Heyecanın Giderek Tırmandığı House of the Dragon Dizisinin 9. Bölüm Detayları

House of the Dragon dizisinin 9. bölümünde gözden kaçırmış olabileceğiniz detaylar.
Heyecanın Giderek Tırmandığı House of the Dragon Dizisinin 9. Bölüm Detayları

1. dizinin introsunda gene çok güzel değişiklikler var 

ilk olarak kral viserys’i temsil eden tac sembolü bu bölümde kana bulanıyor, aynı zamanda ilk defa alicent'in ve çocuklarının sembollerini görüyoruz. alicent’i introda 7 tanrıyı ve hanesinin sembolü olan kulenin tepesindeki ateş temsil ediyor. 


daha sonra bu kanlar dört parçaya ayrılıyor. dört kanı temsil eden 3 çocuğu diziden biliyoruz fakat viserys ve alicent’in bir cocugu daha var. o da daeron targaryen. kendisi grr martin’in blog sayfasında yazdığı kadarıyla oldtown’da amcası ile birlikteymiş. gelecek sezonlarda kendisini göreceğiz.


aegon’u temsil eden sembol ise bir ejderha yumurtasının önünde çıplak bir kadın (muhtemelen aegon’un ipek sokağındaki eğlencelerine ve oradaki fahişelerine gönderme ). helaena’yı temsil eden sembol ise bir örümcek. kendisinin örümcek ile ne kadar ilgili olduğunu geçen bölümlerde ve bu bölümde görüyoruz


aemond’un sembolü ise kitap okuyucularının hemen anlayacağı bir sembol olan safir zümrüt senaristler de bu zümrütü aemond’u sembolü olarak seçmişler. aemond’un gelecekteki haline dair ufak bir foreshadowing var burada da, kitabı okumayanlar için buraya yazmayacağım yine. bu ufak spoileri merak edenler özelden ulaşabilir. yine aynı şekilde aegon ve helaena’nın iki cocugunun sembolü üçe ayrılıyor ve semboller 6 adet parmak olarak görülüyor. bunun sebebi de aegon ile helaena’nın çocuklarından biri olan jaehaerys’in sol elinin ayaklarının 6 parmaklı olması

2. açılışı kralın şehrinde yapıyoruz

kralın ölümünü ilk öğrenenlerden birisi mysaria’nın saraydaki böceklerinden biri olan bu küçük çocuk. ölümü öğrendikten sonra hemen mysaria’nın en önemli muhbiri olan talya’ya haber veriyor ve talya da kraliçeye haberi iletiyor.

daha sonra alicent, babasına geçen gece viserys’in kendisine sayıkladığı konuşmadan ve aegon’un tahta geçmesi gerektiğinden bahsediyor

buradaki en güzel detay alicent’in yeniden tırnaklarını yaralamaya başlaması. hatırlarsınız alicent hightower genç yaşlarındayken panik ve gerginken tırnaklarını yaralıyordu. daha sonra kralın şehrinde gücü eline alan alicent’i uzun süre tırnaklarını yaralarken görmüyorduk, ama bu sahnede tekrar görüyoruz ki alicent panik halinde tırnaklarını tekrardan yoklamaya başlıyor.


3. alicent’in hizmetçisi, mysaria’nın kralın şehrindeki muhbiri talya, alicent’in odasına gidiyor 

ve pencerenin önüne bir mum yerleştirip bu mumları yakıyor. buradan anlıyoruz ki talya, hizmet ettiği mysaria’ya kralın öldüğüne dair bir işaret gönderiyor, daha sonra uzak çekimde kızıl kaleyi görüyoruz ve kralın odası bariz bir biçimde mumlar ile aydınlanıyor.


4. kralın konseyinde iki kişi hariç herkes aegon’un tahta geçmesi konusunda hemfikir

bu iki isim lyman beesbury ve kral muhafızları lord kumandanı harrold westerling. yine bu sahneden anlıyoruz ki, alicent hightower, kralın söylediklerini yanlış yorumlayıp aegon’un veliaht olduğunu iddia etmese bile konsey zaten aegon’u tahta çıkaracakmış. konseyde rhaenyra’nın tarafında olan, kralın küçük konseyinin en uzun süre hizmet etmiş lordu ve en yaşlı üyesi olan lyman beesbury, criston cole tarafından katlediliyor.


bu arada hatırlarsınız geçen bölümde de beesbury, rhaenyra’nın tarafının renkleri olan siyah ve kırmızı ağırlıklı bir kıyafet ile görünmüştü. yine geçen bölümden kendisinin diğer konsey üyelerinden ayrıştığının da bir göstergesiydi bu kıyafet.


kitapta beesbury’nin konseydeki konuşmasından sonra öldüğü kesin fakat nasıl öldüğü belirsizdi, kimine göre criston cole tarafından konseyin penceresinden aşağı atılıyor, kimine göre zindanlarda ölüme mahkum ediliyordu. bu bölümde kendisine biraz daha vahşi bir son hazırlamışlar.

bu arada bu sahnenin altyazı çevirisinde ufak bir yanlış anlaşılma olabilir. alicent hightower şöyle bir söz söylüyor: ‘’onları öldüreceksiniz‘’ . bu cümleyi okuyunca herkesin aklına gelen ilk şey alicent’in rhaenyra ve çocuklarını öldürmek istediği. fakat burada alicent kendisinin değil de konseyin rhaenyra ve çocuklarını öldürme planı yaptığından bahsediyor. alicent’in bu plandan haberi yok ve bu yüzden ‘’you plan to kill them‘’ diyor. bu yüzden bana göre ‘’onları öldürmeyi planlıyorsunuz’’ çevirisi daha doğru olurdu.

5. kral muhafızları lord kumandanı harrold westerling’e, rhaenyra’ı öldürme emri veriliyor 

kendisi bunu reddedip görevinden ayrılıyor. hatırlarsınız westerling, birinci bölümden itibaren dizide bulunuyor. fakat westerling birinci bölümden beri kral muhafızları lord kumandanı olarak görev yapmıyor, rhaenyra’nın küçüklüğünde kendisi rhaenyra’nın kişisel muhafızıydı hatırlarsınız. daha sonra ikinci bölümde ryam redwyne hayatını kaybediyor ve westerling kral muhafızları lord kumandanı oluyor, rhaenyra’da kişisel muhafızı olarak criston cole’u seçiyor.

6. aegon ve helaena’nın iki küçük cocugu jaehaera ve jaehaerys targaryen’i bu bu sahnede ilk kez görüyoruz


helaena gene kendisiyle özdeşleşen örümcek resimli bir ahşap ile ilgilenirken geçen bölümde olduğu gibi bu bölümde de aynı sözü tekrarlıyor: ‘’ tahtaların altında canavar var ‘’


bu sırada larys strong, bir şekilde kızıl kalede mysaria’ya çalışan muhbirleri öğreniyor ve hepsini zindana attırıyor. bu kısım kitapta daha farklı işleniyordu, kral viserys’in öldüğünü öğrenen yeşiller tarafı rhaenyra ve daemon’un hizmetçilerini, kendilerine bağlı olan lordların hepsini zindana atıp cogunu öldürüyorlardı.

bu arada rhaenys odasının penceresinden bakarken görüyoruz ki tyland lannister, üstat orwyle ve jasper wylde tartışıyorlar

bu arada geçen bölümde daemon ve rhaenyra hatırlarsınız kızıl kaledeki cinsellik içeren targaryen motiflerinin, aile içi targaryen evililiğini temsil eden resimlerin, ejderha heykellerinin ve sembollerinin kaldırıldığından bahsetmişti, burada da net olarak görüyoruz ki alicent’in odasında hiçbir targaryen sembolü veya motifi kalmamış. 

dizinin 5.bölümünde alicent’in odası bu şekildeyken


dizinin 9. bölümünde alicent’in odası bu şekilde


7. otto hightower, kralın şehrindeki westeros lordlarına aegon’a itaat etmelerini söylüyor

baratheon hanesinin derebeyi olan fell hanedanının leydisi bunu reddediyor, rhaenyra’a bağlı olan ve geçen bölüm rhaenyra’ı kralın şehrinde karşılayan lord caswell ise canını kurtarmak adına aegon’a diz çöküyor. caswell’in canını kurtarmak için diz çöktüğünü gören larys strong, o andan itibaren caswell’i yakın takibe alıyor.


daha sonra lord caswell prenses rhaenyra’a haber göndermek için kralın şehrinden kaçarken larys strong tarafından yakalanıyor ve öldürülüyor.

otto hightower, geçen bölümde gördüğümüz sir erryk'e kardeşi ile beraber aegon’u bulma görevi veriyor. sir erryk, prens aegon ıı’nin yeminli muhafızı olarak görev yapan bir kingsguard. ikiz muhafızlar aegon’un geceleri takıldığı flea bottom’a gidiyorlar ve çocukların dövüştürüldüğü bir mekanda aegon’un piçini görüyorlar.


ser erryk, prens aegon’un kişisel muhafızı olduğu ve onu daha iyi tanıdığı için aegon’un dengesiz ve kral olmaya layık olmayan bir profil olduğunu biliyor. kardeşini de bu konuda uyarıyor. bu arada flea bottom denilen yer kralın şehrinin en kötü ve en güvensiz lokasyonu. her türlü pisliğin döndüğü bir gecekondu mahallesi olarak tanımlayabiliriz. mysaria’da burada dönen çocuk dövüşlerinin bitmesi ve altın karşılığında aegon’u vermeyi kabul ediyor.

mysaria, otto hightower ile konuşurken anlıyoruz ki aegon mysaria’nın bildiği bir yerde tutuluyor. hatırlarsanız yukarıda mysaria’nın kızıl kaledeki muhbiri olan talya mumları yakarak mysaria’ya kralın öldüğünü haber verdiğinden bahsetmiştim, mysaria da bu sırada flea bottom’da olan aegon’u otto hightower’dan önce buluyor ve onu saklıyor. fakat burada bir kaçırma durumu olmadığını aegon’un mysaria’nın nerede olduğunu sormasından anlıyoruz. aegon kendi isteğiyle mysaria tarafından saklanıyor yani.

bu arada iki ikiz kardeş olan kral muhafızlarının karışmaması için senaristler birkaç detay koymuş, ser erryk’in üstündeki daha önü açık ve mavinin tonuna sahip. ser arryk ise daha ince sakallı ve önü kapalı bir kıyafete sahip.


aegon’u buldukları yer ilk bölümlerde alicent ile rhaenyra’nın birlikte dua ettiği sept. aynı zamanda burada heykel olarak 7 tanrının 7 sembolü bulunuyor. 


8. larys strong, alicent ile konuşurken kızıl kalede bulunan mysaria’nın muhbir ağından otto hightower’ın da haberdar olduğunu söylüyor

hatırlarsanız, rhaenyra 4.bölümde daemon ile birlikte ipek sokağında bir geneleve gidiyordu. bunun haberini de otto hightower mysaria’nın kurduğu muhbirlik ağından öğreniyordu ve bu kaynağa çok güveniyordu. buradan da anlıyoruz ki otto hightower kendi çıkarları için kızıl kaledeki bu ajanların görevine devam etmesini istemiş, tabii larys strong bunu öğrenince alicent’in de talimatıyla hepsini öldürüyor.

devamında ise mysaria’nın ikamet ettiği ve geçen bölümde gördüğümüz evi, bu bölümde larys strong tarafından yakılıyor


9. neredeyse her bölümde kızıl kaledeki dekorlar üzerinden küçük mesajlar veriliyor

örneğin geçen bölümde alicent’in düştüğü ikilemi ve çaresizliğini anlatmak için alicent’e bir kuş kafesi gibi görünen bir kamera açısıyla bakmıştık.


bu bölümde de rhaenys alicent ile konuşurken, ‘’bulunduğun hapishanenin duvarına pencere açmak istiyorsun ‘’ diyor. ardından alicent hightower babasıyla konuşmaya gidiyor ve görüyoruz ki kral elinin odasında bir pencere tüm ışığıyla alicent’e vuruyor.


alicent ve otto hightower rhaenyra’a ne yapılacağı konusunda fikir ayrılığına düşüyor, bu bölümde de baba ve kızının arasındaki görüş farklılığını göstermek için araya büyük bir sütun yerleştirilmiş ve devamında alicent babasına, ‘’ kalbimiz hiçbir zaman bir olmadı ‘’ diyor.


10. rhaenys targaryen aegon targaryen ıı’in kişisel muhafızı ser erryk tarafından kızıl kaleden kaçırılıyor

bununla eş zamanlı olarak dragonpit’de büyük bir taç giyme seremonisi düzenleniyor.

bu sahnede alicent hightower, oğlu aegon’u tahta hazırlıyor. aegon’u mental olarak tahta hazırlama kısmı kitapta criston cole tarafından yapılıyordu. aegon ıı, kitapta dizideki gibi tahtı istemeyen ve tahta rhaenyra’nın geçmesini düşünen bir karakterdi. hatta aegon’un kitapta ‘’ nasıl bir erkek kardeş, kız kardeşinin doğum hakkını çalar ki ‘’ tarzında bir sözü var. daha sonra criston cole aegon’a, eğer kendisi tahta geçme tüm ailesinin öldürüleceğini ve rhaenyra’nın piçlerinin rhaenyra’dan sonra tahta geçeceğini söylüyor ve aegon’u tahta oturmaya ikna ediyor.


bu arada criston cole kitaba göre dizide çok daha siyah ve kötü bir karakter olarak resmedildi. kitapta criston cole yaptığı şeylerin kendi içinde tutarlılığı olan bir karakter, fakat dizide bu bölüm ile beraber criston cole tamamen karanlık tarafta gösteriliyor.

11. taç giyme seremonisindeki taht, birinci bölümde kral jaeharys’in oturduğu harrenhall’da oturduğu taht'a çok benziyor


aegon’a babasının taktığı taç değil de, atalarından miras kalan fatih aegon’un tacı takılıyor, bu da aegon’un rhaenyra karşısındaki meşruiyetini arttırmak için yapılmış bir şey.


aynı zamanda aegon ıı’ın elindeki kılıç da yine bir targaryen mirası olan ve babasının da kullandığı blackfyre


bu arada, rhaenys’in dragonpit'ten kaçtığı sahne ile game of thrones’un 5.sezonunun 9.bölümünde daenerys’in drogon ile kolezyumdan kaçtığı sahne çok benzer.

 
hatırlarsanız daenerys meereen’de bir turnuvaya katılıyordu ve burada sons of harpy’ler tarafından pusuya düşürülüyordu. daha sonra drogon geliyordu ve daenerys’i kurtarıyordu. hatta o bölümün ismi de ejderhaların dansı , güzel bir tesadüf.