen bahsetmiyor. yine de bazı gazeteler yine de noktaları birleştirerek resmi "titanik filmi" olarak tanımlıyor.

titanic (1943)

imdb: 6.2
yönetmenler: herbert selpin, werner klingler
yazarlar: harald bratt, hansi köck,herbert selpin
oyunculer: sybille schmitz, hans nielsen, kirsten heiberg

1941'de adolf hitler'in propaganda bakanı joseph goebbels, tarihin en ünlü gemi enkazı hakkında büyük bütçeli bir film yapmaya karar veriyor.( asıl olaya sadık bir yeniden anlatım olmadan)

ikinci dünya savaşı sürerken goebbels ve senarist harald bratt, bu projeyi almanya'nın baş düşmanı büyük britanya'yı lekelemenin bir yolu olarak kullanmak istediler. yönetmen herbert selpin, filmi yapmak için 155,8 milyon dolara eşdeğer bir bütçe almasına rağmen propaganda şaheserini görecek kadar yaşamadı. bazı vatansever olmayan sözler söylediği duyulunca, yönetmen 1942'de asıldı.

titanic (1953)

imdb: 7.0
yönetmen: jean negulesco
yazarlar: charles brackett, walter reisch, richard l. breen
oyuncular: clifton webb ,barbara stanwyck, robert wagner

bu versiyonda da mutsuz bir evliliği olan julia sturges, iki çocuğuyla birlikte titanic ile amerika'ya gitmeye karar verir. kocası richard da iki çocuğunun velayetini almak için lüks gemiyle geçiş ayarlamaya çalışır. ancak gemi bir buzdağına çarptığında tüm bunlar önemsizleşir. çoğunlukla gerçek yolculardan esinlenerek modellenmiş film, kurmaca karakterlerden oluşuyor.

a night to remember (1958)

imdb: 7.9
yönetmen: roy ward baker
yazarlar: walter lord, eric ambler
oyuncular: kenneth more, ronald allen, robert ayres

yapımcı william macquitty 6 yaşındayken rms titanic'in inşa edildiği belfast'tan kalkışını izler. bu asla unutmadığı bir deneyim olur.

1956'da macquitty, tarihçi walter lord'un geminin batışıyla ilgili çok satan kitabı a night to remember'ın film haklarını seçer.

1958'de vizyona giren, tamamlanan film, selphin'in resminden batan görüntülerin bir kısmını geri dönüştürür. buna rağmen film, eleştirmenler tarafından sevilir ve bazen şimdiye kadar yapılmış tarihsel olarak en doğru titanik filmi olarak gösterilir.

walter lord, kitabı bir araya getirirken hayatta kalan en az 64 kişiyle röportaj yapmış. macquitty onu akıllıca bir danışman olarak işe almış ve adamın uzmanlığı son senaryoyu büyük ölçüde etkilemiştir. lord, onlarca yıl sonra james cameron'ın titanik'i için danışman olmaya devam etmiştir.

s.o.s. titanic (1979)

imdb: 6.2
yönetmen: william hale
yazar: james costigan
oyuncular: david janssen, cloris leachman, harry andrews

bu film de, 1912'deki titanic yolculuğunun, birinci, ikinci ve üçüncü sınıftaki üç farklı yolcu grubunun bakış açısından anlatıldığı versiyon.

raise the titanic (1980)

imdb: 5.1
yönetmen: jerry jameson,eric hughes, clive cussler
oyuncular: jason robards, richard jordan, david selby

film, devrim niteliğinde yeni bir füzesavar savunma sistemi inşa etmek için kullanılabilen, bizanyum adı verilen nadir, kurgusal bir mineral etrafında dönüyor.

la femme de chambre du titanic (1997) (titanic'in hizmetçisi)

imdb: 6.6
yönetmen: bigas luna
yazarlar: cuca canals, jean-louis benoit, bigas luna
oyuncular : olivier martinez, romane bohringer, aitana sanchez-gijon

sıradan bir dökümhane işçisi, kendisiyle rms titanic'teki oda hizmetçisi arasında bir aşk hikayesi uydurur. gemi battığında ve oda hizmetçisi muhtemelen öldüğünde, hikayesi popülerlik kazanır. ama yalanın her zaman bir bedeli vardır.

titanic ii (2010)

imdb: 1.6
yönetmen: shane van dyke
yazar: shane van dyke
oyuncular : shane van dyke, marie westbrook, bruce davison

ikonik geminin batmasından 100 yıl sonra (yani: 2012) geçen titanic ii, filme adını veren lüks bir yolcu gemisinin yolculuğunu konu alıyor.